Formula 1 tarihi, içinde bazı inanılmaz hikayeler barındırıyor. Colin Chapman’ın devrimsel araçları, Enzo Ferrari’nin motorsporlarına olan tutkusu, Niki Lauda’nın mucizevi geri dönüşü, Michael Schumacher’in hayret verici kariyeri, Ayrton Senna’nın inanılmaz karakteri ve niceleri.

Harika hikayelerde ise her zaman baş kahraman kaos dolu bir ortamda tuhaf şeylere karşı mücadele eder ve başarıya koşar.

1Mika Häkkinen

Adelaide’de 1995 sezonunun final yarışı. Avustralya GP’si gelecek sezon Melbourne’e taşınıyor ve insanlar yarışa akın ediyor. Cuma günü sıralama turlarında Häkkinen’in sol arka lastiği patlıyor ve aracın arkasını kaybediyor. Sonrasında da yandaki bariyerlere çarpıyor.

Kaza sonrası Häkkinen’in kafatası çatladı ve oldukça şiddetli bir sarsıntı geçirdi. Pistteki acil krikotiroidotomine götürülen Häkkinen durumun ciddiyeti anlaşıldığında hemen kazanın olduğu yere 200 metre uzaklıkta bulunan Royal Adelaide hastanesine götürüldü. Bilincini kazandıktan sonraysa arkadaşlarına ve doktorlara yanıt verebilir hale geldi.

Sinirsel bir hasar yaşamadığı için şanslı olan Häkkinen, hastanede 2 ay geçirdikten sonra ertesi sene Formula 1’e geri döndü. 1996’da 3 kez podyuma çıkarken 1997 sezonunun son yarışında kariyerinin ilk Formula 1 zaferini elde etti. 1998 ve 1999 yıllarında Dünya Şampiyonluğuna da uzanan Häkkinen 2000’de ise Michael Schumacher’in ardında sezonu 2. sırada tamamladı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]