Olağandışı bir şey olmazsa, Sauber bu sezonun üreticiler şampiyonasında son dört yılda ilk kez 10. olarak tamamlayacak. Bu, takımın F1 tarihindeki en kötü dönem demek, 2014’ten önce asla 10. kadar kötü bitirmemişlerdi.

Frederic Vasseur, F1’in beşinci en eski takımını bul yıl Monisha Kaltenborn’dan devralmıştı ve Sauber’in böyle gitmemesi gerektiğini ve değişikliğin gerekli olduğunu biliyor.

İlk adımı Honda ile planlanmış birlikteliği ve birlikte gelen ciddi yatırım ve teknik birlikteliğini iptal etmek oldu. Honda’nın McLaren ile olan istikrarsız ilişkisi, Japon üreticinin spordan ayrılması olasıydı ve Sauber ortada kalabilirdi. Vasseur, Kaltenborn döneminde gerilmeye başlayan ilişkilere rağmen, Ferrari ile yeni bir anlaşma yaptı.

Bu anlaşma farklıydı, son seri motoru ve ek olarak vites kutusu ile birlikte daha da gelişebilecek teknoloji birlikteliği ve sürücü kararlarını içeriyordu. Yeni yönetim Sauber için taze bir başlangıcın yolunu açtı.

Vasseur bu sezonun kaybedildiğini biliyor, ancak takım 2018’de bir kötü sezonu daha kaldıramaz. Takımın yeni sahipleri Longbow Finance, buna göz yumamaz ve işleri tersine çevirmek için para balyaları atmaya hevesli görünüyorlar.

Bu yüzden, Vasseur Force India ve Haas’ta işe yarayan stratejileri kullanmaya odaklandı. Gridin sonlarından yükselebilmek için, Force India 2009’da McLaren ile anlaşmış ve vites kutusu kullanımının ardından 2011’de tüm aktarma organlarını kullanmaya başlamıştı. Takım şu an üreticiler şampiyonasında peş peşe ikinci yılda da üreticiler şampiyonasında dördüncülüğü elde etme yolunda.

Haas F1’e geldiğinde, şasiyi Dallara’ya yaptırdı ve tüm izin verilen parçaları ise son seri motorla birlikte Ferrari’den aldı. İlk andan itibaren hızı vardı ve orta grupta savaşmaya başladı.

Vasseur Sauber’in benzer bir yardımdan faydalanabileceğini biliyor, ancak bir muamma yaşıyor. Takımın İsviçre’de oldukça yüksel seviye tesisleri ve aracı tamamen kendilerinin yapabileceği etkileyici bir rüzgar tüneli ile birlikte deneyimli personeli var.

Ferrari’den parçalar almak büyük bir adım olur. Bu, tesisin bazı bölümlerinin az çalışması veya artık ihtiyaç duyulmaması demek. Vasseur, parçaları Ferrari’den alarak hızlıca orta gruba dönmek, bu şekilde sahipleri mutlu ederek takımı sponsor ve diğer pilotlar için daha çekici yapmayı araştırmak ve kararını vermek zorunda.

Vasseur şöyle anlatıyor: “Henüz tam olarak bitmedi, ancak bu sezona göre birlikteliğimiz artacak. Yeni motor ve vites kutumuz olacak. aynı zamanda teknik tarafta da birlikteliği nasıl artırabileceğimizi tartışıyoruz, ve bunu yapacağız.”

“Tüm parçaları alabiliriz. Ferrari ile bu tür bir birliktelik Sauber için büyük bir destek olacaktır. Bu gelişmenin en hızlı yoludur, çünkü üç ayda büyük bir adım demektir. Diğer taraftan, geleceği de düşünmeliyiz ve bir Formula 1 takımı olmak istediğimizi aklımızdan çıkarmamalı ve fabrika içinde morali yüksek tutmalıyız.”

