Ferrari’nin gelecekteki yıldızı Leclerc ile röportaj

7

Son bir kaç aydır Charles Leclerc adını duyuyorsunuzdur.

Şuanda FIA’nın F2 (Eski adıyla GP2) serisinde 87 puanla şampiyona lideri. Çaylak sezonunda Silverstone ilk yarışında beşinci yarış galibiyetine ulaştı.

 

İki hafta içerisinde onu Macaristan pistinde Ferrari ile yapacağı test bekliyor. Bu test yaz arasından önceki son test olacak ve söylentilere göre 2018 F1 koltuklarından birine Leclerc’de aday.

Leclerc Monako’lu. Babası eski F3 yarışçısı. Çok fazla bir başarısı yok.

Leclerc kendine yakın olarak iki kişiyi kaybetti. Bakü’de olan yarıştan önce babasını kaybeden Leclerc direksiyonun başına geçerek galibiyeti babasına adamıştı. 2014’te yaptığı kazadan sonra 2015’te kaybettiğimiz Jules’u hemen hemen her yarış anmakta. Babası ve Jules’un babası çok yakın arkadaştılar.

Hızının yanında dikkat çeken başka bir bölüm ise yarış zekası ve sakinliği. Çok az hata yapıyor ve Hamilton, Verstappen gibi atakları var. Ancak genel olarak agresif olmak yerine hesaplı bir sürüş gerçekleştiriyor.

Jules’a olan sevgisini de böyle gösteriyor. Çoğunlukla kasklarında Jules Bianchi ile ilgili tasarımlar kullanmakta.

Biraz derinlere inersek, yarışmaya nasıl başladın?

“Babam daha önce F3 yarışlarında yarışıyordu. Aynı zamanda babam ile Jules’un babası ile yakın arkadaştı, ailesi ile tanışıyordu. Bu yüzden her boş olduğumuzda piste gidiyorduk ve bende bu şekilde başladım. İlk gittiğim zaman 3.5 yaşımdaydım. Babama hasta olduğumu ve okula gitmek istemediğimi söyledim. O da beni Phillippe’lerin (Jules’un babası) pistine götürdü. Jules’un babası oradaydı ve sürüş yapıyordu. Bende ilk turlarımı Phillippe’nin arkasında atmaya başladım. Bir iple benim go – kart aracımı kendi go – kart aracına bağlamıştı. Başladıktan yarım tur sonra ipi kesti ve böylece bende başlamış oldu”

Ailen nasıl Monako’ya geldi?

“Babam her zaman oradaydı. Annem ve babam evlendikten sonra tamamen Monako’lu olduk”

Aile büyükleri de oralı mı peki?

“Evet, buralılar. Büyük babamın büyük bir plastik fabrikası var. Babamında sanayide bir kaç yeri var. Ancak açık konuşmak gerekirse işten çok benim yarışlarımı takip ediyordu”

Yani zengin bir aileden geliyorsun?

“Hayır. Ailem tam olarak zengin sayılmaz. Büyük babam biraz zengin. Sadece otel paramızı ödemek için yardımcı oluyor. Bana yarışmayla ilgili herhangi bir şey teklif etmedi”

Baban kariyerinde ne kadar ileriye gidebildi?

“Formula 3 serisindeydi. Bir kaç kez F1 aracı test etti. Ancak hiçbir zaman yarışabilecek bir bütçeye sahip olamadı. Bunlar ben doğmadan 10 yıl önceki zamandaydı. O yüzden çok fazla bilgim yok”

Her zaman yarışlarında seninle ilgileniyor muydu? Seni burada olman için zorluyor muydu?

“Hayır zannetmiyorum. Benim hoşuma gitmişti. Bunun ardından sürekli Jules’lerin pistine gitmeye başladık. Aslında kartingde bir kaç tur attıktan sonra söylemişti. Hemen hemen her hafta gitmeye başlamıştık çünkü sürekli istemeye başlamıştım ve babam bu durumdan memnundu çünkü onun içinde bu yarışma tutkusu vardı. Fakat beni hiç bir zaman zorlamadı. Zaten ben orada olmak istediğim için zorlamasına gerek kalmamıştı”

Eğer kritik noktalar olduğunu düşünüyorsan, senin için dönüş noktaları hangileriydi?

