Formula 1 yaz tatilinden sonraki ilk yarışı Spa- Francorchamps’a hazırlanıyor. Pek çok takım arayı dinlenerek geçirdi. Ferrari, Macaristan’da Alman sürücünün galibiyeti sonrası pilotlar şampiyonasında 14 puanlık bir farkla ikinciye yarıya giriyor. Lewis ve Vettel’in 11 yarışta ki 4 galibiyeti, F1 severler için son zamanların en büyük savaşı olarak görülüyor. İkiliden belirli bir favori seçmek zor. Önceden de söylediğim gibi aradaki farkı, iki üreticinin yağ tedarikçilerinin Ar-Ge bölümleri belirleyecek.

Bunun dışında arka planda başka takımlar için farklı senaryolar da yatıyor. Özellikle 2018 ve 2019 pilot pazarı konusunda takımlar ellerindeki en iyi senaryoyu hazırlamaya çalışıyorlar. Bir yandan Honda, kendine danışmanlar tutarak, mevcut ve 2018 güç ünitelerinin konfigürasyonları üstünde çalışıyor. Şüphesiz McLaren bundan memnun. Bu birliktelik daha sürecek gibi gözüküyor. McLaren Alonsoyu takımda tutmak istiyor. İspanyol pilot sezon sonlarına kadar bir karar vermeyi ummuyor. Ferrari’nin Kimi’den sonra Sebastian ile de sözleşme imzaladığı konuşuluyor ve Alonso için şu anlık kırmızılı ekibin kapıları kapanmış gibi gözüküyor. Bunların yanı sıra Mercedes ise Bottas ile sözleşme görüşmelerine henüz başlamak istemiyor ve kararı sezon sonuna bırakıyor. Arka planda en güçlü teori Vettel’in, Bottas yerine geçmesi olabilir. F1’de her şey olabilir, bunu unutmayalım.

Gelelim ikinci yarı ve yarışa..

Bu hafta sonu Spa’da farklı hikayeler olabilir. Mercedes ve Ferrari sezon içinde birbirlerine oldukça yakın bir performans göstermişlerdi. FIA’nın Ferrari’yi, taban-üflemeli aks-yağ yakma konusundaki yasaklamaları sonucu kırmızılı ekibi biraz geri planda bıraktı. Bu konu hakkında konuşan kaynaklar, Ferrari’nin büyük bir DF kaybı olduğunu ve bu yüzden 2-3 yarış Mercedes karşısında sırıttıklarını söylüyor. Bir diğer söylenene göre Ferrari’nin Macaristan’a getirdiği güncelleme paketinde olan yeni taban, kaybettikleri DF’nin %70 oranında geri kazanımını elde etmiş. Yağ yakma konusunda hala FIA gündeminde olduğu ama özellikle Mercedes ve Ferrari’nin bunu vetoladığı konuşuldu. FIA, üreticilere öncelikle İtalya GP’e olan kadar kısımda yağ kullanım limitinin 100 km’de 0,9 lt olacağı ve İtalya GP ile 0,6 lt’e indirilmesi gerektiğini iletmişti. Ancak bunun başarılamadığını ve 0,9 lt olması gerektiği istendi. Yine bu koşulu yerine getiremeyeceklerini ileten üreticiler için bu koşul kaldırıldı, fakat konu hala masada duruyor ve üreticilerin yağ limitini en aza indirmeleri için efor sarf etmeleri ve bunu FIA’ya sürekli kanıtlamaları gerekiyor. Yağ kullanım limitine istinaden ” yağ yakma” olgusunun da çok karmaşık olduğu ve 2017 güç üniteleri için bunu yasaklamalarının çok zor olduğu söylendi. Hatırlarsınız haberini yapmıştık.

Ferrari’nin Macaristan testlerine tamamen farklı bir taban, difüzör, yeni süspansiyon sistemi  denediğini gördük. Belirlenen verilere göre çok daha iyi verim elde ettiği söyleniyor. Bunun karşısında Mercedes cephesi de boş durmadı ve onlarda yeni difüzör denedi. Sadece bu iki takımla da kalmayalım, tüm takımlar buralarda çalıştı.

Mercedes
Ferrari
Ferrari

Ferrari’nin yeni süspansiyon hakkında konuşulanlar ve gördüklerimizde ilginç. Testlerde denenen süspansiyon ile ön tarafı kaldırıp, aracın düzlükte flat(düz) şekilde konumlanmasını sağlıyor. Ancak söylenene göre bu RBR’nin yasaklanan sistemi gibi enerji depolayıp süspansiyonu manipüle etmekte kullanılmıyor.

