Formula 1’in 2018 sezonu için Halo kokpit koruması kullanması açıklamasını takiben, kullanımı hakkında padok içinde ve dışında çok fazla soru işaretleri ortaya çıktı.

FIA’nın güvenlik direktörü Laurent Mekies ve yarış direktörü Charlie Whiting, Macaristan GP öncesindeki Perşembe günü bir basın toplantısı düzenledi ve Halo’nun onaylanması süreci ve kararını tamamen açıkladılar.

Açıklamalar Halo’nun gelişimi ile oldukça derinlere indi, ancak Formula 1 taraftarı olarak bilmemiz gerekenler şunlar;

– Kokpit korumasının gelişimi 2011’de başladı ve 10’dan farklı seçenek gözden geçirildi.

– Kokpit korumasının getirilmesinin arkasındaki temel prensip, tekerlekler gibi harici nesnelerin sürücüye temasını engellemek. Ancak bu sistem, araçlar arasındaki temaslar ve aracın bariyerlere çarpması gibi durumlarda da ek koruma sağlayacağı görülüyor.

– Şu an kullanılan Halo, sistemin üçüncü sürümü. Mekies 2018’de kullanılacak olanın sistemin dördüncü sürümü olacağını açıkladı.

– Sebastian Vettel, Shield sisteminin optik etkisinden rahatsız olmuş görünüyor. Bu belki tekrar denenebilir. Mekies, Shield sisteminin diğer seçenekleri kadar yüksek bir koruma sağlamadığını söyledi.

– FIA aynı zamanda araca farklı açılardan milyonlarca küçük parçayı fırlatan simülasyonlar yürüttü. Mekies, bunun bir garantisi olmasa da, Halo’nun sürücü korumasını ciddi oranda artırdığını söyledi.

– Halo tek bir şirket tarafından üretilecek ve tüm takımlara bu şekilde tedarik edilecek. Henüz bu şirketin kim olduğu belirlenmiş değil.

– Takımların Halo üzerine reklam ve sponsor yerleştirebilmelerine izin verilecek.

– Mekies, bu kokpit koruma sisteminin gelecekte diğer kategorilerde de uygulanmaya başlanacağının altını çizdi.

– Takımlar istemeleri halinde, Halo sistemini bu sezon ilk ve ikinci antrenman seanslarına kullanabilecekler. Aynı zamanda, Macaristan ve Abu Dhabi testlerinde de kullanmalarına izin verilecek. Ancak Pirelli ile yaptıkları lastik testlerinde bunu kullanmalarına izin verilmeyecek.

– Halo, araç ağırlığına 5 kg kadar etki edecek. Şu an 728 kg olan asgari araç ağırlığı, Halo’nun eklenmesi ile birlikte 733 kg’a çıkacak.

– Halo’nun 2018’de kullanılacak dördüncü versiyonunun test edilenlerden daha ince ve biraz daha dar olabileceği söyleniyor.

– 2018’de kullanılacak Halo sisteminin üst orta kısmındaki üçgen bölümün daha küçük olabilmesi için çalışılıyor.

– Halo, iç yapı olarak titanyumdan imal edilecek. Takımlar, test ettikleri Halo sistemlerini daha önce karbon fiber ile kaplamışlardı.

– Takımlar, Halo’nun üst kısmını, merkezden 2 santimetreyi geçmeyecek şekilde aerodinamik parçalarla değiştirebilecekler. Ancak bu aerodinamik parçaların kokpit açıklığına engel olmaması gerekiyor.

– FIA, pilotların acil bir durumda araçtan inme süresini de yeniden değerlendirmeyi düşünüyor. Şu an araçtan çıkma süresi 5 saniye iken, Halo ile birlikte bu sürenin 8 ile 10 saniye arasına yükseldiği görüldü.

3 Yorum

 1. FIA aynı zamanda araca farklı açılardan milyonlarca küçük parçayı fırlatan simülasyonlar yürüttü. Mekies, bunun bir garantisi olmasa da, Halo’nun sürücü korumasını ciddi oranda artırdığını söyledi.

  Halo ile kokpitler açık kalmaya devam edecek. Fırlatılan parçalara karşı ne kadar etkili olmuş olabileceğini anlamak kolay değil. Massa’nın kaskına çarpan parçayı sektirebilirdi belki. Ama gelen her hayati tehlike oluşturacak parçayı durdurması beklenemez.
  Bu parçaları aza indirgemeyi amaçlıyordur elbette, bu da iyi bir şey… ancak sisten araçtan çıkma süresini ciddi oranda uzatıyorsa ve FIA çıkış süresini gözden geçirmeyi düşünüyorsa(?)… ne yani pilotun araçtan çıkmak zorunda olduğu süre 10 sn’ye mi çıkarılacak? Ee, nerede kaldı güvenlik. Yani bir pilotun fazladan 4-5 saniye daha yanmasında bir sakınca yok mu?
  Bence bu HALO Günay’ın da daha önce belirttiği gibi Todt’un seçim manevrasından başka bir halt değil. Madem işin altında bit yeniği arıyorum, şunu da ekleyeyim;

  Halo tek bir şirket tarafından üretilecek ve tüm takımlara bu şekilde tedarik edilecek. Henüz bu şirketin kim olduğu belirlenmiş değil.

  Todt’un oy avı ile birlikte sırf bu şirket para kazansın diye de yapılıyor bile olabilir. Bu şirketin HALO üretiminden kar edecek olanlar kimler olacak, tanıdıklardan birkaç isim mümkün mü?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]