Formula 1 yarışına hazır 15 pist

12

Formula 1’in yeni sahipleri Liberty Medya’nın yarış takvimini 25 yarış gibi oldukça uzun bir hale getirme istekleri bulunuyor. Peki takvimde böyle ciddi bir değişiklik yapılırsa Formula 1’e girmeye hazır pistler neler? Sizler için 15 tanesini derledik. Buyursunlar!

Indianapolis Motor Speedway (USA)

Yapılan yarış sayısı: 19 Son yarış: 2007 Pist uzunluğu: 4.192 Km

Indianapolis yapılan son yarıştan bu yana geçen 10 yıl içerisinde takvime dönmek için bazı fırsatlar yakalasa da bunları değerlendirmedi ancak pist boş durmadı, Moto GP ve IndyCars yarışlarına ev sahipliği yaptı. Pistin Formula 1 ve IndyCar yarışlarında kullanılan versiyonların farkı olması da koordinatörler tarafından Formula 1’in tercih edilmemesine sebep oluyor. Ayrıca hali hazırda Amerika’da yapılan bir yarışın bulunması Liberty Medya’nın Indianapolis’i tercih etmemesine neden olabilir.

Buddh International Circuit (Hindistan)

Yapılan yarış sayısı: 3 Son yarış: 2013 Pist uzunluğu: 5.125 Km

Sıfırdan inşa edilip Formula 1’de kendine yer bulan pistin takvimden düşmesinin birkaç nedeni var. Pistin şehir merkezinden oldukça uzak olması, Hindistan’ın motor sporlarıyla pek de uzun olmayan bir geçmişinin bulunması, Hermann Tilke’nin akılda kalmayan ve değiştirebilir tasarımın olması ve son olarak da yarışlara beklenen ilginin gösterilmemiş olması. Takvimde kaldığı sürece düzenlenen yarışlar vasattan öteye gidemedi. Bence Formula 1’in bu tarz pistlere ihtiyacı yok, ancak Hindistan parayı basıp organizasyonlarını geliştirebilirse pist tekrar kendine takvimde yer bulabilir.

Fuji Speedway (Japonya)

Yapılan yarış: 4 Son yarış: 2008 Pist uzunluğu: 4.563 Km

Meksika’nın Autodromo Hermanos Rodriguez pistinin takvime girmesinden önce Japonya’nın Fuji Speedway pisti modern standartlara geçiş aşamasının zorluklarını çekiyordu ve istenmeyen yer görevini yerine getiriyordu. Pistin en akıllarda kalan virajı ise Fernando Alonso’nun 2007 yılında kaza yapıp şampiyonluk umutlarının sönmüş olan The Rapid 100R. Her ne kadar Suzuka’da yarışlar yapılıyor olsa da Honda’nın geri dönmüş olması ve Japonların Formula 1 sevgisi Japonya’nın iki yarışa birden ev sahipliği yapmasını sağlayabilir.

Losail International Circuit (Katar)

Bu pistte daha önce Formula 1 yarışı yapılmadı. Pist uzunluğu: 5.38 Km

Muhtemelen Bahreyn’in veto gücü ve elinde bulundurduğu imkanlar olmasaydı Losail takvimde kendine yer bulabilirdi. Pistin oldukça boş olan çevre düzenlemesi ve pistin yapısına bakıldığında muhtemelen Formula 1 için büyük bir kayıp değil, ancak Formula 1’in globalleşmiş bir spor olduğu düşünülürse daha farklı ülkelerde yarışların düzenleniyor oluşu bazı kitlelerin hoşuna gidebilir.

 

Korea International Circuit (Kore)

Yapılan yarış: 4 Son yarış: 2013 Pist uzunluğu: 5.615 Km

Tıpkı Hindistan’da yer alan Buddh pisti gibi bu pist de aynı kaderi paylaşıyor. Formula 1’e oldukça büyük projelerle giren Kore takvimde kaldığı 4 yıl boyunca bunları gerçekleştiremedi ve takvimdeki yerini koruyamadı. 2010 yılında takvime girerken pistin etrafı boş, çorak araziydi ve pist şehir merkezinden oldukça uzakta bulunuyordu. Kore’nin planlarından biri de pistin etrafına yeni yaşam alanları inşa etmekti ve bunu gerçekleştiremediler. Kore’nin Formula 1’in ihtiyacı olan pistlerden biri olduğunu düşünmüyorum ve pist de yakın gelecekte geri dönecek gibi görünmüyor.

