Gary Anderson, Macaristan GP’de takım arkadaşı Daniel Ricciardo’ya çarparak yarış dışı kalmasına neden olan Max Verstappen’in bu hatasından dolayı ceza almaması gerektiğini düşünüyor ve neden böyle düşündüğünü anlatıyor.

Max Verstappen’in Daniel Ricciardo ile kazası, kuralların bir hastalığının ve geçiş yapması imkansız bir pistin sonucu. Hakemlerin artık sakinleşmesi gerekiyor.

Macaristan GP’nin ilk turlarından sonra, Formula 1 araçlarının birbirini geçmelerinin eski bir hatıra olacağını anlamıştık.

Hungaroring gibi kısa düzlükleri ve uzun virajları olan bir pistte, bu asla kolay olmadı. Ancak bu yılın kuralları, bunun neredeyse imkansız olduğunu kanıtladı ve aslında Max Verstappen’in Red Bull’daki takım arkadaşı Daniel Ricciardo’ya çarpmasını ve 10 saniye zaman cezası almasını sağladı.

Böyle bir şey olduğu zaman hep pek çok görüş ortaya çıkar, ben de benzer kazaları yaşadım. Aslında, 1994’te Jordan’dayken, Rubens Barrichello ve Eddie Irvine, tam da aynı virajda aynısını yaşadılar.

O olayda, Barrichello ikinci viraja girerken, Irvine’ı geçmek için içten çime kadar çıkmıştı ve belki de Verstappen’in yaptığından biraz daha kötü bir durumdu. Ardından pek çok yüksek gerilimli tartışma yaşadık, ancak sonunda iki sürücü de birbirine saygı duyar, veya duymaz.

Verstappen ve Ricciardo arasındaki olay sadece bir ilk tur kazasıydı. Verstappen’in içeriye girmek için yeterli boşluğu vardı. Herhangi bir pilotun böyle bir durumda yapması gerekeni yaptı: oraya gir.

Eğer çarptığı kişi takım arkadaşı olmasaydı, Red Bull garajda sevinçten havalara uçuyor olacaktı. Ancak takım arkadaşıydı ve küçük bir kilitleme onu Ricciardo’nun sidepoduna doğru gönderdi.

Ricciardo hemen yarış dışı kaldı. Verstappen’in yaptığının doğru olduğunu söylemiyorum, ancak gerçekte olan şudur: aracınızı uzun bir virajın dışına konumlandırdıysanız, bela arıyorsunuz demektir. Ricciardo’nun yaptığı da tam olarak buydu.

Anlamadığım şey, hakemlerin Verstappen’e 10 saniye zaman cezası vermeyi neden doğru bulduklarıdır. İlk virajda nico Hülkenberg, Romain Grosjean’ı havaya ve pist dışına gönderirken hakemlerden hiçbir hareket çıkmadı. Güvenlik aracından sonra, benzer bir olay da Carlos Sainz ve Fernando Alonso arasında oldu, yine herhangi bir şey olmadı.

Daha fazla ceza çıkmasını istemediğini anlayın, aslında daha az ceza olmasını istiyorum. Ancak asıl istediğim, bir çeşit istikrar, özellikle de herhangi bir yarışın ilk turunda yaşanan kazalarda. Yarış pilotlarının gerçek yarışçılar olabilmeler için biraz daha hoşgörülü olunması gerekiyor.

