Formula 1’in 67 yıllık tarihinde sadece 32 pilot dünya şampiyonu olabildi ve bu onurlu listeye girebilenlerin sonuncusu Nico Rosberg oldu. Elbette bu sene Lewis Hamilton şampiyon oldu, ancak listeye zaten 2008’de girmişti.

Bu da demek oluyor ki, 800’den fazla pilot hiç şampiyonluk yüzü göremedi, ancak aralarında bu 32 şampiyon kadar yetenekli olanları vardı. Çünkü şans onlara gülmemişti ve şampiyonluğu son anda kaçırmışlardı.

Red Bull olarak, Formula 1 sürücüler dünya şampiyonasını kazanmayı hak eden, ancak asla kazanamamış pilotları listeledik.

Bu listeyi şöyle hazırladık; tüm ikinci ve üçüncü sıradaki pilotları ele aldık ve bu şekilde listeyi 30’a düşürdük. Sonra bu sürücülerde şampiyonluğu en az farkla kaçıranlara baktık.

Son olarak da bu pilotların Formula 1 dışı sonuçlarını (Le Mans 24 Saat, Sebring 12 Saat, Indianapolis 500, Targa Florio, Mille Miglia) inceledik.

Şimdi karşınızda, Formula 1’in en büyük ödülünü kazanmayı hak ettiğini düşündüğümüz altı isim:

1Didier Pironi

1982 şampiyonluğunu 5 puanla kaybetti

Sebep: Neredeyse ölümüne sebep olan, kariyerini bitiren kaza

Pironi’nin çok da ideal olmayan 1980 Ligier’indeki etkileyici performansı Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin dikkatini çekti ve kendisine 1981 için bir koltuk önerdi.

Ancak 1982 sezonu Pironi için dönüm noktası olacaktı. Ferrari pilotu 11 yarışın ardından dokuz puanla liderdi ve geriye sadece beş yarış kalmıştı.

Pironi, 1982 Almanya GP’sinde polü elde etti. Yarış öncesindeki Pazar antrenmanlarında yoğun yağmurda Alain Prost’un yavaş giden Renault’suna 270 km/saat hızlar çarptı ve aracı burnu üstüne düşüp iki bacağını da parçalamadan önce 60 metre kadar uçtu.

Pironi aylar süren acı dolu ameliyatlar geçirdi, tekrar yürüyebildi. Ancak bacakları artık yarışabilecek kadar güçlü değildi.

Hastanedeyken, Enzo Ferrari, yatağının yanına özel tasarlanmış bir kupa bıraktı, üzerinde ‘Didier Pironi – Gerçek 1982 Dünya Şampiyonu’ yazıyordu.

1982’de şampiyonluğu beş puan farkla Keke Rosberg kazandı.

5 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]