Chang International Circuit (Tayland)

Bu pistte daha önce Formula 1 yarışı yapılmadı. Pist uzunluğu: 4.554 Km

Tayland’ın Chang pisti haricinde başkent Bangkok’a 2015’te cadde pisti kurmak gibi planları vardı ancak bunu gerçekleştiremediler. Buna rağmen pist inşasını kafasına takan Tayland amacından vazgeçmedi ve Chang pistini inşa etti. Pist inşa edildikten bir sene sonra ise WTCC’ye ev sahipliği yaptı. Pist inşa hayallerini gerçekleştiren Tayland belki de başka bir hayal olan Formula 1’e ev sahipliği yapabilir!

 

Dubai Autodrome (Dubai)

Bu pistte daha önce Formula 1 yarışı yapılmadı. Pist uzunluğu: 5.39 Km

Bahreyn 2004 yılında Orta Doğu’daki ilk yarış olmuştu ve Bernie Ecclestone Orta Doğu’da Formula 1’e ev sahipliği yapabilecek diğer yarışları veto etme hakkı tanınmıştı. Aynı yıllarda bu pist inşa edilmişti ve pist konum olarak şehire çok yakın. Pist 2008 yılında GP2’ye ev sahipliği yapsa da Formula 1 yarışı hiç yapılmadı. Pistin tasarımı ise oldukça çekici. İlk sektörde yer alan hızlı virajlar, değişen yükseklik ve iki uzun düzlük adeta Formula 1 araçlarını bekliyor!

Magny Cours (Fransa)

Yapılan yarış: 18 Son yarış: 2008 Pist uzunluğu: 4.411 Km

Magny Cours 1990’ların sonunda birçok efsane yarışa ev sahipliği yapmış olsa da 2018’de Fransa’nın Paul Ricard ile Formula 1’e girecek olması pist için engel teşkil edebilir. Şuan Magny Cours’u takvime döndürmek için pek bir çalışma yapılmıyor olsa da Magny Cours’un Formula 1’e dönmemesi için hiçbir neden yok. Pist göreve hazır vaziyette Formula 1 araçlarını bekliyor!

 

Nurburgring Grand Prix (Almanya)

Yapılan yarış: 40 Son yarış: 2013 Pist uzunluğu: 5.148 Km

Hockenheimring’in takvimden düşüp düşmeyeceğiyla alakalı şüpheler ortadan kalktı ve önümüzdeki sezon Almanya’da yarış yapılacak. Peki Almanya Nurburgring ile ikinci bir yarışa ev sahipliği yapar mı? Yapılan bir araştırmaya göre bu pist şuana kadar yapılan en iyi Formula 1 pisti. Pistin bu kadar sevilmesinin bir nedeni de Almanların pazarlama başarısı. Aynı ülkede tek sezonda iki yarış yapılması bazılarını hoşuna gitmeyebilir ancak bence ortada 40 yarışın yapıldığı ve buram buram Formula 1 kokan pist dururken saçma sapan pistlerin takvime girmesi inanılmaz saçma. Bu pist kesinlikle takvimde kendine yer bulmalı.

Autodromo Enzo e Dino Ferrari-Imola (İtalya)

Yapılan yarış: 27 Son yarış: 2006 Pist uzunluğu: 4.909 Km

Imola bu yıl Monza yerine İtalya’daki yarışa ev sahipliği yapmaya çok yaklaşmıştı ancak istediklerini elde edemediler. Pist Formula 1’e 1980 yılında ilk kez katıldı ancak geçen yılların ardından pist karakteristik özelliklerinden biri olan yüksek hızı biraz kaybetti. Yapılan bu değişikliklerin nedeni ise 1994 yılında gerçekleştirilen Imola hafta sonunda Roland Ratzenberger ve Ayrton Senna’nın yaptıkları kazalar sonrasından hayatlarını kaybedişleri. Belki bu pistte tekrar Formula 1 yarışlarını izlemek hafızalara hatırlamak istemeyeceğimiz şeyler getirebilecek olsa da kesinlikle Formula 1’de yer alması gerektiğini düşündüğüm pistlerden biri.

