Almanya GP Formula 1 için yepyeni bir şeye sahne oldu, bir yarış ilk defa güvenlik aracı altında atılan ısınma turlarının ardından durarak başladı.

Kuralların böylesi bir şeye izin vermesinin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti ve artık yarışlar güvenlik aracı altında başlatıldığı veya kırmızı bayrak aralarından sonra durarak başlayabiliyor.

Taraftarların güvenlik aracı altında yapılan hareketli kalkışların F1 kalkış heyecanını törpülediği yönündeki şikayetlerinin ardından 2017’nin sonunda böyle bir seçenek kurallara eklenmişti.

Ancak o günden bu güne kadar olan yarışlarda F1’in durarak yeniden başlama yöntemini deneme şansı olmamış, fırsat en erken bu yıl Hockenheim’da gelmişti.

Ancak F1 yarış direktörü Michael Masi, durarak kalkışa onay verilebilmesi için öncesinde tıbbi araç sürücüsü Alan van der Merwe ile görüştüklerini ve takım telsizlerini dinlediklerini söyledi.

“Her yerde pist şartlarını değerlendirdiğimiz akıcı bir hareket vardı. Başlangıca 10 dakika sinyaline kadar sürekli bunu değerlendiriyorduk.”

“Belki farkında değilsinizdir, tıbbi aracı da birkaç tur atması için gönderdik ve Van der Merwe kullanıyordu.”

“Birkaç tur atarak bize pistin nasıl geliştiği veya değiştiği ile ilgili kendi gözlemlerini anlattı ve elbette hava durumu hizmetlerine sahiptik.”

“Sonrasında dördümüz yarış kontrolünde sürücü telsizlerini bölüştük ve onların tepkilerini dinledik ve pistin nasıl geliştiğini anlamaya çalıştık.”

“Dürüst olmak gerekirse, bunu yapma şeklimizle birlikte durarak başlama kararını vermek çok basit bir şekilde oldu.”

Tüm sürücülerin dönütlerini dinleme kararı önemliydi, çünkü pist koşullarının sınırda olduğu durumlarda bazen sürücüler rekabetçi içgüdüleri ile yarışma istekleriyle motive oluyorlar.

Örneğin lider şartlar çok istikrarlı olmadıkça başlama konusunda çekingen olurken, arkalardakiler ise her şeyin sınırda olduğu zaman başlamak isterler, çünkü öndekilerin sorun yaşayabileceğini ve daha fazla fırsata sahip olabileceklerini bilirler.

Masi: “Bu yüzden tüm 20 sürücüyü dört kişiye böldük. Sonrasında ise hepsini dinlediğinizde oldukça iyi bir fikriniz oluyor, ancak birisi bir uçta, diğeri de öbür uçta olursa bu farklı bir hikaye olur.”

“Ancak herkes aynı şeyi söylüyorsa bu iyidir.”

Araçlar güvenlik aracı altında dört tur harcadı, bu ısınma turu ve üç yarış turundan oluşuyordu ve sonrasında güvenlik aracı turları düşülmüş 64 turluk bir yarış durarak kalkışla başladı.

Masi’nin başındaki bir diğer sorun ise yarış hızlarına çıkıldığında ne kadar su spreyi kalkacağıydı.

Pistin üzerinde çok fazla su olmasa bile araçlar hızlandığında oluşabilecek görüş sorunlarını da dikkate almak gerekiyordu.

Carlos Sainz ise daha önce başlanması gerektiğini söyleyen sürücülerin aksine pistte birkaç tur geçirilmesinin sprey ve görüş açısından doğru karar olduğunu söylüyor. Sainz U dönüşüne gidilen arka düzlükte görüşün zayıf olduğunu da ekledi.

“Limitteydim çünkü altıncı viraja gidilirken hiçbir şey göremiyordum. Ancak bizler Formula 1 pilotlarıyız, oldukça makul şekilde davrandık.”

“Hepimiz bunun ne kadar riskli olduğunu biliyoruz ve hepimiz bunun neredeyse 70 turluk bir yarış olduğunu biliyoruz ve bu yüzden orada herkese, tüm 20 sürücüye güvendim.”

“Bunun ‘iyi iş’ olduğunu söyleyebilirim, çünkü hiçbirimiz hiçbir şey göremiyorduk, ancak altıncı virajdan makul şekilde çıkabildik.”

Masi ekliyor: “Kalkışta biraz sprey vardı ancak bence genel olarak çok kötü değildi. Bence güvenlik aracı altında yaptığımız turlar etraftaki suyun büyük kısmını temizledi.”

“Ve aynı tür koşullar olursa, aynı durumlar tekrar olursa işleri farklı şekilde yapacağımızı düşünmüyorum.”

Yeni bir kural bir süredir ilk kez kullanıldığında oluşabilecek potansiyel sorunlar düşünüldüğünde, Almanya GP’deki durarak kalkış prosedürü büyük bir sorun olmadan uygulandı.

En büyük sorun takımların debriyaj ve motor haritalamalarını bu senaryo için hazırlaması konusunda olmuş gibi görünüyor, Red Bull çok fazla patinajda kalırken, Alfa Romeo Sauber sistem ayarlarını anlatırken teknik kuralları delmek zorunda kaldı.

Masi Hockenheim’da olan şeyleri sorunsuz olarak nitelendiriyor ve gelecekte durarak yeniden başlama prosedürünü tekrar uygulama konusunda hiçbir endişeleri olmadığını söylüyor.

“İyi çalıştı, çok iyi. Bence tüm her şeyin oluş şekli gösteriyor ki tüm çeşit brifinglerimizin, testlerimizin ve her şeyin bir sebebi var.”

“En büyük bölümü birkaç takımın sürücülerine grid pozisyonlarını hatırlamaları için uyarılar vermesiydi, bu konuda da bir sorun olmadı.”

“Bunun dışında, Formula 1’de ilk kez olan bir şey olarak, her şey iyi gitti.”

Jonathan Noble’nin makalesinin çevirisidir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]