Formula 1’de sezonun sonuna yaklaşırken geçtiğimiz hafta sonu Texas, sezonun ve hatta turbo hibrit çağının en çekişmeli yarışlarından birine sahne oldu. Lewis Hamilton, alman rakibi Sebastian Vettel’e göre 8 puan fazla alması durumunda bitime 3 yarış kala şampiyonluğunu ilan edecekti. Ferrari, biz bitti demeden bitmez diyerek Austin’e önemli güncellemelerle gelmişti fakat hafta sonunun yağmurlu olacağı tahminleri planları alt-üst ederek gözleri Mercedes’e çevirmişti. Gelin hep beraber hafta sonunu gözden geçirelim.

Cuma günü antrenman seanslarında yağmurlu ve kasvetli bir hava vardı Austin’de. Ferrari güncellemelerinden beklenen verimi alamıyor gibi gözüküyordu. İlk seansta, gümüş oklar, hem yarış temposunda hem de tekli turlarda pistin en hızlıları olurken, onları sırasıyla Red Bull’lar ve Ferrari’ler takip ediyordu. İkinci seansa geldiğimizde, bir çok pilotun ağır yağmur nedeniyle piste çıkmadığını gördük ve Lewis Hamilton önderliğinde bu seansı da tamamlamış olduk. Sebastian Vettel kırmızı bayrak altında yeterince yavaşlamadığı için 3 sıra grid cezası aldı.

Cumartesi gününe geldiğimizde bizleri, beklenenin aksine kuru bir pist karşıladı. Üçüncü antrenman seansında Ferrari’ler hızlarını geri kazanmışlardı ve hem yarış temposunda hem de tekli turlarda ilk iki sırayı kapatmışlardı. Fakat yeterince hızlı değillerdi… 0,073 saniye içinde üç pilot olduğunu gördüğümde, sıralama turlarını heyecanla beklemeye başladım. İsterseniz fazla uzatmadan sıralama turlarına geçelim.

FP3’te hızlanan Sebastian Vettel

Sıralama turları başladı ve Q1’de Max Verstappen arka süspansiyon arızası ile garaja döndü, elenenler: STR, SIR, VAN, ERI, ALO.

Arıza sebebiyle Q2’de Max Verstappen piste çıkamadı. Mercedes pit duvarı, iki pilotunu birden ilk turlarını atmak üzere süper yumuşak lastiklerle piste gönderdi. Öte yandan Ferrari, Kimi Raikkonen’i ultra yumuşaklarla piste yollarken, Sebastian Vettel’e ise süper yumuşakları takmıştı. Bu hamle daha sonra Ferrari’ye lastik avantajını ve belki de yarış galibiyetini getirecekti. Elenenler: SAI, MAG, GAS, HAR, VER

Q3 başladı ve stres seviyeleri tavan yaptı. İlk turlar atıldığında şampiyonluğun iki adayı aynı onda birlik saniye içinde yer aldı. Garaja dönüp son ayarlamalar da yapıldıktan sonra, son kurşunu sıkmak için piste çıktı otomobiller. Çizgiye ilk önce Kimi geldi ve ilk sıraya yerleşti, daha sonra Lewis yüzde 7 saniye ile Kimi’yi geçti. Artık her şey alman pilota bağlıydı. Çizgiye hızlıca geldi ve sadece binde 61 saniye farkla Hamilton’ın arkasında ikinci sıraya yerleşti. (Daha sonra 3 sıra grid cezasıyla beraber 5. sıraya geriledi.)

Teksas’taki pist yapısından dolayı ikinci cepten kalkan pilot ilk viraja içeriyi kapatarak girebiliyor. Tabii bunun için daha iyi bir çekiş yakalamak gerekiyor. Kalkışta ikinci cepteki Raikkonen, tahmin edildiği gibi, daha yumuşak lastiklerle iyi bir çekiş yakalayarak ilk viraja önde geldi ve liderliği aldı. Devamında Ricciardo ile temas yaşayan Vettel 15’inci sıraya kadar geriledi.

Mercedes garajında kara bulutlar varken sanal güvenlik aracı uygulaması devreye girdi ve Mercedes hemen Lewis’i pite aldı. Hamilton pitten çıktıktan 9 tur sonra Raikkonen’i yakaladı ve atak yapmaya başladı. Bitmiş lastiklerle ilerleyen Fin pilot Hamilton’ı son viraja kadar arkasında tutmayı başarıp pite girdi. Çıktığında Lewis’in 17 saniye gerisindeydi. Tam bu anda Hamilton yarışı kazanmak için arayı açıp bir pit stop daha yaparak yarışı kazanabilirdi, ama öyle olmadı. Hamilton arayı açamadığı gibi lastiklerini de çok erken bitirerek pite geldi. Verstappen’in arkasında 3.sırada geri döndü. Bu sırada arkada Vettel sıralamada yükselerek Bottas’ın aynalarına kadar geldi. Bitime 3 tur kala Verstappen’e yetişen ve geçmek için hamle yapan Hamilton başarılı olamayıp dışarı taştı ve böylece şampiyonluğu ilan etme şansını kaçırdı. Son turda ise Vettel, Bottas’ı geride bırakarak şampiyonayı Meksika’ya taşıdı.

Formula 1 takipçilerinin istisnasız en sevdiği isimlerden biri olan Kimi Raikkonen 113 yarış sonra kazanmış oldu ki bu tam 2044 gün ediyor. Bu galibiyetin onu tarih kitaplarına geçiren birkaç özelliği var.

Böylece Raikkonen:

  • İlk galibiyeti ile son galibiyeti arasında en çok yıl olan pilot,
  • V10, V8 ve V6T çağlarının hepsinde galibiyeti olan tek pilot,
  • Tarihin en çok yarış kazanan Fin sürücüsü oldu.

Lewis Hamilton burada şampiyonluğu ilan edemese de çok büyük avantaj elde etti, zira önümüzdeki hafta Meksika’da ilk 7’de bitirmesi onun için yeterli olacak.

Medium hesabıma ve Twitter sayfama aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Medium

Twitter

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]