“Elinizdeki yetenekleri, teknoloji ve bilgi birikimini tutmanız gerekir. Bunda pes etmek ve Ferrari’nin aracın evrimindeki sonraki adımı yapmasını beklemek istemiyorum. Çok iyi bir tesisimiz var, rüzgar tünelimiz iyi olanlardan ve bu değerleri yönetmek zorundayız. Doğru dengeyi bulmalıyız.”

Sauber iki bölümden oluşan bir planı gözden geçiriyor. Ferrari’den yardımı kabul edebilir, ancak bu sadece kısa vadede olur ve Ferrari’nin çaylak pilot programından bir veya belki iki sürücüyü yarıştırmayı kabul edebilir. Bu da dengeyi sağlamak için bir yoldur. Bir şekilde orta grupta istikrar kazandığınızda, Ferrari’ye olan bağımlılığını azaltabilir ve elindeki tesisleri kullanmaya dönebilir.

“Bizim için bu, hızlıca gelişmek için iyi bir yol ve hızlanıp orta grubu yakalayabiliriz. Sonra bir sonraki adımın ne olacağını görebiliriz. Öncelikle yakın geleceği, önümüzdeki yılı düşünmemiz gerekiyor.”

Ferrari ile görüşmeler önümüzdeki haftalarda devam edecek. Ferrari parçaları ve sürücüleri ile birlikte, Sauber Ferrari’nin B takımı olarak görünmeye başlayacak, Haas ise İtalyan ekip ile iyi bir ilişkisi olmasına rağmen bu etiketi reddetmişti.

Vasseur, bu etiketten şikayetçi değil, bunu takımın talihini değiştirmek için kullanacak.

“B takımı, çaylak takımı terimleriyle ilgilenmiyorum. Ben her hafta sonu iyi iş yapmaya adanmış iyi sürücüler, iyi motor ve iyi mühendisler ile birlikte düzgün bir takım olmak istiyorum. Takım ve herkes için en iyiyi elde etmek istiyorum.”

“Force India’yı Mercedes’in çaylak takımı olarak görüyor musunuz? Mercedes’ten parçalar alıyor olsalar ve [Mercedes çaylağı Esteban] Ocon’a sahip oldukları halde, herkes deli gibi zorluyor. Toro Rosso da çok zorluyor. Onlara Red Bull’un B takımı diyebilirsiniz, ancak fabrikada herkes deli gibi zorluyor.”

Vasseur Ferrari’den parçaları almanın bir dezavantajı olduğunu kabul ediyor. İtalyan ekip gelişimde çok zorluyor ve parçaları limitlerinde tasarlıyor. Bu, Sauber’in aldığı parçaların tam tasarım detaylarını öğrenmek için beklemesi gerekiyor ve bu da kendi araç konseptinin gelişiminde gecikmelerin yaşanması demek.

“Bu, böyle bir işbirliğinin muhtemelen kötü noktalarından biri. Ancak bir başlangıç olacak. Göreceğiz.”

Birlikteliğin teknik kısmı çözüldüğünde, sürücü kısmı da sonlandırılacak. Bu alan, Ferrari’nin gelişmek istediği bir şey, başkan Sergio Marchionne çaylakları Charles Leclerc ve Antonio Giovinazzi için pozisyon bulmaya çalışıyor. Leclerc’in, yeni F2 şampiyonunun, önümüzdeki yıl koltuklardan birini alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Vasseur onu uzun zamandır tanıyor. Geçen yıl onunla birlikte çalıştı. Leclerc GP3’ü Vasseur’un ART GP takımı ile kazandı ve Leclerc bu yıl Sauber ile ilk antrenman seanslarında yer aldı.

“Uzun süredir onun yeteneğini biliyorum. O hızlı ve bana göre en önemlisi, yarıştığı her şampiyonada gelişiyor. Gittikçe daha ve daha olgun oluyor. 18 yaşındaysanız bu normal. Pistte bile her zaman doğru zamanda doğru yerde oluyor.”

