Wolfgang von Trips

Arkadaşları tarafından ‘Taffy’ diye çağrılan sürücünün kısa kariyeri oldukça başarılıydı. 2 yarış kazandı, altı kez podyuma çıktı, bir kez pole pozisyonundan yarışa başladı ve 29 yarışlık kariyerinde 56 puan topladı.

von Trips’in yarış galibiyetleri 1961 yılında geldi. O yıl Ferrari, Alman sürücüye Phil Hill ile mücadele edebilecek iyi bir araç vermişti.

Sezonun sondan bir önceki yarışı İtalya GP’sinde, von Trips ve Jim Clark kaza yaptı. Kaza sonucu von Trips ve 15 seyirci yaşamını yitirdi.

Ralf Schumacher

Ralf ve Michael Schumacher, Formula 1’de yarış kazanan tek kardeşlerdir.

Ne yazık ki Ralf Schumacher’in başarıları abisi tarafından sık sık gölgelendi. Fakat bununla birlikte o en iyi 5 alman sürücü arasında olmayı hak ediyor.

Schumacher 11 yıllık kariyeri boyunca 6 yarış kazandı ve Jordan, Williams ve Toyota takımlarıyla 27 kez podyuma çıkmayı başardı.

Nico Rosberg

Nico Rosberg, Sebastian Vettel ve Michael Schumacher dışında şampiyonluk kazanmış tek Alman Formula 1 sürücüsüdür.

2016’da Rosberg, diğer Mercedes sürücülerinin yapamadığı yaptı ve takım arkadaşı Lewis Hamilton’ı yendi.

Şampiyonluğu kazandıktan sonra emekli olarak dünyayı şok etti.

Rosberg’in hak ettiği saygıyı görmediğini söylemek doğru olur. 2006 yılında Williams ile yarışmaya başladığında potansiyele sahip olduğu açıktı. 2010 yılında Mercedes’e geçti ve birlikte yarıştıkları 3 yıl boyunca sezonu hep takım arkadaşı Micheal Schumacher’in önünde bitirdi.

2014 yılı Mercedes’in baskın olduğu bir yıl olacaktı, eğer Rosberg’in varlığı Hamilton’u son yarışa kadar rahatsız etmeseydi.

2016 şampiyonluğu Rosberg için bir kurtuluş oldu ve hak ettiği saygıyı kazandıktan sonra sporu bırakma kararı aldı.

Sebastian Vettel

Vettel tüm zamanların en iyi ikinci Alman sürücüsüdür. Bunu istatistikleri söylüyor ve eğer bazı şeyler farklı gelişseydi, o Schumacher ile G.O.A.T unvanı için yarışabilirdi.

Red Bull, 2010-2013 yılları arasında Vettel ile Formula 1’i domine etti.

Red Bull 4 yıl üst üste markalar şampiyonu olurken ve Vettel de sürücüler klasmanında şampiyonu oldu.

2013 sezonunda son 9 yarışı kazandıktan sonra, Vettel haklı bir şekilde yılın sporcusu olarak görüldü. 2013 itibariyle dünyada en çok tanınan ikinci sürücü oldu.

Tabiki de Ferrari’de daha iyi şeyler hayal etti. Fakat Hamilton’ın domine ettiği yıllarda şampiyonluk kazanmak kolay değil.

Michael Schumacher

Formula 1 tarihinin en başarılı sürücüsü olan Schumacher, 1994 yılında şampiyonluğa erişen ilk alman sürücü oldu ve 2004 yılına kadar toplam 7 kez şampiyon oldu.

Schumacher’in başarısının ardında Ferrari’nin etkisi olduğu çok söylendi. Fakat yetersiz makineyle hiçbir sürücü şampiyon olamaz.  Bu takımın rekabetçi gücünden ve Schumi’nin istikrarlı, yarışlar kazanan yeteneğinden kaynaklanıyor.

Ne yazık ki bu figür şu an ciddi bir kazadan dolayı Formula 1 dünyasından uzakta. 2013 yılında kayak yaparken kaza geçirdi. Onu bir gün tekrar padokta görmeyi umuyoruz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]