Geyikliyoruz Cumartesi #11 – Geleceğin F1 araçları Bölüm 2: Mekanik Sistemler – 17 Şubat 2018

16

Podcast:

Dosya: İndir

Mixcloud:

16 Yorum

   • Serbestlik olsa çok farklı geometriler görürdük zaten. Mesela süspansiyonda temel sorunlardan biri gövdenin yatmasıyla tekerleklerin açı kaybetmesi. Önceki konuda (çift şasi) yatma umrumuzda olmuyor derken, geometriyi doğru kurarsan açı kaybetmezsin çünkü aeroyu taşıyan şasi, yatan şasiye bağlı değil demek istedim. Çift şasi yapmış amca ama ikinci şasiyi farklı şekillerde de bağlayabilirsin. İkisi arasında bağlantı bile olmayabilir.

    Colin zamanında yanal kanat–aktif aero– ile uçakların kuyruk dümeni gibi yanal itki sağlayabiliriz demiş ne acayip.. Elon Musk ne diyor arabanın yanlarına minik roketler takcam virajlarda itki üretcek. Ee roket şirketin varsa bunları düşünürsün, zaten roket neyle yönlendiriliyor, yine roketle değil mi..

    çenem düştü biraz laf salatası yaptık.
    sınırlamalar kalkarsa paraya ve hayal gücüne kalır iş. günümüzde para da bol..

    Bu arada podcastleri tekrar yapın da dinleyelim değil mi.

    • Yazmışsın zaten. 🙂 sn farkla kapışmışız.
     Ben gövdenin kullanılabilmesinden bahsediyorum daha çok tabi suspansiyon geometrisi karmaşık ve zorlu oluyor o zaman. İşte dönüş yönüne alan işgal eden ağır gövdeyi de yatırırsan aero da gravity de weighting de iyileşir tabi başka handikapları kabul edince oluyor onlar. Bu dünya böyle fikriyatı temelden değiştirmedikçe kazan-kazan yok.
     Colin’in o örneği uymuyor buraya o sadece yer etkisi için yapılmış birşey. Yürürü oradan iyileştirmeye çalışıyor baz yürür için yapılmış birşey değil. Kayıtlardan da içteki yapının hareketliliği pek anlaşılmıyor.
     Kuyruk dümeni rudder lar daha öncede denenmiş şeylerdi ama yüksek viraj hızı yapamayan zamanlarda çok da fayda görülmemiş şimdilerde de active şeyler yasak malum. Düz bakınca sport arabalar bile yarış sanayisini geçti gibi oluyor nerede kaldı downgrade…
     minik roketler takcam”
     bunun çok daha basitini burda birileri başka şekilde yaptı. Mesela amerikanları nos la beslemek hem kolaydır hem güzeldir. Nosla roll, drag güzel olur ama trackday, timetrial deneyen pek çıkmaz roket gibi gelen güç işi bozar işte onu ideale çekip virajlarda da (çıkışı) nos açabilen şeyler denendi burada.
     Dışa roket gibi birşey takmak, tahrik felan olumlu birşey değil gövdeyi mi itecen 🙂 yürüten şeyleri mi. Aslında chassis üstünde ki dışta ki vs tüm body fazlalık lüzumsuz taşıyon onu ve burkuluyor altta iş yapana sıkıntı çıkarıyor. O yüzden zaten open wheeller bir başka iş…
     Gereksiz kaba şeyleri yok ama işte bey amcalar ne anlar her tarafını kapatacak diye kasıyor.

     Bu akşam şunlara takıldım biraz. Ne güzel şeyler herşeyi yetecek kadar fazlalığı yok… 🙂
     https://www.youtube.com/watch?v=-cEFNmbNQxE

     2-3 kişi için podcast yapılmaz beyefendi 🙂 konu yok zaten ne anlatacan bu yaştan sonra üff püff den başka.

 1. şimdi bu 86’daki bmw motorları 1500 hp falan diyorlar da, acaba bunlar son sınırları mıydı yoksa 3-4 sene kısıtlanmasa, yasaklanmasa 2000 hp’leri görürler miydi? 1986 kuralları günümüzde olsa kaç hp görülebilir acaba? bide anlamadığım şey, o zamanlar reno motorları yıllardır geliştiriyorlardı, f1 için özel tasarlanmış motorlar sonuçta, bmw motorları yol otomobilinden alınmış sıralı 4 silindir. nasıl reno’dan daha güçlülerdi? ya da ferrari den?

   • Bu tabi soru sormaktan çekinmeye sebep olmamalı kastımız o değil hiçbir zaman.
    Yüklenilince geri çekmiyoruz kendimizi sadece hayat şartlarından bazen mukabele edemeyebiliyoruz.
    Zaten şahsen ve aczen güdüm yetişme usülünden de olsa gerek bilgiyi, veriyi havadan atmak, vermek değildir ona götürecek zihni kazandırmaktır. Temelse fikir, bahis, anektod kazandırmaya çalışıyorum yoksa zaten mühendis olmadığım gibi mota mot veri üzerinden konuşabilecek kapasitede bir adam değilim. İnsanın baktığında kendisine anlaması ile anlatabilmesi farklı düzey şeyler.

    Bu arada yukarda ki soruları bir gece yarısı görmüştüm ama geyikliyoruz konumuzu Günay belirleyince cevapları oluşacağından yazmak istememiştim onu da gereksiz olsa da belirtmiş olayım. 🙂

    İnsanın kendi elde ettiği bilgi hafızasında kalıcı yer edinen bilgidir…

    Hakeza soru-cevap ve dictionary/cyclopedia formatı yıllardır kazandırmak istediğim bir type ancak özelin dışında henüz bunu geliştiremedik hem yaş aldıkça vaktim oldukça daralıyor hem de bugüne kadar webtech bilgim yeterli gelmedi bunun için.
    Biraz hazırcı, hazıra konucuyum doğrusu 😀 herşeyle cebelleşemiyorum.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]