“Açıkçası ilk yarışım. Jules mekanikerim gibiydi. Bu sayede bana başlangıçtan itibaren çok şey öğretti. Belki de diğerlerinden çok çabuk daha fazla şeyi öğrendim. Ondan sonra 2011 diyebilirim. Nicolas (Jean Todt’un oğlu ve Leclerc’in menajeri) yanımda oldu. Benim için dönüm noktasıydı çünkü sezon sonunda sponsorum daha fazla ödeme yapamayacaktı. Bunu kaldırabilecek bütçeleri olmadığını söylemişlerdi.

Jules bana çok fazla yardım etti. Nicolas’a durumu anlattı. Sezon sonunda yarışamayacağımı belirtti. Nicolas bana yardımcı oldu. Fakat Jules bana çok yardımcı oldu. 2014’ten itibaren araçların içine geçtim. Bu da benim için çok büyük bir an oldu. 2016’da Ferrari yarış akademisi de aynı şekilde”

Ve şampiyonluğu kazandın kolay olmasa bile savaşarak. Ancak yaşın ilerledikçe dominant demesek bile güçleniyor musun?

“Evet sanırım öyle. Sanırım çok iyi bir kötü babam vardı, Jules’u kastediyorum. Araçlara attığım ilk adımda bana yardımcı oldu ve bununla kalmayıp gelişmem içinde çabaladı. Kariyerimin başlarında kaza yaptı ancak buraya gelmemde çok büyük katkısı oldu. Ardından babam, motor sporları kariyerinde çok yukarıda olmasa bile bana çok güzel tavsiyeler verdi ve sonuçları benim için harika oldu. Bu iki yakın olduğum insanı kaybetmek benim daha güçlü olmamı sağladı”

Jules’e olanlar hepimiz için büyük bir şok oldu. Bu durum seni zorladı mı? Bunun üzerinden gelmen zaman aldı mı? Çünkü şuan bile çok gençsin.

“Evet tabii ki, Jules ailem gibiydi. Kardeşim en yakın arkadaşıydı. Başlarda evet çok zor oldu. Benim için hala çok zor ancak çıkıp en iyisini yapmalıyım. Büyük bir şok geçirmiştim. Jerez’deydim. Şampiyonanın son ayağında. Babam bana bir şey söylememişti. Sonunda bir şekilde öğrendim. Gerçekten benim için zor bir durum oldu”

Peki yarışta ne oldu? Ne düşündüğünü hatırlıyor musun? Ya da unutup araca oturup yarıştın mı?

“Yapmak zorundaydım. Tabii ki böyle durumlarda zor oluyor. Ancak bu sayede araçtayken en iyisini yapabileceğimi biliyorum. O anda tam durumu bilmiyordum. Çünkü Jerez’de çok fazla bilgi yoktu. Kazanın çok kötü olduğunu biliyordum. O yüzden kendime Jules için en iyisini yapmam gerektiğini söyledim. Aynı zamanda Bakü’de babam için en iyisini yapmalıydım. Bununla mutlu olacağını biliyordum ve kötü bir yarış çıkartmamalıydım. O yüzden yarışa çıkarken en iyisini yapmak için onları düşünmüyorum”

Charles Leclerc (MON) Haas VF-16 Test Driver.
29.07.2016. Formula 1 World Championship, Rd 12, German Grand Prix, Hockenheim, Germany, Practice Day.
– www.xpbimages.com, EMail: requests@xpbimages.com – copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Batchelor / XPB Images

Formula 1 padoğunda herkes Bakü’de piste çıkıp kazanmanla etkilendi. Sürüşün ve bu hareketinden herkes etkilendi. Senna ve Schumacher ile çalıştım ancak çok sakin birisin. Yapman gerektiği zaman geçişleri yapıyorsun ancak agresif olarak yapmıyorsun. Yaptığın zaman düşünerek yapıyor gibisin. Bunun doğru olduğuna emin misin?

