Efsane Formula 1 ve otomobil tasarımcısı Gordon Murray ilk tasarımı olan ünlü McLaren F1’in ardılı olacak yeni projesi T50 hakkında Top Gear’a konuştu ve 980 kg’lık bu yeni canavar hakkında bilgiler verdi.

Bana da tercümesi düştü. Murray’in ağzından okuyalım.

Fan

Aktif ve etkileşimli bir şekilde çalışan 40 cm çapında bir fanımız var. Çalışmasıyla birlikte aracın üst yüzeyi ile, yani üst gövdedeki tek flap olan hava freni kanadı ile etkileşime giriyor. Yere basma kuvvetini kontrol edebiliyoruz veya kapatarak sürüklenmeyi azaltabiliyoruz. Yani bir yüksek hız, düşük sürüklenme modumuz ve virajlar için de yüksek yere basma modumuz var.

Fan frenleme için basınç merkezini kontrol ediyor, bu da ön aks için statik bir aerodinamik yapıya sahip olabilmemizi sağlıyor. Fan difüzör üzerindeki hava akışını temizliyor, böylece daha agresif bir tasarım yapabiliyoruz, aynı zamanda da tünel içinde de hareketli flaplarımız yer alıyor.

Bu harika bir sistem, gücünü motordan almıyor, 48V’luk bir elektrik sistemi ile çalışıyor.

Parti Modu

Değişken sübap zamanlamamız var ve motorun her bir parçasını kontrol edebiliyoruz. Pek çok insan çoğu zaman bizim Ferrari devirleri dediğimiz şeyi kullanacak. Cosworth ile bir harita yapıyoruz ve bu 9000 devirde bitiyor, tüm torku aşağı bölüme taşıyor.

Ancak araca bir arkadaşınızı alırsanız, bir düğmeye basarsınız ve ‘12000 devir çeviren bir yol aracı duymak ister misin?’ diye sorarsınız. Harita değişir. McLaren F1’de böyle bir şey kullanamıyordum.

Motor ve şanzıman

650 beygirlik, 3.9 litre V12 ve tamamen yeni bir motor. Valkyrie’nin motoru ile bile karşılaştırıldığında bunun daha yüksek devirlere çıkmasını istedim, bu yüzden 12000 devrin üzerine çıkacak ve bunu geleneksel sübap yayları ile yapacak.

McLaren F1 volanı olmayan ilk yol aracıydı; bu da aynı. Debriyaj yüklerine tepki vermek için bir plakanız var, ancak o çok fazla bir şey yapmıyor. Cosworth gerçekten harika bir iş yaptı. Rahat bir şekilde söyleyebilirim ki, bu muhtemelen göreceğiniz son harika ve tamamen yeni atmosferik V12 olacak.

Şanzıman altı ileri bir manuel. Başlangıçta kulakçıklı olacaktı, manuel isteyecek çok fazla insanın kalmadığını düşünmüştüm, ancak T50’nin alıcılarının büyük kısmı hafta sonları eski manuel Porsche’lerini kullanıyor.

F1’de yaptığımızın tam olarak aynısını yapacağım, yani beş tane yakın oran ve bir tane de uzun oranlı altıncı vites olacak. Altıya takacaksın ve yakıt tüketimi, gürültü, her şey büyük oranda azalacak.

Tekerlekler ve süspansiyon

Süspansiyon dövme alaşımdan yapılan çift salıncaklı bir yapıya sahip ve yere basmayı yönetebilmek için artan oranlı bir yapıya sahip. McLaren F1’den daha fazla yere basma üretiyor.

Kabul edilebilir derecede istikrarlı bir sürüş yüksekliği var, yani ağır bir ön yükseltme cihazına ihtiyaç yok. Karbon fiber süspansiyon veya jantlar için zorlamadım, çünkü olası bir sorun feci sonuçlar doğurabilir. Yarış araçlarında bu kabul edilebilir, çünkü onlar sürekli olarak kontrol edilirler.

[2.5 milyon sterlinlik fiyat hakkında]

Hissedarlar arasında büyük tartışmalar oldu, eğer 300 tane yaparsak onları 800 bine yapabilirdik, ancak 300 adet yapmak istemedik, çünkü ben bir araç şirketi olmak istemiyorum. Sadece bir sanat ve mühendislik harikasına sahip olmak isteyen insanlar için birkaç tane çok özel araç üretmek istiyorum.

Tasarım

McLaren F1 tanıtıldığında biraz aptal gibi görünmüştük. Çünkü bir Lamborghini gibi görünmüyordu. Temiz ve iyi oranlı bir tasarımdı… en azından o zamana kadar, sonra her şey çığırından çıktı.

Yeni araç McLaren F1’den 30 mm daha geniş ve 18 mm daha uzun, ancak daha fazla bagaj alanına sahip. Aynı zamanda McLaren F1’e göre %50 daha kolay bir şekilde girip çıkabiliyorsunuz, bu da sürücünün iki yanındaki bölümün diğer yüksek karbon fiber yapılara göre daha alçak olması sayesinde mümkün oldu.

Gittikçe büyüyen, ancak bagaj alanı olmayan araçları sevmiyorum. Tur zamanı yapmak için yapılmış gibi görünen tasarımları da sevmiyorum. Her şey saflık ve dinamiklik ile ilgili.

McLaren F1

McLaren F1’den bu yana kimsenin onun gibi bir şey yaptığını düşünmüyorum. Üzerinden 27 yıl geçti. Şimdi bazı olağanüstü yetenekli araçlar var, 720S muhtemelen yol ve pist için listenin en başındadır, ancak bunlardan hiçbiri ensemdeki tüyleri diken diken etmiyor.

McLaren F1’de her şey sürüş deneyimi, kontrol tepkileri ve mühendislik kalitesi üzerine odaklanmıştı. Hafifti, ancak üç kişi için yere, bagaja, klimaya ve ses sistemine sahipti, bunlar seyahate çıkacağınız zaman ihtiyacınız olan her şey demekti.

Ancak T50 her bir yönden daha iyi, hem de büyük farkla.

O, arkasında 650 beygirlik bir V12’ye sahip olan bir Lotus Elise, ve bu heyecan verici.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]