Geçtiğimiz sezonki performansıyla Lewis Hamilton, Formula 1 sezonunda bütün turları tamamlayabilen pilotlar arasında yerini aldı. Tarihte bunu gerçekleştirebilmiş sadece 8 pilot bulunuyor.

Geriye dönüp sezonu %100 finiş görerek tamamlayabilen pilotlara şöyle bir bakalım.

11961 – Dan Gurney

Formula 1’in ilk 10 sezonunda tek bir sürücü bile bütün yarışları tamamlamayı başaramadı. Bunun en büyük nedeni araçların dayanıksızlığı olsa da, diğer bir neden o dönemki sürücülerin Indianapolis 500 yarışına ilgi göstermemesi ki bu yarış 1960’a kadar F1 şampiyonasında yer almıştı. Amerika’daki bu yarış FIA’nın kurallarına uymuyordu ve daha sonraları takvimden çıkarıldı.

Dan Gurney, 1961 sezonundaki bütün yarışları tamamlayarak bu başarıya imza atan ilk pilot oldu. O sezon sadece 8 yarış bulunuyordu ve o dönemdeki araç dayanıklılıklarıyla 8 yarışı bitirebilmek oldukça etkileyiciydi. Günümüzde ise pilotlar bir sezonda 20-21 yarışı tamamlayabilmek için mücadele ediyor. Porsche için süren Gurney, o sezon 3 kez 2. sırada finiş görme başarısı gösterdi. Fransa GP’de kazanmaya çok yaklaşsa da geçilmekten kurtulamadı. Ancak sonrasında 1962 yılındaki Fransa GP’de Porsche’nin F1’deki tek zaferini kazandı.

1961 sezonunda Phil Hill de o sezonki bütün yarışları tamamlayabilme fırsatına sahipti, ancak Ferrari sezonun sondan bir önceki yarışında pilotu Wolfgang von Trips’i kaybettiği için final yarışı olan US Grand Prix’inde yarışmama kararı aldı.

4 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]