Mugello Circuit (İtalya)

Bu pistte daha önce Formula 1 yarışı yapılmadı. Pist uzunluğu: 5.245 Km

Toskana’nın muhteşem ortamı, Formula 1 araçlarına uygun harika ve yapısı gereği oldukça hızlı bir pist. Bu pisti sevmemek için hiçbir neden yok! Peki pist neden Formula 1’de değil? 5 yıl önce burada gerçekleştirilen testlerde pilotların abuk sabuk konuşmaları. Özellikle de Vitaly Petrov’un pistin yeterli güvenliğe sahip olmadığını söylemesi işin tuzu biber oldu. Yav arkadaş tamam pilotlardan geri dönüş alırsın da sen FIA’sın arkadaş kendin denetleyemiyor musun pistin güvenli olup olmadığını. Sırf bu tarz sebeplerle takvimde değilse bu pist gerçekten çok yazık.

Moscow Raceway (Rusya)

Bu pistte daha önce Formula 1 yarışı yapılmadı. Pist uzunluğu: 3.931 Km

Tarafsız şekilde bakacak olursak bu pist şuan takvimde olan Sochi’den çok daha çekici. Ancak pistlere gösterilen ilgiye bakacak olursak durum tam tersi. Hatta bu pistte Formula Renault 3.5’ta bir Rus pilot yarış kazandığında bile seyirci sayısı oldukça azdı. Hali hazırda Rusya’nın göz bebeği Sochi takvimde bulunurken bu pistin takvime girmesi zor görünüyor. Belki bir gün Sochi takvimden düşerse işte o zaman Moscow Raceway Formula 1’e ev sahipliği yapabilir.

Jerez (İspanya)

Yapılan yarış: 7 Son yarış: 1997 Pist uzunluğu: 4.428 Km

Pistin yapısı ve kurulduğu bölgenin doğası sayesinde yarış izlemek oldukça keyifli ve rahat ancak pistin tasarımı yüksek hızlara sahip tek koltuklu yarış araçları için çok sıkışık. Pist test için kullanılmaya başlamadan önce 1986 ve 1997’de gerçekleştirilen yarışlarda bazı hafızalarda kalan anlara sahip ve muhtemelen pist Katalunya’dakinden daha fazla heyecan uyandırıyor. Valensiya’daki saçma sapan pistte bile yarışlar yapılmışken bu pist testlerden daha fazlasını hakediyor.

Motorland Aragon (İspanya)

Bu pistte daha önce Formula 1 yarışı yapılmadı. Pist uzunluğu: 5.345 Km

Pistin çok rekabetçi bir yapısının olmaması muhtemelen şampiyonluk için savaşan bir pilot için bu pisti Hermann Tilke’nin en iyi pisti yapıyor. Pistin sahip olduğu hızlı virajlar ve uzun düzlüğü onu çekici kılan özelliklerden bazılarıyken Moto GP’de düzlük en uzun haliyle kullanılmıyor. İspanya’da birçok pist yer alıyor. Hali hazırda yarışlar Katalunya’da yapılıyor ancak Katalunya takvimden düşşe bile yeri için ilk aday kesinlikle Aragon olmayacaktır.

 

İstanbul Park (Türkiye)

Yapılan yarış: 7 Son yarış: 2011 Pist uzunluğu: 5.338 Km

Şüphesiz takvime dönmesini en çok beklediğimiz ve görmek istediğimiz pist İstanbul park. Bunu isteyen sadece biz değiliz. Pilotlara, takım patronlarına ve yabancı medyaya sorarsanız dönmesini istedikleri pistler listesinde kesinlikle İstanbul Park yer alır. Pist genel düşünceye göre yeni jenerasyon pistler arasında en çok sevilen ve başarılı olanı. Meşhur dön dön bitmeyen 8. virajımız ise diğer yeni pistlerde kopyalandı bile! Peki güzelim pist neden kendine takvimde yer bulamıyor? Beceriksizlik ve anlaşmazlıklar bize en büyük darbeyi vuran iki temel konu. Pistin özel işletmecilerinin beceriksizliği ve devletin ilgisizliği, uzlaşmaya yanaşmayan tavırları bizleri Formula 1’den mahrum bırakıyor. Pist ev sahipliği yaptığı yıllarda V10 ve V8’ler ile inlemiş olsa ve o sesleri tekrar duyamayacak olsak da günümüz vızıldayan V6’ları gelse de kabulümüz! Yeter ki gelsin!