“Evet, sanırım daha önceki zamana göre kendimi geliştirdim. Çocukken daha fazla duygusaldım. Çok çabuk sinirleniyordum, bunun zayıflığım olduğunu biliyordum ve bunun üzerine çok çalıştım”

Nasıl başardın?

“Formula Medicine bu konuda yardımcı oluyor. Mental anlamda pilotlara olabildiğince sakin kalabilmeleri için yardım ediyorlar. Bu işi dokuz senedir yapıyorum. Son iki senedir Ferrari’nin mental çalışanları bu konuda yardımcı oldular ve harika bir iş çıkarttılar. Bu da benim tavrımın gelişmesinde yardımcı oldu. Bu sayede zor zamanlarda sakin kalabiliyorum. Başlarda benim için çok daha farklı ve zordu”

Senelerce şampiyonlarla birlikte çalıştığım için iyi bilirim bazı durumlarda bazı şeyleri anlamak gerekebilir. Ancak geri dönüş ile beraber bazen bunun çöp olduğunu düşünüp bir kenara atarlar. Yoksa bunu düşünmek geriye doğru çekebilir. Öyle mi?

“Doğru. F3’de sezonun sonları oldukça zordu ve GP3’de aynı şekilde. Ancak dediğim gibi 11 yaşıma kadar bunların mental anlamda beni etkileyeceğini hiç düşünmedim. Kendimi mental anlamda geliştirdikten sonra anladım ki bir problem mental açıdan iyi değilse ilerlere doğru gidemiyor”

Etkilendiğim bir diğer şey ise Junior serilerinden gelen Max ve Hamilton gibi olman. Şuan esas olan F1’e ulaşman ne kadar sürecek. Verstappen F3’den direk F1’e geçti. Lewis ise basamak basamak ilerledi. Sende onun yolunda gidiyor gibisin. F3, GP3, F2. Yani demek istediğim F3’den direk F1’e geçmedin. Bu bir kaç ekstra basamağın daha iyi olacağını düşünüyor musun?

“Sanırım bu sürücüye göre değişiyor. Sanırım bazıları daha çabuk adapte oluyor ama bu çok küçük bir kısım.

Aynı zamanda senin olaylara nasıl baktığına göre değişiyor. Menajerim Nicolas ile görüştüğümde eğer Formula 1’e gideceksem %200 hazır olmalıyım. Bu yüzden alt kategorilerde bu kadar çok yarışıyorum. F1’e ulaşmak için hemen hemen her kategoride bir yıl yarıştım. Bu sezon her zamankinden daha hazır hissediyorum, çok fazla tecrübe kazandım. Geriye baktığım zaman herhangi bir şey değiştiremezdim. Şu ana kadar kariyerimde çözdüğümüz ve idare ettiğimiz kararlarla ilgili oldukça mutluyum”

Geçen sezon F1 araçlarının tadına baktın. Haas ile Cuma antrenmanlarında piste bir çok kez çıktın. Ancak F1’den önce F2’de olmak iyi olmalı çünkü hedefin belli. Bundan sonraki basamak nereye olacak ?

“Kesinlikle. Pozitif ve negatif olan bazı sonuçlar var. Serbest antrenmanlarda F1 aracına bindikten sonra GP3 aracına geçmek benim için iyi değildi. Açıkçası F1’den sonra GP3 aracına geçtikten sonra idare etmek oldukça zor.

F1 takımıyla çalışmak Grosjean gibi bir isimle çalışmak benim için büyük tecrübe oldu ve Grosjean’da bu konuda yardım etti. Nasıl çalıştıkları, o ufak detayları nasıl incelediklerini görmek. Bana her detayı değerlendirme konusunda yardımcı oldular ve kendimi geliştirme konusunda bu konuda çok etkileyiciydi”

Birde artı olarak daha adapte olmalısın ki bu Formula 1 için çok önemlidir. F1 pilotlarının hepsi adapte olmalı.