14 Yorum

 1. Bunları gördükçe sevmemesi değil F1 den nefret edesi geliyor insanın. Bu kadar dangalaklık zirvesi olur mu lan. Neymiş bu vaka diye açtım baktım. Öyle karmaşık, kasıt algısı üretebilecek birşey de yok.
  Yarış kazasından başka birşey değil bu. Bu FIA ve hakem çapaçulları.. bunların ray üstünde gitmesi istiyorlar herhalde.
  Yarış makinesi lan bu, elbette kayacak. Kitlenecek, değecek, ittirecek, koridorundan uçacak…
  Trafikte gitmiyorsun, pist yahu burası. Her zaman niye eleştiriyoruz trafik gibi gördükleri, algılatmaya çalıştıkları için. Sen herşeyi böyle kurgularsan nasıl mücadele görüntüsü ortaya koyabileceksin ki. Kaza bu işin ucu bucağı değil içeriği, ölüm, hızın riski de öyle.
  Kastiyete, engelenebilecek bir anlık öfkeyle gelen şeye siyah bayrak çekemeyen dangalakların bunları nasıl algılamasını bekliyorsun ki. Bu F1’in neresinden tutsan elinde kalıyor yahu.
  Kazalar öncelikli sonuçları ile değil içerikleri ile oluşları ile değerlendirilir. İçeriğini hızlıca çözümleyemiyorsan sonuçlarına odaklanırsın.
  Burada sürüş hatası var ama devasa bir hata yok, çapsızlığın zirvesi zaten yok ne 10 sn’inden bahsediyorsun. Vettel’e arkadan badoslama çarpılması çapsızlıktı, Vettel’in istanbul da dalışı çapsızlıktı.. verdin mi bunlara yok. Kayan adama hangi zihniyet, temel üzere veriyorsun ki arkadaş.
  Bunlar makine ayı, inek değil değersin radyatörü delinir, değersin taklaya kalkar, vurursun hiçbirşey olmaz… Bu sonuçlara göre olaya mı bakılır.
  Simüle edemeyeceğin şeylerde değerlendirmeyi iyi yapacaksın. Hasarları simüle edemezsin… Kazaları zaten edemiyorsun.
  Hiç şöyle olsaydı böyle olsaydılarla kurgulamaya gerek yoktur bu tip yarış kazalarında. Herşey açık net, biri görece sonuçları sabit olmayacak bir sürüş hatası yapmış birinin sonuçları belirsizlik üzere akabinde yarışına mal olmuş.
  İçeriği çözümlenemediğinde sonuç üzerinden değerlendirme olur dedik bu Singapur 08’dir. Kaza içermese dahi, büyük risk faktörleri doğurduğunda sadece ortamı suskunlaştırmak için dahi ceza verilir bu Monaco 06’dır.
  Oluşan sonuçlarına göre birçok insan ölebileceği dahi üzerine değerlendirme yapılmayan 2 örnek 2 büyük SPA kazası… Orada pilotlara 3 ay men cezası verdin mi ki burada bu kadar basit bir temasa süre cezası çekiyorsun. Bu aylık men cezaları diğer dallarda sık uygulanan birşeydir onu da söylemiş olayım. F1’de bunu hiç göremediniz belki de ben hatırlamıyorum…
  Geç fren, daha uzun gaz, kontra sürüşün fonksiyonlarıdır tekil kazada değerlendirme bahsi olamaz. Racing bu aq. Telemetriye baktım diyorsan tek başına bunlara bakmazsın direksiyonun pozisyonuna, aracın moduna, yürürden gelen sensör bilgisine, varsa kolların, butonların konumlarına herşeye birlikte bakarsın. Bir ortamda lastiğin kilitlenmeyeceğine, aerodinamik akışkanın sapıtmayacağına garanti veremiyorsan bu işin döngülerini kafanda iyi kurgulayacaksın…
  Kaza olacak… gerekirse bütün aracı çöpe atacaksın, insan da ölecek bunun adı racing. Pazar gezmesine çıkmıyor bu adamlar buraya.
  Sonra takımlar al gülüm ver gülüm yapıyor, çirkin oluyor diyorsun. Herkes bir biriyle kapışacak, takımlar zarar görecek, görecek ki seyir zevki olsun. Ve bilecek ki bu hata onlarla birlikte kalmaz başkalarının da yapabileceğini, kaybedebileceğini bilecekler. Bunu kollayıp duracaklar. Bunlar sık şekilde olmuyor, sürekliliği yoksa o ortamda büyük problemler var dahası racing namına pek de bir mok yok demektir…

  Şu çocuğun üzerinde dönen bir psikolojik harb var. Biriktire biriktire ceza verelim denmez. Sistemleri ve şahısları değerlendirme hayatın başka döngüsü. Olayların üzerinde inceleyeceksin, ceza vereceksin. Es de geçmeyeceksin, ne erken ne geç davranacaksın. Yeter bu kadarı da fazla diye adamların 1 yıllık emeğini de çöpe atmaya kalkmayacaksın. Her olayı yeri, zamanında adam gibi incelersen, karşılık üzere tatminsizlik sonucu, karşılığı bulamama oluşmaz. Geçirmişsin sistemi eline, meziyet sahibi insanların üzerine acziyet seviyenle tiyatro kurup oynuyorsun e geber tepene yıldırım düşsün aq.
  🙂

  • Ceza verirken kaza sonuçlarına da bakıyorlar. Adam yarış dışı kaldıysa ve ilk viraj karmaşası değilse ceza geliyor. Bunlar karambol içinde kaza yapmadılar, virajda sadece ikisi vardı ve yarışın sonu da olabilirdi.