 

12 Yorum

 1. Yorumları görünce ben de şaşırdım sepang benim en sevdiğim pistler arasındadır ayrılacağı için de üzülmüştüm. Ayrıca ben istanbulu da çok sevmiyorum etrafı bomboş ne seyirci görünüyor ne ağaç yeşillik var. Bana göre en favori pist de nurburgring severiz 🙂

 2. Magny Cours,Nurburgring,İstanbul park, heleki fujiyi koşulsuz koyacaksın.Sochi, Budapeşte, Spielberg,Sakhirleri çöp yapacaksın.Akabinde Verstappeni pist dışı ve duvarlarda izleyelim yani beleşe günün pilotu olmasın 🙂

  • Yanlış anlama da tüm samimiyetimle soruyorum bizim pistin bu kadar önemli olmasının sebebi nedir? Hani hemen herkes bizim pist dönsün derdin de ama bizim pistte 8. viraj var ( Bence başka bahsedilmeye değecek birşey olmadığı için oldukça abartıldı ) başka ne var ki? Tüm pistlerden azar azar ortaya karışık bir pist bana kalırsa.

   • Oldukça teknik bir pist. Catalunya’yı senelerdir burası çok önemli, belirleyici cart curt deyip gözümüze gözümüze soktular. Bence saçma sapan bir pist. 1996’daki o meşhur yarışta bile 3 geçiş olmuş. İlla İspanya’da yarış olacaksa Valencia’da olsun. Birbirinin laciverdi iki pist, ama Valencia’da en azından atmosfer var. Yani demek istiyorum ki Catalunya’nın yıllardır yaptığı Avrupa sezonu başlangıcını bizim pistte yapar. Hem de milleti horul horul uyutmadan yapar.

    İkincisi, rakım farkı. Baya inişli çıkışlı bir yer. İnterlagos ve Spa ile aynı kategoride bu kulvarda. Ne alaka şimdi diyebilirsiniz ama ölçülü olduğu sürece F1 adına yararlı bir durum bu.

    Üçüncüsü virajlar. 8. viraj hepimizin malumu. Ama ben ilk virajının da zorlayıcı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca özgün bir viraj. Senna S desen değil, Nürburgring GP’nin ilk virajına benziyor desen yine değil. Yine 7. viraj çok güzel. Hatta 8. virajın esas olayı kendisinden önce gelen viraj. Orada çizgiden şaştın mı o sektörü komple çöpe at. Degner ve Lesmo’lara benziyor ama yine belirgin farklılıklar gösteriyor burası da. Tek bir viraj ve nispeten hızlı dönülüyor.

    Dördüncüsü düzlükler. Daha doğrusu rampalar. 8. virajdan sonra gelen yokus aşağı inişle geç frenleme ile atak mümkün. Arka düzlükteki virajdan sonraki rampa yukarı çıkılan kısım da fena değil. Orada hiz kaybetmemek için full gazla geçmek lazım o virajı.

    Kısacası esinlenmeler olsa da ben pistimizi özgün buluyorum. Catalunya, Hungaroring gibi ucubeler senelerdir takvimde. Böyle yerlerin olduğu bir sporda İstanbul Park mutlaka yer almalıdır diye düşünüyorum.

   • Dostum senin mantıkla bakarsak Monza’da hiçbir şey yok o zaman. Bu pistlerin karakterleri var. Üzerinde yaşanmışlıklar var. Tarih var. İstanbul Park hem yavaş hem hızlı virajlara hemde düzlüklere sahip oldukça güzel bir pist. Abartılmıyor yani.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]