2018 Formula 1 araçları Halo yüzünden pek fazla taraftar kazanamadı. Güvenlik için getirilen halo, estetiği tamamıyla bozduğu için sevilmiyor. Pilotlar bile halodan şikayet ediyor, ancak sezon ilerledikçe muhtemelen herkes alışacaktır.

Ancak halo bile gözlerimizi Formula 1 tarihindeki bazı araçlar kadar kanatmıyor. İşte Formula 1 tarihinin en çirkin araçları.

1Basamaklı burun

Takımın neyi başarmaya çalıştığından pek emin değiliz.

Bu ucube 1979 sezonu için yapıldı ve adı Ensign N179’du. Ensign takımının pilotları Derek Daly, Patrich Gaillard ve Marc Surer’di. Burundaki 3 basamak aslında aracın radyatörleri. Şaşırtıcı olmayacak şekilde takım o sezon başarılı olamadı ve hiç puan alamadı. Sonrasındaysa aracın benzeri üretilmedi ya da araç hiç geliştirilmedi.

9 Yorum

 1. Bu çağda iş yapmaz bu konu…. Giderek çirkinleşmenin zirve yaptığı bir dönemde eskinin kimine göre çirkinlikleri traşa bağlar ki bazıları bence de çirkin bile değil. 🙂
  Mesela Ensign’in burun gerisinde ki, özellikle arka kısma bakınca şimdinin araç toplamına 5 çeker…. Vahşi… cazip… The Machine..
  Bence de FW26 bu tip bir listeye girmeyi hak etmiyor. Neye kime göre çirkin…
  = eşittir güzel olmak hızlı olmak demek değildir…
  Fakat güzel olmak makine olmak demektir. 🙂

  Geçmiş örneklerde olduğu gibi aerodinami adına yapılan herşey zati halinde çirkinleri beraberinde getiriyor…
  2017 ye erişimde ne yapıldı aero zihnini değiştirmek, mekanik tutuşu arttırmak adına makine ebatları büyütüldü ne oldu oyuncak görünümlü şeyler bir nebze de olsa tolere edilmiş oldu çokları daha güzel yani aslen etkileyici buldu. F-e ve 2009-16 dönemi araçları o kadar oyuncak gibi görünüyor ki… Bize 2003-2007 dönemi araçları da işte öyle oyuncaklaşma gibi geliyordu…
  Bugünün çok güçlü DTM’ini al eski 190E, E30 DTM’i yanında oyuncak gibi kalıyor…

  Bir de insanlar başladıkları, bağlandıkları dönemin etkisinde kalırlar çok kişiye o yüzden 2000’lerin başı mükemmel geliyor. Bize ise 80 sonu, 90 makineleri…
  Fakat realitedir ki zevkler renkler göreceli bıdı bıdısı yapmazsanız bir tür izana, anlayış, dizayn kültürüne sahip olunduğunda güzellikler zaman bağımsız olmaya başladığından retro kafası da hakimdir 50, 60’ların muscle’ları o yüzden halen heyecan üreticidir. Bakıp içmeye sevk eder.

  İşte The Makine yürüyüş becerisindan bağımsız bu aşağıda ki gibi olmaktır…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]