FIA’nın takımların karşı olmasına rağmen 2018 için Halo’da ısrar etmesi, taraftarlar ve hatta sürücüler tarafından geniş çaplı tepkilere neden oldu.

FIA güvenlik direktörü Laurent Mekies, Macaristan GP hafta sonunda Halo hakkında sorulan sorulara cevap verdi ve altı temel endişenin neden haksız olduğunu savunmaya çalıştı.

İşte karşınızda o altı temel endişe ve FIA’nın bunlara cevabı;

1. Güvenlikte yeterli bir fark olmayacak

Uçan tekerleklerin neden olduğu kazalar kokpit koruma çalışmasının temel nedeniydi. Halo ve alternatifleri bunlara odaklanılarak geliştirildi ve test edildi.

Mekies 225 km/saat hızla çarpan tekerlek yapısına karşı korumayı yeterli gördüklerini ve testlerini yeterli gördükleri bu hızda yaptıklarını söyledi.

Ancak FIA farklı kaza senaryolarını da analiz etti: araçlar arası çarpışma ve bariyerle çarpışma gibi.

Geçmişteki kazalara da bakıldı, çoğu F1’dendi, ancak diğer kategorilerdeki kazalarda da Halo’nun fark yaratıp yaratamayacağı incelendi.

2012 Belçika GP’de Romain Grosjean’ın Lotus’u Fernando Alonso’nun Ferrari’sinin tepesine düşmüştü bu da incelenen kazalar arasındaydı. Aynı şekilde, Luciano Burti’nin 2001 Belçika’daki ve Heikki Kovalainen’in 2008 İspanya’daki kazası da bariyerlerle olan kazalardı. EJ Viso da 2007 GP2’de Magny-Cours’da benzer bir şey kaza yapmıştı ve bariyerlerin üzerine yuvarlanmıştı.

Çalışma, Pascal Wehrlein’ın bu seneki Monako GP kazasında da kaskın bariyerlere ne kadar yaklaştığını ortaya koydu.

Mekies: “Şu olsaydı ne olurdu oyunu oynadık” dedi.

“Halo’ya aracı yerleştirdik ve bu kazaları simüle ettik, sadece o kazayı değil, benzerlerini de simüle ettik. 5 cm üstü, 10 cm üstü, 5’er cm sağ veya solu, 10’a cm sağı ve soluna baktık.”

“Sonunda her olay için Halo’nun farkını olumlu, nötr ve olumsuz olarak tanımladık.”

Basına ve sürücülere verilen tüm örnekler olumlu veya nötr olanlardı, Mekies hiç olumsuz bir şey olmadığını söylese de, FIA’nın bu ihtimali asla göz ardı etmeyeceğini söyledi.

Örneklerine göre Jules Bianchi’nin Suzuka 2014’teki kazası nötr olarak nitelendirilmiş.

Halo’nun Henry Surtees ve Justin Wilson’ın kazalarına karşı olumlu etki yapacağı ortaya çıkarılmış.

FIA, Halo’nun 2009 Macaristan’da Felipe Massa’ya çarpan süspansiyon yayı gibi küçük parçalarda tam koruma sağlayamayacağını biliyor. Ancak testler bu durumlarda sürücünün şansını artırdığını gösteriyor.

Mekies: “Matematiksel çalışmalarla Halo’ya her açıdan milyonlarca parça atma oyununu oynadık ve istatistiksel olarak sürücünün önüne bir yapı koyduğunuzda küçük parçalara karşı korumayı artırmış oluyorsunuz.”

2. Görülebilirlik engelden dolayı daha kötü olacak

Bazı sürücüler Halo’nun görüşlerini etkilediğinden bahsetmişti ve FIA görüşün hala yeterli olduğundan emin.

Mekies F1 aracını LMP1 ile karşılaştırdı ve LMP1’lerin federasyon asgari görüş alanı kuralı koymuş olsa bile çok kısıtlı olduğunu öne sürdü.

“Sürücülerin büyük çoğunluğu görüşten tatmin olmuş durumda. Bir iki pilot ilk sürüşlerinde klostrofobik hissetmiş olabilir. Ancak bununla baş edebileceklerinden eminiz.”

“LMP1’de bu sorunun tersi var. FIA üreticilere asgari görüş alanını şart koştu, yoksa araçlar sürücülerin çok az görebileceği şekilde tasarlanacaklardı.”

“Halo’nun diğer kategorilere göre çok daha fazla görüş sağladığı konusunda rahatız.”

FIA aynı zamanda Halo’nun orta dikmesini 20 mm’den 16 mm’ye indirmeye çalışıyor.

3. Sürücülerin araçtan çıkması daha zor olacak

Geçtiğimiz yıl bazı sürücüler Halo varken kokpitten çıkmanın kolay olmadığını söylemişti, ancak bunlar temel olarak içi boş olan ve gerçek olmayan Halo’lara tutunamamaları sebebiyle olmuştu.

Gerçek Halo bu amaçla kullanılabilecek. Mercedes çaylağı George Russell bu hafta Macaristan’daki testindeki deneyimlerinden şöyle bahsetti: “Biraz zaman alıyor, doğru teknikleri bulmanız, kolunuzu nereye koyacağınız…”

“Başlarda sorun yaşadım, ancak sonlara doğru birkaç denemenin ardından girip çıkmam iyiydi. Halo’ya tutunup kendinizi yukarı çekebiliyorsunuz.”

