John Frye, Honda’da dijital modelleme grubu lideri olarak görev yapıyor. Profesyonel bir otomotiv tasarımcısı olarak, bazen sadece eğlence için biraz hayali tasarımlar da yapıyor.

Bu seride, bilim kurgu ile alternatif tarih kurgusu altında, otonom sürüş teknolojisinin 1960’larda yeterince olgun olduğunu hayal ediyor ve o dönemin Formula 1’i için sürücüsüz araçlar tasarlamış.

22 Yorum

  • O devrin uçaklarına göre oldukça hızlı marş alıyor 🙂

   https://www.youtube.com/watch?v=nJRpX5lW2ec
   Velhasıl bunun gibi devirlerden öncesini atacaksın çöpe çok da işe yaramaz ve 2000’den sonrasını da… 🙂
   Zira geçiş, zihniyet değişim devri ürünlerinden pek cacık olmamıştır, olmaz da… Şimdilerde oturdu sanılıyor ama dünya geçişin içerisinde o yüzden ele değer, işe yarar çok az şey yapılabiliyor. Herşeyin halinde bu var… Bu dandiklikte kapitalizmin açlığını körüklüyor tabi. İleride oturur zamanla bazı şeyler amma herşey değil. 🙂
   Zira bu insanlık akışı biz ne yapıyoruz, bi durup düşünelim pek diyebilecek gibi de durmuyor belki başarır bilemem… ben göremiycem şükür. 🙂 İşte o yüzden tadını bilene Mustang’lar, Charger’lar, 80-90 makineleri, 70-80-90 muzikleri, şarkıları, spor kültürü vs vs unutulmazdır. O aralarda da geçiş yapan her ne varsa mesela dandiktir bilgisayarlar vs gibi [oysa oyun konsolları iyidir, oturaklıdır]
   RR, T-type, gramafon, musiki toplamakta ayrı bir classicizm 🙂 kafası ürünü onu ayrı tutuyoruz.

 1. ben de hep steampunk’tan giderim böyle hayallere, tasarımlara. aslen istediğim, ICE’lerin yasaklanıp buhar motorlu yarışların olması. günümüz teknikleriyle pistonlu buhar motorlu F1 araçları çok fantastik olurdu. buhara zaafım var sabit dingile ve kampana frene olduğu gibi. filmli sinema kameraları ve gramofonlara da. sanırım old is good ayakları yapıyorum her şeye

  • Niçin olmasın deriz ancak fantazya ile realiteyi karıştırmamakta lazım enerji boyutunun değiştiği bu çağda (piyasa algılarından bahsetmiyoruz) buhardan ancak klasik roman olur.
   Bu yukarda ki şeyler ise bir taraftan tatmin edilmesi gereken şeyler bana göre de. İnsanoğlu herşeyi çok doğru amaçlar için yapmaz. Bazı garip şeyler de yapılabilmeliydi… keşke..

    • kampana vs cart curt biraz fazla hayalcilik eskicilik kafasıyla birşeylerin ancak o şekilde yapılabildiği uygulamaları karıştırmamak lazım 🙂 Birkaç kişi haricinde kimseye anlatılmaz bunlar. Yarış da topluluk işi malum.
     Bunlar track setup race işine girmez artık classic car touring işine, sevgisine girer. 🙂
     Kısaca her yönden daha iyisi varken eskisine saplanmak xxxhead işi değil. Biz geçmişimiz önemli derken o tip şeyler demiyoruz mesela. 🙂 Mesela manuel şanzımanlar iyidir, diğeri sevilmez diyoruz çünkü iyi olmadığı şeyler var gerçekten ve devamiyet de değil aslen bir uygulama biçim değişimi. Buharlılar ve kampanalar zamanında daha başka türlüsü yapılamıyordu…..

     Bak mesela günayın geçen monza da videosunu çektiği şey yukarıda ki görseldekilere ne kadar da benziyor. Mevcut eğilimlere de oldukça yakın. Birşeyleri daha az feda etme ile kâfi gelebilmekte.
     sucker punch çekirdeklik hoş filmdi 🙂

    • Geri kalan hepsi tamam da, kampana o kadar da güvenli bir şey değil malum 🙂

     Ayarlanabilir olması güzeldi tabi, ama ayarı da paso kaçıyordu. Hidrolik disk iyi bir çözümmüş. Üstünü kapatırsan kampana gibi görünebillir 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]