Formula 1’de momentum her zaman var ve bu momentum sert bir şekilde Vettel’i karşısına aldı ve Alman pilotun şampiyonluk yolunda büyük puanlar kaybetmesine neden oldu.

Vettel, antrenmanları çok iyi geçirmemesine rağmen şampiyonadaki rakibi Hamilton’un 5.likten öteye geçemediği sıralama turlarında pole pozisyonun sahibi oldu. Ancak start anında yaşanan faciadan sonra şampiyonada altı yarış kala şampiyonada 28 puan geriye düştü. Alman pilot 5. şampiyonluk yolunda büyük bir yara alsa da şampiyonluk ihtimali hala mevcut. Gelin Vettel’in durumuna benzer durumdan gelip şampiyonluğa ulaşan pilotlara bakalım:

5Nelson Piquet 1981

1982 sezonu dramatik olaylar ile hatırlanır ancak önceki sezonun da aşağı kalır yanı yok. Sezon, FOCA ve FISA düellosu ile başladı ve sezon tehlikeye girdi. FOCA’nın yaptığı tüm blöflere rağmen Güney Afrika GP ile birlikte sezon açıldı ancak bu yarış şampiyona puanlamasına dahil edilmedi.

İlk olarak Long Beach USA’daki yarış gayet düzgün şekilde ilerledi, Alan Jones galibiyet kupasını kaldıran isim olurken Piquet 3. sırada finiş gördü. Brezilya’da Brabham sonunda 6cm yerden yükseklik kuralından geçmelerini sağlayan hidro-pnömatik süspansiyonu hazırlamıştı. Piquet pol pozisyonunu aldı ancak yarışta kaza yaptı çünkü ilginç şekilde ıslak zeminde koşulacak yarışa kuru zemin lastiğiyle başlamıştı. Ancak Brabham’ın sahip olduğu avantaj gayet açıktı, Arjantin ve San Marino’da Piquet rahatça kazandı. Kaos dolu Zolder yarışını Reutemann kazanırken Piquet bir kez daha kaza yapıp yarış dışı kaldı.

Silverstone’da şampiyonanın ikili bir at yarışı misali Reutemann ve Piquet arasında geçeceği çok net şekilde anlaşılmıştı. Turbo şarjlı Renault’lar şampiyonada zirvede yer alıp yarışlar kazanırken diğer rakipler ancak 2. veya 3. olabiliyordu.

Renault’ların bu performansına rağmen bu noktadan sonra Piquet kendine çekidüzen verdi de düzenli olarak podyuma çıkmaya başladı. Ancak Reutemann için durum böyle değildi ve performansı düşüyordu.

Final yarışına gelindiğinde Reutemann 1 puan farkla Şampiyona lideriydi ve Cumartesi günü pol pozisyonunu elde etmişti. Ancak Pazar günü Reutemann spor tarihinin en gizemli performanslarından birini sergiledi. Yarışta performansı adeta yok oldu ve o günkü sürüş tarzı asla tam olarak açıklanamadı.

İlk virajda 4. sıraya geriledi ve ilk turun sonunda beşinciydi. 17. tura gelindiğinde Reutemann’ın şampiyonluk şansı hala bulunmasına rağmen tüm çekingenliğiyle Piquet’in kendisini geçmesine izin verdi. Sonrasında Piquet beşinciliği bırakmadı, şampiyonluk kupasına uzanan isim oldu ve harika bir geri dönüş hikayesine imza atmış oldu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]