Bir Formula 1 pilotu olmak kolay değildir, bazıları F1 pilotu olmanın profesyonel boksör veya futbolcu olmaktan daha zor olduğunu söyler.

Sadece sürüş yapıyor olmalarında rağmen spor dünyasındaki en fit ve sağlıklı insanlardır. Buna ek olarak F1 pilotlarının çok yüksek zekaya sahip olmaları gerekir, göz açıp kapayıncaya kadar olan olaylara yüksek hızda reaksiyon göstermek zorundadırlar. Formula 1 pilotları ciddi yetenek, adanmışlık ve antrenman isteyen ciddi derecede rekabetçi bir spor dalındadır.

Üstlere çıkabilmek yıllarca deneyim ve iyi bir maddi yatırım gerektirir, ancak imkansız değildir.

Adanmışlık

F1 pilotları küçük yaşlardan itibaren yarışırlar; çoğu çocuk bir gün F1 gridinde olacağı hayali ile karting yarışlarına katılır. Ne yazık ki sadece birkaçı Formula 1 gridinde kendisine yer bulabilir. Bu şanslı çocuklar sıkı çalışmaya adanmış ve hedeflerine ulaşmaktan asla vazgeçmeyenlerdir.

Red Bull’un genç ve çalışkan gençlerinin arasından çıkan Max Verstappen hedefine ulaşmaktan asla vazgeçmedi ve giderek daha güçlü oldu. F1 pilotu olmak imkansız değildir, ancak hayatınızı spora adamalısınız.

İntibak

Bu spor tahmin edilemez şekilde tehlikeli olabilir, bir F1 pilotu olabilmek için gerektiğinde şartlara uyum gösterebilmek gerekir.

Sürücüler her duruma uyum sağlayabilmek zorundalar, sadece pistte yarışmazlar, dünyanın çevresinde seyahat etmeleri ve farklı saat dilimlerine, iklimlere ve kültürlere alışmaları gerekir.

Beslenme

Diğer herhangi bir sporcu gibi doğru şeyi yemek ve içmek performans için anahtar faktördür. İlginç olan, sürücülerin diyetlerini kişisel antrenörlerinin belirleyip hazırlamasıdır.

Beslenme konusunda üç alana odaklanılır: yarış öncesi, yarış anı ve yarış sonu. Formula 1 bir dayanıklılık sporudur ve doğru yiyecekleri seçmek F1 pilotu olmanın temel şartıdır.

Kardiyovasküler Dayanıklılık

Tüm pilotların çok verimli kardiyovasküler sistemlere sahip olmaları yarışın herhangi bir noktasında zayıf düşmemeleri için gereklidir. Antrenmanlarda dayanıklılık ve yüksek zorluklu çalışmaları bir arada uygularlar.

Çeşitli kalp ritmi alanlarında, değişen fiziksel ihtiyaçlarda ve özellikle de çeşitli iklimlerde iyi olmak için çalışırlar.

Dayanıklılık ve Stabilite

F1 aracında pilotun bedenine etki eden G kuvvetleri ciddi oranlardadır ve vücudunuzun bununla baş edebilecek sağlamlıkta olması gerekmektedir. İyi bir güç ve stabilite yaralanmaların önüne geçer.

Bu sporda kas dayanıklılığı ve gücü üzerinde çalışılır. Yorulmadan çoklu direksiyon hareketleri yapabilirken diğer yanda frenleme için bir anda hızlıca yüksek güçler uygulayabilirsiniz.

Boyun dayanıklılığı

Boyun bir F1 pilotunun bedenindeki en önemli parçalardan birisi. Frenleme ve virajlarda yüksek G kuvvetlerine dayanabilmelidir. Eğer boynunuz yeterince sağlam değilse başınız doğru pozisyonda kalamaz ve odaklanmanız kaybolur.

Kış arasında pilotlar yarışlar için boyun ve genel koruma egzersizleri yaparlar. Boyun kaslarını çalıştıran özel aletler ve egzersizler yapılır. Omuzlar ve orta ve alt sırt bölümüne de çok yük biner, çünkü kas grupları birbirine bağlantılıdır.