“Doğru. Sanırım benim biraz zayıf kalmamın sebebi GP3 sezonun ortasında F1 aracına oturdum. Ardından F1 aracından GP3’e geçip alışmamda zor oldu. Sanırım daha iyisini yapabilirim”

İlginçmiş, ‘Geçiş yapmakta (GP3’den F1’e) zorlanıyorum’ dediğinde?

“Evet tamamen. GP3 takımıma %100’ü alamadığımı söyledim ve hala da alamadığıma inanıyorum. Elimdeki her şeyi gösteremedim ve bu utanç verici. Ancak sanırım bundan bir şeyler öğrendik. Bu sefer daha fazla ilk antrenman teklifi gelirse kabul etmeyeceğim. Şu anda bulunduğum pozisyondan memnunum”

Eminim ki öylesin. Sadece %100 olarak şampiyonluğu kazanmaya odaklanmış gibisin.

“Aynen öyle. Ve kendi sezonumu tam olarak odaklayabildiğim için mutluyum. Şuan F2’deyim ve F2’den başka bir şey düşünmüyorum”

İçinde bulunduğun şampiyonayı nasıl tanımlayabilirsin bize? Etrafında iyi pilotlar bulunmakta. Çok fazla çaylak bulunmuyor etrafında şampiyonada sürmenin nasıl bir şey olduğunu açıklayabilir misin?

“F2’de Oliver Rowland, Alex Albon gibi çok yetenekli isimler bulunmakta. Bazen büyük pilotların el uzatıp buradan yetenekli birilerini yukarıya aldığı görülmüş. Bu lastiklerle ilgili, onları anlamak bazen zor olabiliyor.

Diğer Formula serilerine kıyasla Pirelli lastikleri öğrenmesi gerçekten zor. Şanslıyım ki bu sene hem aracı hem de lastikleri anlamama yardımcı olan harika bir takımım var. Açıkçası benim en zayıf noktam araçlara adapte olmak değildi. Bununla her zaman oldukça iyiydim (Lastiklere adapte olmak)”

Hatırlıyorum Bahreyn’de ilk yarışındı. Lastikleri nasıl kullanacağını öğreniyordun. Sanırım o zamandan beri hala öğrenip gelişiyorsun?

“Hala öğreniyorum fakat ilk iki hafta çok şey öğrendim.

Ufalanma olarak Bahreyn en zor yarışlardan bir tanesiydi. İlk yarıştan başlayacak olursak gerçekten zordu.

Bu öğrenme sürecinin bir parçası ve zor olabilir”

Senin durumunda olanlar merdivene adımı atıp bir ileriye doğru gider. F1 radarında olan bir kaç isimden birisin. Ferrari sürüş akademisi ve doğru menajer seçimiyle. Kariyerinin nereye gideceği hakkında bir endişen var mı? Ya da pistte elinden gelenin en iyisini yapıp oluruna mı bırakıyorsun?

“Sanırım bulunduğum yerden ötürü şanslıyım ve çevremdekilerin kariyerim hakkında konuştuklarını duyunca daha da şanslı hissediyorum. Ferrari inanılmaz ve beni destekliyor. Destekleri sayesinde gelecek yıl için çözümleri arttırıyorum. Nicolas gibi harika bir menajerim var. 2011’den beri bana yardım ediyor ve bende ona bütün güvenimi veriyorum”

İnanç

“Evet. Açıkçası kendimde bütün inancımı topladığım bir yer var. Bu çok iyi bir şey çünkü sadece sürüşe odaklanabiliyorum. Bu pozisyonda olduğum için kendimi çok mutlu hissediyorum. Bence çoğu pilot etrafındakilere bakarak kendilerine tam olarak inanamıyor”

Tecrübelerine bakarak arkandan gelenlere F2’nin önemli olduğunu söylüyor musun? Max ve Lance bunları es geçti. Az da olsa bazıları yapıyor. Senin için önemli bir adım oldu mu?