“Tek şey ayağınızı aracın içine koymak, bu çok yüksek. Ancak çoğu pilot üzerine basarak adım atacaktır.”

Testler pist görevlileri tarafından uygulanan standart çıkarma prosedürünün aynı kaldığını gösterdi.

4. Araç takla atarsa sürücüler içeride mahsur kalır

Alonso’nun 2016 Avustralya GP’deki kazası, sürücülerin Halo yüzünden araçta mahsur kalacağına örnek olarak veriliyordu.

Mekies ise pist görevlilerinin aracı düzeltebilmek için eğitildiğini işaret ederken, FIA’nın da bu tür senaryolar üzerinde çalıştığını söyledi.

İçinde güvenlik uzmanları Andy Mellor’un olduğu boş şasi ile yapılan basit testin sonuçları sürücülere de gösterilmiş.

Şasi baş aşağı durduğunda, şasinin ön kısmı Halo nedeniyle olması gerekenden daha yukarıda kalıyordu ve Mellor rahatlıkla kendisini dışarı çıkarabildi.

Mekies: “Aslında Halo sürücüler için daha iyi bir alan yaratıyor. Çünkü araç Halo’nun ön bölümüne dayanıyor ve eski hale göre daha fazla alan bırakıyor. Temel olarak aracı yükseltiyor.”

5. Kazada yamulması sorun çıkarır

FIA, yaptığı testlerin hiçbirinde Halo’nun çıkarılması gerektiği bir durum ile karşılaşmamış, ancak bu olasılığı da göz ardı etmiyor.

Mekies: “Halo’nun sürücünün üzerine doğru tamamen yamulduğu bir senaryo ile karşılaştığımızdan emin miyiz? Bunu çıkarmak ister miyiz?”

“Öncelikle, böyle bir şey olduğu zaman, Halo’nun araçta olduğundan dolayı hepimiz mutlu olacağız. Çünkü Halo’yu yamultan şeyin, Halo olmadığında neler yapabileceğini sadece hayal edebilirsiniz.”

“Halo’yu kesip çıkarabilmek için pek çok araç ve ekipman inceledik ve tıbbi aracımıza sığabilecek kadar küçük bir şeyi temin ettik. Halo’yu hemen kesebiliriz.”

“En aşırı senaryoda bile neredeyse hiç zaman kaybetmeyiz.”

Testler ön dikmeyi kesmenin iki saniye, iki arka desteği kesmenin ise beşer saniye sürdüğünü gösteriyor.

6. Çirkin tasarımı hiç değişmeyecek

FIA yarış direktörü Charlie Whiting, 2018’de kullanılacak son versiyon Halo’ların geçtiğimiz sezon denenenlere nazaran çok daha iyi görüneceğinden emin.

Kurallar takımların Halo’nun yarattığı aerodinamik sorunlarla baş edebilmeleri için kendi kanatçıklarını ekleyebilmelerine izin veriyor.

Whiting: “Takımlar henüz onları göze daha iyi gösterebilmek için tüm olasılıkları denemediler. Şu an sadece temel tasarımları görüyoruz.”

“Williams beyaz bir tanesi ile, araçla aynı renkte olanla piste çıktığı zaman bile çok daha iyi göründü, bence siz de buna katılacaksınız.”

“Kişisel olarak taraftarların buna alışacaklarını düşünüyorum. Şu an biraz tepki olduğunu biliyorum.”

“Oldukça farklı tasarımlarla çıkacaklardır, düşündüğünüz kadar kötü görüneceğini düşünmüyorum.”

4 Yorum

 1. Yav bu FIA hakkikatenn gerizekalı kafayı yemiş yani buradan sövecem olmucak ama sövüyorum şuan. Bunların sözlerine ben anlam veremiyorum. Takla atıp ters dönse araç yansa ne olcak gerizekalılar!! Birazda pilot psikolojisini düşün. Yav neresinden tut mallık. Bi daha halo malo haberi okumacam sinir katsayım 10 la çarpılıyor.. Boş cümleler topluluğu anca bu kadar olur saftirikler.

 2. Bunların çoğu cevap değil bahane dizgileri… Getirdik oldu bitti işte siz de ikna olun bazlı harcanmış kelimelerden başka birşey yok, işin içerisinde bilim felan zaten yok.
  “Halo olmadığında neler yapabileceğini sadece hayal edebilirsiniz.”
  bu tarz ifadeler yaptık gördük dedikleri delilsiz simülasyonların bile ne ölçekte olduklarına şüphe oluşturmaya yeterde artar..
  LMP1 örneği de hakeza vermişler mikrofonu birinin eline işlerine ne geliyorsa oradan alıp anlattırmışlar. Hepsinin adam gibi sorgulandığında elde patlayacak noktaları var…

 3. Bianchi’nin kazasını bahane etmişlerdi. Demek ki Bianchi Halo olan bir araçla kaza yapsaydı yine ölecekti. Eee? Bu ve bunun gibi birçok kazada hiçbir etkisi olmayacağına göre bunu niye getiriyoruz ki. Sonra maliyet de maliyet diye zırlıyorlar. Al sana maliyet.

  • Güvenlik şart tamam da, güzel göster olsun. Mesela şu Halo’nun çevresini Aeroscreen gibi camla kapla bak ne kadar değişiyor görüntü. Bunu bile akıl edemiyorlar. Tek çözmeleri gereken sorun yağmurda camın nasıl temizleneceği. Zaten yağmurda da yarış izlememize izin vermedikleri için o da bir sorun sayılmaz 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]