Netleşmeyen bazı düşünceler var ve onları beklemeliyiz. Ferrari’nin bir şekilde bu işi kıvırdığı ancak nasıl kıvırdığı hakkında bilgimiz yok. 2018 aracı için geliştirdikleri bir sistem olduğu da haberler arasında. Bu yarış Kemmel’de zaten görürüz her şeyi.

Macaristan testlerinde olan takımların difüzör hatları

Sonuç olarak..

Mercedes ve Ferrari’nin sonraki yarışlarda dişe diş mücadelesine tanıklık edeceğiz gibi görülüyor. Mercedes’in bir anda 4. güç ünitesine geçmesini anlamış değiliz fakat bunu ciddi bir verim ortaya çıkardıkları için olduğu da söyleniyor. Ayrıca yeni güç ünitesinin 100 km’de 1,2 lt yağ kullandığı da haberler arasında. Mercedes geri kalan pistlerde güç ünitesi ile birlikte çok güçlü olacak gibi duruyor. Hala önlerinde lastik kullanma sorunu var ve bunu nasıl çözecekler ? Kim bilir.. Ferrari buna nasıl uyum sağlayacak göreceğiz, fakat izleyiciler için bu savaş, Halo öncesi son F1 rüyası olabilir

Genel olarak bakacak olursak, İki takımada uyacak pistler var fakat Ferrari yasaklamalar olmasa her pistte rekabetçi görünüyordu. Bakalım önümüzdeki yarışlarda neler yaşanacak.

Sağlıcakla kalın.

10 Yorum

 1. Eline sağlık, imla hatası yapmadan döşemişin makaleyi. Gözlerim yaşardı.

  Spa’da her iki takım da birbirine yakın olursa güzel bir ikinci yarı izleriz. Ferrari Macaristan’daki performansını sadece Singapur’da verebilir. Onun dışındaki yarışlarda 1-2 yer hariç şartlar hemen hemen aynı gibi. Yine 0.1 ile gelen poller olacaktır.

  Ben Singapur’a kadar inisiyatifin Mercedes’te olduğunu düşünüyorum, belki Spa’da şapkadan tavşan çıkarabiliriz ama Monza’da işimiz zor.

   • Eline sağlık, sezonun ikinci yarısına başlarken güzel bir yazı olmuş.

    Ferrari’nin bir şekilde bu işi kıvırdığı ancak nasıl kıvırdığı hakkında bilgimiz yok.

    Ben şu cümleyi anlamadım, Ferrari kıvırmış mı yani?

    Bir de son paragraftaki -da haricinde imla hatası gözüme çarpmadı. 🙂

    • Ben şu cümleyi anlamadım, Ferrari kıvırmış mı yani?

     Valla kıvırmış mı, kıvırmamış mı ı dont know but;

     It is understood this new configuration was trialled in the post-Hungarian Grand Prix test, with the team making the changes in a bid to help better manage its ride-height and rake angle.

     It is possible to see a new third shock absorber as well as a larger and more threaded spring

     It is likely that the team will hope that better management of the rake angle will help produce a lower drag for Spa’s long straights without compromising its cornering performance.

     https://twitter.com/FORJUSTCE/status/900783039411781632

     Yani süspansiyona 3.amortisör eklenmiş ve yay genişletilmiş. İşte aracın eğimi ile alakalı sürüş yüksekliği ile birlikte, virajlarda DF kaybetmeden aracın düzlükte daha az sürtünmeye sahip olacağı denmiş. Bu illegal araç basma olayını muhtemelen Kemmel’de görürüz. Eğer legal ise kullanılır zaten. Kıvırma muhabbetide açığa çıkar sadece söylenti dediğim gibi..

 2. Eline fikrine sağlık.

  Mercedes ve Ferrari arasındaki fark Spa’da ortaya çıkacak, ama Singapur gibi yavaş pistlerde Ferrari hala favori olacak gibi. Mercedes’in lastik sorununu tam olup çözüp çözemediği hala bilinmiyor. Macaristan’da lastikle çok sorun yaşamamışlardı galiba, ama Singapur’da muhtemelen yaşayacaklardır. Araçları da müsait değil.

  Mercedes yeni motorla Spa, Monza, Amerika vs gibi bol düzlüklü yerlerde garanti zaferler elde etmeye bakacak. Ferrari’de buralarda az kayıp (mümkünse zafer tabi) yaşarken, diğerlerini kazanmaya çalışacak. Yarışların geneline baktığınızda da eşit fırsatlar var. Dayanıklılık sorunu geçen sene gibi bu sene de işi değiştirebilir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]