“Evet kesinlikle. Bence F2 araçları F1 araçlarına oldukça yakın yapıda. Sürücüler daha çok tecrübeli ve öğrenmek açısından iyi bir seri. Hatta en çok öğrenilen kategori burası. Özellikle ufalanma ve lastik kullanımıyla ilgili. Gelecekte F1 aracında çok yardımcı olacak şeyler bulunmakta. Bu araçla bu sene kazandığım tecrübe ve öğrendiklerim çok önemli”

Son olarak dikkatimi çeken çok fazla hata yapmadığını görüyorum. Daha önceki yarışlarının bir çoğunu izlemedim, bu üzerinde çalıştığın bir şey miydi yoksa üst kategorilere çıkmak için bunun üzerine çalıştın mı?

“Sanırım bu mental olarak geldi. Zor durumlarda sakin kalmam gerekti. Zor durumlarda salakça hatalardan kaçınmaya çalıştım. Bu da benim daha güçlü olmamı sağladı. Böyle olunca önceden yaptığım aptalca hatalardan kaçınmış oldum”

Leclerc ile ilgili röportaj bu kadar hepinize okuduğunuz için teşekkür ederim. Peki siz bu genç hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecek sezonlarla birlikte onu daha çok F1 padoğunda görür müyüz? Takip eden isimler yorumlarını bizlerle paylaşabilir mi?

7 Yorum

 1. Bu seviyede bu çocukların neredeyse hepsi -ne bu sorular soruluyor ve onlar da benzer yanıtlar veriyorlar. Alt serilerde canavar gibi olan performansları bizlere umut bağlatıyor. Ama büyükler ligine geldiklerinde bir çoğu yem olup gidiyor.
  Formula 1 artık 90’lar ya da 2000’lerin başlarındaki gibi değil. Şimdilerde kimse bir Sauber’i sıralamada üçüncü cebe yerleştiremez (Minardi’yi).
  Bu çocuklar tepedeki takımlardan birine gelemediği sürece eriyip gitmeye devam edecektir. Elbette büyük takımlar da önce bir göz atmak istediklerinden uydu takımlarında yarıştırıyorlar. Burada geçirilen sezonlar da genellikle verimli geçmiyor gördüğüm kadarıyla. En son adından söz ettiren pilot Jules idi ki onun da Ferrari’ye en azından 3 yıl daha geçebileceğini düşünmüyordum. O üç yılda da kim bilir neler olurdu.
  Böyle düşününce aşağıdan Formula 1’e geçmiş son pilot Lewis Hamilton’dur. o en hızlı iki araçtan birine geldi ve ortalığı resmen dağıttı. Her ne kadar itici bulanı çok olsa da F1’e taze hava getirdi.
  Leclerc’de uygun yaşa geldiğinde F1’e geçmeli ve mutlaka tepedeki takımlardan birinde olmalı.
  Baştqa da belirttiğim gibi, 20-30 yıl önce olsa başka cümleler kurardım tabi…

 2. Formula Medicine bu konuda yardımcı oluyor. Mental anlamda pilotlara olabildiğince sakin kalabilmeleri için yardım ediyorlar.

  Vettel’i de gönderelim oraya 🙂 Grosjean da zamanında böyle bir destek almıştı.

  Son iki senedir Ferrari’nin mental çalışanları bu konuda yardımcı oldular ve harika bir iş çıkarttılar.

  Ferrari’ninkiler iyi değilmiş, anladık geçen onu 😛

  Ardından F1 aracından GP3’e geçip alışmamda zor oldu.

  Webber de Benetton’da test pilotuyken, testten çıkıp F3000 yarışına gidince orada burada arabayı çakmış, F1 aracı gibi döneceğini falan sanmış. Kitabında anlatıyordu.

  GP3 takımıma %100’ü alamadığımı söyledim ve hala da alamadığıma inanıyorum. Elimdeki her şeyi gösteremedim ve bu utanç verici.

  Bu çok kötü bir şey işte. Vandoorne’un yaşadığı sorun. Araçtaki değişikliklere geç adapte olabilmek. Yani F1’de ihtiyacın olan en önemli şeylerden birisine sahip değil.

  Eline emeğine sağlık, keyifle okudum. Ah Jules ah!

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]