Formula 1 dünyası 1 Eylül’de yaz tatilinden geri döndüğünde Ferrari’nin son zaferinin üzerinden neredeyse 11 ay geçmiş olacak.

Şampiyonluk için savaşması gereken bir takım için bu istatistik zor bir durum olmalı.

Ferrari sezonun büyük kısmını Mercedes’ten sonraki ikinci en iyi takım olarak geçirdi, ancak Red Bull da son birkaç yarışta gelişim kaydedince işler daha da kötüye gitti ve ikincilik pozisyonları da tehlikede.

Ferrari için durumun böyle olması beklenmiyordu. Umut verici 2018 sezonunun ardından Mercedes’i yenecekleri sezonun geldiği düşünülüyordu.

Ne yazık ki, sürücü ve takım hatalarının bir kombinasyonu şampiyonluk umutlarının sekteye uğramasına neden oldu ve şimdi üreticiler şampiyonasındaki farkı 44’e düşüren Red Bull’a karşı savunma yapmaları gerekiyor.

Ferrari’nin şimdiye kadar en az iki zafere sahip olması gerektiğini söylemek kolay, ancak bu yarışları kazanmayı başaramamaları öyle veya böyle kendi hatalarıydı.

Bahreyn’de Leclerc’in Ferrari’si lider giderken bir motor sorunu yaşadı ve Kanada’da Vettel Hamilton’a karşı savunma yaparken bir hata yaptı ve bu da ceza alarak galibiyeti kaybetmesiyle sonuçlandı.

Dayanıklılık

Dayanıklılık sorunları Ferrari’de son zamanlarda ortaya çıkmış bir şey. Bahreyn’deki güç kaybına ek olarak takım Avusturya sıralamalarında motor kaynaklı sorunlar yaşadı, Almanya GP sıralamalarında da bir dizi sorun yaşadılar.

Daha da fazlası, olanlar hep farklıydı, bu da takımın birden fazla alanda dayanıklılık sorunlarına sahip olduğunu gösteriyor.

Almanya sıralamalarından sonra konuşan takım patronu Mattia Binotto: “Şu an tüm takım acı bir şekilde hayal kırıklığı yaşamış durumda.”

“Şu an neyin olduğu ile ilgili derinlemesine bir analiz yürütüyoruz. Bildiğimiz şey iki tamamen farklı sorundu ve ikisi de daha önce başımıza gelmedi.”

“Sebastian’ın aracından gelen ilk izlenimler bunun intercooler [turbo sonrası basınçlı hava soğutma radyatörü] ile ilgili bir bileşenle ilgili olabileceğine inanmamıza neden oldu. Bileşen daha öncesinde kullandığımızla aynı tasarımdaydı ve yeni takılmıştı. Charles ise yakıt pompası kontrol ünitesi ile bir sorun yaşadı.”

Bu şeyler düzenli bir şekilde olmamalı, özellikle de önlerde olan ve düzenli bir şekilde pole pozisyonları ve zaferler için savaşması gereken bir takım olan Ferrari’de.

Takım Michael Schumacher’in 2000’lerde 2001-2005 arasında 58 yarışta tek bir teknik sorunla yarış dışı kalmadığı günlerden çok uzakta. Motor patlamalarının çok yaygın olduğu bir dönemde bu olağanüstü bir değer ve Maranello kökenli takımın bir imzası olmuştu.

Yere basma – bir diğer sorun

Dayanıklılık özellikle sıralamalarda bir engel olsa da Ferrari’nin tek sorunu değildi. En iyi azami hıza sahip araç oldukları açık olsa da, yere basma eksikliği yaşıyorlar ve bu da Macaristan GP’de açıkça görülebiliyordu.

Hungaroring çok çok dar ve kıvrımlı bir pist ve orada güçlü bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız yüksek yere basma seviyesine sahip bir araca ihtiyacınız var.

Lewis Hamilton ve Max Verstappen önlerde liderlik için sıkı bir şekilde savaşırken, Ferrari ise üçüncülük için kendi savaşlarını veriyordu ve lider ikilinin bir dakikadan fazla gerisinde bitirdiler.

Ferrari’nin olmak istediği veya olması gereken yer orası değil, ancak şu an kendilerini buldukları yer orası ve aero verimliliklerinin çok işe yaramadığını kabul ediyorlar.

Binotto Macaristan’daki yarıştan sonra şunu söyledi: “Aero yere basma eksikliği, şu an bizi yarışlarda sıralamalara göre daha fazla cezalandırıyor.”

İşte bu kötü performansları için bahaneleriydi ve yaz arasında üzerinde çalışmaları gereken alan olacak.

Güncellemeler çalışmıyor

Aynı zamanda gelişim programlarının da üstesinden gelmeleri gerekiyor. Geçen sezon şampiyonluk mücadeleleri yılın sonunda getirdikleri ve çalışmayan güncellemeler nedeniyle sekteye uğramıştı. Yanlış yöne gittiklerini ancak Japonya GP’de fark ettiler, ancak o noktada artık onlar için çok geçti.

Yine, testlerde güçlü bir araca sahip olmalarına rağmen, İspanya’da gelen büyük güncellemeleri tamamen bekledikleri gibi çalışmadı.

Fransa GP’de konuşan Binotto: “İspanya GP’den bu yana getirdiğimiz gelişimler farkı kapatmamıza yardımcı oldu.”

“Bu güncellemelerin bazıları çok yararlı olduğunu kanıtladı, ancak ne yazık ki diğerleri o kadar yardımcı olmadı.”

Zor bir Fransa GP’nin ardından takım Avusturya’ya sorunlarını çözebilmeyi ve yeni parçalarını daha iyi anlayabilmeyi umarak geldi, yarışların arasında ise sadece bir hafta olması onlara yardımcı olacaktı.

Binotto: “Bu kendimizi tekrar test etmenin en iyi yolu ve Fransa’da planlara göre gitmeyen bileşenleri anlamamızı sağlayacak.”

Her ne kadar Avusturya’da zaferi kıl payı kaybetmiş olsalar da, hatırlarsanız Leclerc son bölümde Verstappen’e geçilmişti, güçlü bir yarış geçirmişlerdi, yani aracın açıkça bir potansiyeli vardı.

Lastik aşınması

Ancak Britanya’da tekrar sorun yaşadılar ve Binotto bu kez yarışlarını etkileyenin lastik aşınması olduğunu söyledi.

Maranello’da çok çok fazla sorun olduğu açıkça görülüyor ve şu an gelişim göstermeleri gereken çok fazla alan var.

Her seferinde tek bir soruna odaklanmalı ve kalıcı bir çözüm ortaya koyduklarından emin olmalılar. Bu kısa vadede acı verici olabilir, ancak uzun vadede kesinlikle kendileri için karlı olacaktır.

Ancak eğer Ferrari oraya buraya yara bantları sararak ve sorunlarının üstesinden geldiğinden emin olmadan hareket etmeye devam ederse Scuderia’nın tekrar zafer kazandığını görmemiz daha da uzun bir zaman alabilir.

Rob Hansford çevirisidir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]