   Spa’da Grosjean’a 1 yarış men cezası gelmişti zaten. Monza’da yarışamadı.

   • Yanlış her şekilde yanlış. Olması gereken bakış şeklini yazdım. Sonucu hak mahrumiyetine sebep olan onlarca değil yüzlerce kaza var. Yarış denilen şey 1 virajlık bir olay zaten değil. Kasıtlı ve önlenebilir kontrol dışılara bakamıyorken karambol yeterli bir izah zaten değil.
    Bu işin politik, stratejik sonuçları zaten yok 1 takım üyeleri arasında yaşanıyor. Bu işten en büyük zararı gören kişi Horner gerekli açıklamayı zaten yapmış. Bu 10 sn cezası abartılmış bir ceza.
    Şampiyonluğa koşturan başka bir takım üyesi olsa yine psikolojik değerlendirme etkisi doğal karşılanır…
    Aylar geçmiyor ki dangalaklıklarının üzerine imar etmesinler. Kasıtlı direksiyon kıran adama diskalifiye veremiyorsun, gerçekleşmesi ve sonuçları itibariyle hafif olan birşeye 10 sn yapıştır sorgulanamama olduğunda ne kolay değil mi..
    Bizi de böyle bir sürü dengesizlikler üreten Versta gibi birini savunmak zorunda bırakıyorlar. Kural, hukuk herkese lazım olan bir konu.
    Hukuk, norm, kurallar sonuçları itibariyle değil olay, standart, kaideleri itibariyle işletilir. Sonuçlara daha fazlasıyla teamüller odaklanmaya çalışır. Vatana ihanet gibi…
    F1 bugün ki dandik konumununa zaten olsaydılar yüzünden ulaştı. Olsaydılarla gelen… halo, ağırlıkları, duvarlar, dandik pistler.
    Ford almanyada, fransa da emisyon skandalı yapsaydı sadece ceza kesmekle kalmaz piyasadan toplatır, yasaklatırlardı aynı usa da binlerce aracı hızlıca toplamak zorunda kalmaları gibi…
    Kafasına göre hukuk..
    Redbull, şampiyonluk mücadelesi içinde değil diye bu ceza geliyor olsa nah verebilirlerdi.

    Gro’a geldi peki ne zaman kaç gün sonra? İşte problem zaten orada olaylar ve şekil yönünden değil şişik karnı, gazı almak için ceza işlettiğini anlıyor insanlar. O tip sonuçların değerlendirilmesi en geç o günün akşamıdır. Olayın içerisinde başka şüpheler oluşmuyorsa, ceza hukuğu, spor mahkemesi ihtimali yoksa erteleyemezsin, ertelemen sorun oluşturuyor yıllardır. Karmaşık incelemeler gerektirse yine anlarız…
    Örnekler açık, bir sürü örneği var bu işlerin.
    Senna’nın öldüğünü bildikleri halde insanların morali bozulmasın diye değil yürüttükleri ticaret bozulmasın diye akşama kadar sakladılar. Yıllar boyunca birçok şeyi özel çabayla saklamalarını zaten geçtik. Michael olayında ispatlayamadığın halde akşamına cezayı nasıl neden yapıştırdın. Singapur da birçok insan anladığı halde anlamamazlıktan gelmeleri var.
    Görüş yazılan sorun aslen FIA sorunu değil avrupanın genel sorunu. O çok medeni, adil görünen avrupalının genel halinin bir yansıması sadece FIA.
    Koyunun olmadığı yerde… hesabı. İdare yönünden seriler içerisinde F1 sakallı keçi zaten olamaz.

 2. Rakibinin yarışını bitiren bi hata yapıyorsa ceza çıkması kadar normal bir şey yok.

  Şu Verstappen’i ne diye savunurlar anlamıyorum birileri para mı veriyor bu heriflere… Motorsport’ta da Jonathan Noble vardı bi ara her Verstappen haberi altına Senna köşesi yapıp benzetme yapardı gerzek. Verstappen’le ciddi ilişkileri var sanırım bunların.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]