Reaksiyon

F1 pilotlarının çok iyi çalışan sinir sistemleri olmalıdır, yarışta yüksek hızdayken çevrelerinde olan bitene hızlıca tepki verebilmeleri gerekir. Sadece diğer araçları değil, uyarı bayraklarını ve pistteki araç parçalarını da görebilmeleri gerekir.

Bir yarışta konsantrasyon seviyesinin yüzde yüz olması hayati önemdedir. 1 saat 40 dakikalık bir yarışta çok küçük bir konsantrasyon kaybı bile kabul edilemez. Pilotlar reaksiyon sürelerini kısaltmak için çalışırlar ve spor içeceklerinde bulunan kafein pilotların başlangıçtan bitime kadar tetikte olmalarına yardım eder.

Odaklanma

F1 pilotlarının sadece fiziksel güce sahip olması yeterli değildir. Zihin yapısının zamandan zamana değişmemesi gerekmektedir. Bu her yarışın başlangıcında değişebilir, kazandığınızda bir sonraki yarışa güvenle gidersiniz. Ancak kaza yaptığınızda veya sonuncu bitirdiğinizde bu sizi sarsar.

Tüm sporlarda olduğu gibi en iyi formunuzu korumak zorundasınızdır ve her yarışı tek bir şampiyona gibi ele almalısınız. Dış etmenler zihninizi etkilese de, zihninizi nasıl kullandığınız farkı yaratan şeydir.

Profesyonellik

Profesyonel olmak sadece takım arkadaşınıza değil, diğer rakiplerinize de saygılı olmak demektir. Başarılı olmanın temel etmenlerinden birisi budur. Bu F1’de aracın içinde ve dışında farklı işler.

Garajda mühendislerle aynı bilgi ve anlama seviyesinde konuşabilmelisiniz. Bu mühendislerin isteklerinizi hızlı ve doğru şekilde anlayıp uygulamasına yardım eder. Yine aracın dışındayken basın ve sponsorlarla iyi iletişim kurabilmelisiniz ve bu sporun maddi yapısı için gereklidir.

İyileşme

En iyi performansa ulaşmanın yolu yarıştan sonra yapılan iyileşme çalışmalarıdır. Daha fit ve güçlü olmadan önce bedeniniz ve zihninizin onarıma ihtiyacı vardır. Bu süreçte yapılan etkinlikler masajlar, esneklik antrenmanları, düşük aerobik egzersizleri, aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirmek, en önemlisi de uyumaktır!

Tüm F1 pilotları yarış aralarında iyileşebilmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Jenson Button’ın triatlon yapması gibi her pilot farklı etkinliklere katılır. Bu sadece zihinsel olarak değil, vücut sağlığı için de inanılmazdır.

İmkansız değil

Görüldüğü gibi, bir F1 pilotu olmak sadece iyi bir sürücü olmaktan oluşmuyor. Eğer büyük seviyelerde yarışacaksanız, artık rekabetin iyice arttığı büyük seviyelerde başarılı olmak istiyorsanız çok fazla şeyi uygulamalı ve dikkate almalısınız.

3 Yorum

  1. Olması gerekenler bunlar aslında ama içerikte en az bahsettiğin şeyle daha alakalı diye düşünüyorum, dediğin gibi iyi bir maddi yatırım gerekiyor. Şu son zamanlarda F1’e girenlerin hepsinin arkasında sağlam sponsorlar var kim bilir alt serilerde kaç tane şu an gridde yer alan pilotlardan daha yetenekli pilotlar harcanıyordur.

    En son bomba ise Stroll. 80 milyon dolar nedir? Yuh ki ne yuh! Manor’un yıllık F1’e harcadığı para kadardır herhalde belki de daha fazladır. Babası için çerez parası tabi 😀 Verstappen desen arkasında Heineken ve Redbull var. Redbull’da harcanan pilotlarda olmadı değil.

    Kısaca bana göre yetenek, adanmışlık vs. F1 yolunda %100’lük dilim üzerinde %30 ya da %40 lık bir değer taşıyordur. Belki daha bile azdır. Geri kalanı şansınla doğru orantılı sponsor bulmak ya da baba parasıyla alakalı.

    Günay abi geçen Mick hakkında konuşurken alt serilerde yarış kazandıran ve pilotları geliştiren belli başlı takımlardan bahsetmiştik. Alt serilerde bile yetenekli olsan da paran olmayınca harcanırsın büyük ihtimal. Şans işi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]