Williams’ın çaylak pilotu, aslında F2 ve F3 şampiyonluk apoletlerine sahip bir çifte şampiyon.

Bu sene herkesin gözüne çarpmıştır Williams pilotu Russell, henüz 21 yaşında olmasına rağmen 2017 yılında Formula 3, 2018 yılında da Formula 2 şampiyonu olup rüştünü ispat ederek Formula 1’e transfer oldu. Bunun yanı sıra 2014’te BRDC Formula 4’te 1.liği, Formula Renault 2.0’da 4.lüğü; 2015’te FIA Formula 3 Avrupa Şampiyonasında 6.lığı, Masters of Formula 3’te 2.liği; 2016 yılında da FIA Formula 3 Avrupa Şampiyonasında 3.lüğü bulunuyor.

2017’de Russell, genç sürücü programlarının bir parçası olarak Mercedes’e katıldı. Russell’ın 1-2 Ağustos’taki (2017) Budapeşte Testinin her iki gününde de katılacağı; 7 Kasım 2017’de Force India’daki ilk testlerini 2017 Brezilya Grand Prix’inde yapmaya başlayacağı; 1 Mayıs 2018’de yapılan İspanya Grand Prix testinde Force India için Pirelli Lastik Test Sürücülerinden biri olacağı ilan edildi. Testte 2018 teknik özelliklerine sahip F1 aracı ile takım adına 123 tur tamamladı ve başarılı bir sonuç elde etti.

Alt serilerden şampiyon ola ola gelen pilot, 2018 yılında da Mercedes ile Macaristan testlerinde pistin rekorunu gayri resmî olarak kırdı.

İdolü olan Michael Schumacher’in anısına bir dönem kırmızı kask ile de mücadele eden İngiliz Pilot, 2019 yılında gridin en yavaş aracı olan Williams ile tecrübeli takım arkadaşı Kubica’ya karşı üstün görünüyor. Ve fakat bol kazalı Almanya GP ardından Kubica 1 puan alarak George Russell’ı yalnızca bu istatistikte geçmiş oldu.

Kubica’nın adı geçmişken onun da yaşadığı drama değinmeden geçmek olmaz. 2011 yılında geçirdiği ağır ralli kazasından sonra elini kaybetme riski ile karşı karşıya kalan, arasında bir kez birinciliğin de olduğu 12 podyumu ve kariyerinde toplamda 274 puanı bulunan bir pilotun o kazadan sonra rehabilitasyon sürecini atlatıp tekrar araç kullanması bile takdire şayan aslında. 2008’de en hızlı 3.araç olan BMW Sauber ile son birkaç yarışa kadar şampiyonluk kovalayan tecrübeli bir pilotun, yetenekli bir çaylak olan George Russell ile mücadelesi ilgi çekici. Ama Kubica böyle devam ederse sonu Gasly gibi olabilir hatta Gasly kadar şanslı da olmayabilir.

Hem pistin kısa olması hem de Williams’ın yaptığı güncellemeler sayesinde başarılı bir tur atarak Macaristan GP sıralama turlarında 15. olan Magnussen ile arasında yaklaşık 1 saniye fark ile16. olarak Q2’ye kalmasına ramak kalmıştı George Russell’ın. Sezon hala devam ediyor, Williams orta grupla farkı hızlıca kapatarak yetenekli ve istekli genç pilotuyla belki eski günlerine bile dönebilir kim bilir.

Umarım şampiyonluklar yaşamış bu takımı ayağı kaldıran Russell olur fakat başarılı pilotunu kendi takımına alabilir Mercedes, çünkü Bottas’ın koltuğu 2020 yılı için hala şaibeli. Bugün olmasa bile yakın gelecekte Hamilton sonrası Mercedes koltuğunda Esteban Ocon ve George Russell ikilisini görmemiz kuvvetli bir ihtimal olarak görünüyor.

Bakalım büyük takımlardan birine geçene kadar pardon Williams da büyük bir takım, son sezonların başarılı takımlarına geçmeden önce neleri başarabilecek hep birlikte göreceğiz.

Bekliyoruz George, takipteyiz.

Muhammed KAYA, Diyarbakır, 2019

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]