“Her zaman işi bitirebiliyor ve her sektörü, sıralamadaki her virajları bir araya getirebiliyor. Bence takım ile ve herkesle olan ilişkisinde çok olgun. Ne yapması gerektiğini mükemmel şekilde biliyor ve o akıllı bir adam.”

İkinci sürücünün kimliği daha az belli. Ferrari Giovinazzi için zorluyor, ancak Sauber bu ilişkinin ne kadar yakın olması gerektiği konusunda kararsız durumda. Pascal Wehrlein’ın bir sezon daha kalması güçlü bir olasılık, Alman pilot takımı etkiledi ve takımın 2017’deki beş puanını da o aldı.

Onun kalitesi biliniyor ve devamı geleceği kesin. Takım sahipleri onu desteklemeye devam etse bile, Marcus Ericsson’ın artık koltuk bulamayacağı biliniyor.

Sauber’in, sürücü kadrosunu sezon sonundan önce açıklaması bekleniyor, muhtemelen Kasım ayının başları kadar erken olabilir. Ancak Vasseur durum hakkında rahat görünüyor.

“Şu an yarış koltuklarını ayarlama konusunda aceleci değiliz. İyi seçeneklerimiz ve zamanımız var.”

Eğer Sauber Ferrari’den parçaları alırsa, bu, onları önümüzdeki sezondan itibaren orta gruba yükseltebilir. Bu daha iyi sonuçlar, daha fazla puan ve daha fazla ödül parası anlamına gelir.

Vasseur sonrasında Sauber’in kendi yapısını, organizasyonunu ve tesislerini güçlendirmeye devam edebilir ve sonrasında takım Ferrari’den alacağı parçaları azaltarak daha fazla şeyi kendi fabrikasında tasarlayıp imal edebilmeye başlar. Böylece daha özgün bir üretici olmaya geri dönebilir.

Belki de Sauber’in yapbozu aslında basit bir çözümdür.

9 Yorum

 1. Eline sağlık.
  Yazıyı çok beğendim güzel toparlamışlar. Sauber f1`in köklü garaj takımlarından biri. Bmw ile olan birlikteliklerinden sonra bu hale geldiler. Gerçi v8 döneminde başarılı sezonları oldu ama bu motorlar geldiğinden beri her sezon daha da batıyorlardı. Umarım toparlanırlar bu sezon parçaları ferrariden alıp zamanla azaltmak mantıklı geldi. Leclerc de çok iyi bir pilot ilk senesinde şampiyonlukları kazandı. Beni heyecanlandıran bir pilot. bir de şu fotoyu koymak istiyorum ne araçtı be!

  • Bu tip mühendislik garajlarının her zaman bir otomotiv grubuna ihtiyaçları vardır. Kaldı ki bu çağ da bu bile kurtarmıyor. Sauber hep yanlış AT’a (italyan atı) oynuyor 🙂 gerçi o At’çının kafasızlığı…
   Sauber’in şu ana kadar isminin yok olmayışı bile birşey.. ittire kaktıra buraya kadar gelebildiler.

   Yarış sanayiinde belirli çağlar vardır bunlar genellikle üretimin mihenk taşlarının dizildiği zamanlardır. Bu dönemlerde üretici group’lar öne çıkar diğerleri ancak sıvazlar… Öyle bir zamanı yaşıyor dünya. Herşey oturmaya başladığında küçük insanların ismi büyümeye başlar.

   Asıl sıkıntı bu belirsiz çağın oldukça uzun sürebilecek olmasında…
   Bu yüzden müdahale ile bu dengenin bir şekilde kırılması gerekiyor. Akışına bıraktıklarında sonuçlar iyi olmadı ve iyi olacak gibi de görünmüyor.

   • Force india örneği de var önümüzde.
    İyi yönetilen force india vs iyi yönetilmeyen sauber.
    Yani bunu sadece garaj takımı olmaya bağlamamak lazım.
    Fabrika takımlarının şu anki ezici üstünlüğünü de geçecek bir dönem olarak görmüyorum. Harcamaya sınır getirilmediği sürece böyle kalacak.

    • +1
     Zıttında doğru ata oynayan Force India (mercedes)…
     Belki 2 fark var.
     1. FI sadece bir yarış takımı yani saha bağımları pek olmayan para ile sadece bir class da yarışmak üzere oluşturulmuş bir kadro. Brawn, Jordan vs gibi.
     Sauber ise işin mühendislik yönüne tecrübesi olan mühendislik garajı her ne kadar Williams, Lotus kadar olamasa da.
     Bu tabi adımlar doğru olmadığında başarıyı belirlemiyor bir tekstilci Benetton, bir meşrubatçı Redbull, finans bileşikleri akıllı bir patronla Force India gibi..

     2. Yanlış ata oynamak ve günün mecburiyetleri [motor satış kısıtları karşılığı anlaşma limitleri].. Force India’nın hemen herşeyi bugün Mercedes.
     Tabi fırsatları değerlendirememekte var. Birçok nedenle Sauber, BMW gibi bir dev den tam olarak faydalanamadı…

     Ferrari ile bileşke taşımak kötü mü HAAS’dan görüleceği üzere pek değil.
     Sauber kaybettiği ve Ferrari’nin de ilgilenmediği konumu bir nevi tekrar kazanmaya çalışıyor. Kendi ayakları üstünde durabileceklerini sandılar, McLaren dahi sandı ama başaramılar işte.
     Bitik Williams bugün çok daha akıllı oynamış bir marka olarak çıkıyor karşımıza.

     Neyse başlık ve konu ile ilgili olarak ise Scuderia Ferrari’nin hep eleştirdiğimiz tavrı çok ilginç. Geçmişte varlıklarının yetersiz olmasıyla subteam sahibi olmadı. Pek tabi harcayarak bunu elde edebilirdi fakat halen yapmadığı görülüyor. HAAS subteam olarak algılanıyordu ama ileri bir tedarikçilik anlaşması olduğu açık ve o günlerde konunun başlangıcında söylediğim group/hedef ticareti (FCA/USA) temelli kaynaklığı devam ediyor. 2 tarafta da bir sub olma tavrı görünmüyor.

     Konu ilginç çünkü Ferrari’nin diğer ticaretlerinde durum hep tam tersi şekilde yürüdü. Ferrari markası çok eskilerde de ürettiği araçları isimlere kiralayarak parasal gelirle kendi markasıymış gibi yarıştırmıştır. Zaman zaman ileri destek anlaşmaları da yaptılar birçok şeyi ferrari olan farklı marka araçlar yarıştı.
     Ayrıca günümüze bakan dönemde mesela MC12 GT1’i ve diğer GrandCoupe Cup’ları hazırlayan Ferrari olmasının dışında kendi yarışmadığı halde neredeyse kendisi gibi kalıtsal olmuş müşteri garajları mevcut GT sınıflarında. Yani alt takımın dışında alt makine konumlandırma dahi yaptı ve başarıyla da yürütmüşken F1’de ki bu tavırları ilginç geliyordu.
     Açık ilanlı olmasa da çoklu takım destekçiliğinin muazzam bir politik gücü vardır Scuderia’nın F1’de kaybedipte ihtiyaç noktalarından birisi de bu.
     Yuvarlak masa da tehdit ettiğinizde 4 araç, 1,5x personel sayısı için… konuşuyor olursunuz.

     Ferrari marka gücüyle bu tadı diğer serilerden biliyor. Sadece Ferrari var diye bazı serilere belki hayal ettikleri müdahaleleri yapamadılar. Sadece Ferrari (Maserati MC12 GT1) girecek diye kuralları alt üst ettiler… vs vs

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]