En büyük şirketlerden birinin CEO’su söz konusu olduğunda beklenen nitelikler genelde istikrar ve geleceğe yönelik kendinden emin fikirler ortaya koyabilmesi olur. Fiat Chrysler ve Ferrari CEO’su Sergio Marchionne ise buna sahip değil.

Kendisi biraz zar gibi, şirketinin gelecekte ne yöne gideceği konusunda her seferinde farklı cevaplar veriyor.

Ferrari’nin geleceği hakkında ortaya attığı son söz ise gerçekten rastgele seçilmiş gibi görünüyor, Ferrari bir gün elektrikli olacak. Halbuki Marchionne’nin elektrikli araçlardan nefret ettiğini biliyoruz ve zamanında elektrikli bir Ferrari’yi hayal edemediğinden bahsediyordu.

Şimdi ise Bloomberg’e tamamen elektrikli otomobil furyasının süper otomobillere, Ferrari’ye de geçeceğini ve Ferrari’nin bunların ilkini yapacağını söyledi.

Nasıl yani? Birisi Marchionne’nin ayarlarıyla mı oynuyor?

Hayır. Sadece kararsız görünüyor ve takip etmek zorunda olduğu popüler otomobil furyasını takip etmemeye çalışması işleri karıştırıyor.

Elektrikli bir Ferrari mi?

Marchionne’nin başkanlığı altında LaFerrari hiper otomobili satışa sunuldu ve İtalyan üretici, bu prestij modelinde hibrid sistemleri kullanmayı tercih etti ve kullanılan 160 beygirlik elektrik sistemi, her bir kilogramın değerli olduğu performans dünyasında 146 kg ağırlık anlamına geliyor.

Marchionne’nin elektrikli otomobiller hakkında Bloomberg, Jalopnik ve FCA kaynaklarından derlenen fikirlerini tarihleriyle sıraya dizersek:

 • 2014, 21 Mayıs: “Bir Fiat 500e [elektrikli araba] almayı düşünüyorsanız, umarım almazsınız. Çünkü her sattığım bana 14000 dolara mal oluyor.”
 • 2016, 4 Mart: “[Elektrikli araç fikri] Ferrari için neredeyse tiksindirici bir konsept olur.” Marchionne, asla bir elektrikli Ferrari olmayacağını, çünkü motor sesinin sürüş deneyimi için önemli olduğunu da ekledi.
 • 2018, 16 Ocak: Bloomberg’e şunları söyledi; “Bir elektrikli süper otomobil yapılacaksa, bunu ilk yapan Ferrari olacak. İnsanlar Tesla’nın bir süper otomobil olarak yapacaklarına hayretle bakıyor, ben Elon’un yaptığını küçümsemiyorum, ancak bunu hepimiz yapabiliriz. [Ferrari’nin hibrid planlarından] elektriğe geçmek çok kolay.”

Vay be. Süveter başkan gerçekten ne istediğini bilmiyor. Bildiğiniz üzere Ferrari’yi Formula 1’den ayıran başkan olmaktan memnun olacağını, bunun Ferrari’ye kâr bile sağlayacağını, hatta Formula 1’e rakip bir seri kurabileceğini söylüyor.

Eski Ferrari patronu Luca di Montezemolo ise 2013’te kendisi buralarda olduğu süre elektrikli bir Ferrari olmayacağını söylemişti, en azından Marchionne birkaç yıl boyunca bu fikirle yaşamıştı. Tabi Di Montezemolo 2014’te gönderildiğinde şirketin “artık Amerikalı” olduğunu söylemişti. Ek olarak, Ferrari’nin “güzel bir kadın gibi” olduğunu ve “onu arzu etmeniz, onun için beklemeniz gerektiğini” söylemişti. Güle güle Luca!

SUV (FUV mu demeliydik?)

Ancak elektrikli araçlar Marchionne’nin hiç fikri olmadığı tek popüler otomotiv furyası değil. Şimdi de başımıza Ferrari SUV çıktı, bir zamanlar asla denen şey şu an onun eliyle tamamen, gerçekten oluyor ve otomotiv dünyasında SUV’lar balyalarca para kazanmanın en hızlı ve kolay yolu konumunda.

Aşağıda, Marchionne’nin SUV’lar konusundaki tutarsız fikirlerini görebilirsiniz:

 • 2014, 3 Ekim: “Ferrari iki kapılı spor otomobiller yapmaya devam edecek, SUV’lar veya dört kapılı otomobiller değil.
 • 2016, 2 Şubat: “[Ferrari satışları artırmak için SUV yapmaya başlamadan önce] beni vurmak zorundasınız.”
 • 2017, 3 Ağustos:“Bir Ferrari SUV muhtemelen olacak, ancak bu Ferrari’nin stilinde olacak. Talep ortamı çok büyük, çok davetkâr ve Ferrari markalı bir aracı bu tip kullanışlı şekilde kullanmak isteyen çok fazla müşterimiz var.” Ferrari, Bentley, BMW veya Porsche gibi SUV üretmeden önce “beni vurmak zorundasınız” demişti. (Bunu söylemeye devam etmemesi gerek, yarın öbür gün başına bir iş gelebilir!)
 • 2017, 9 Ekim: “Bir Ferrari SUV üretme konusunda çok çok ciddiyiz. Ürünün özelliğini ve nadirliği arasındaki yeni ilişkiyi nasıl yöneteceğimizi öğrenmemiz gerekiyor, sonrasında genişleyen ürün gamımızın dengesini yeniden belirleyeceğiz.” Tabi Marchionne bundan SUV olarak bahsetmiyor. O ve şirketi, yapacakları otomobile ‘FUV’ [Ferrari Utility Vehicle] diyor, çünkü SUV yapacaklarını henüz kabullenebilmiş değiller.
 • 2018, 17 Ocak: “[SUV], bir Ferrari Utility Vehicle’ın nasıl görünmesi gerekiyorsa öyle görünecek. Ancak bir Ferrari gibi sürülmeli. Şimdiye kadar en hızlı SUV Alfa’ya ait [Stelvio Quadrifoglio] ve Ferrari’nin Alfa’dan korktuğunu düşünmüyorum.”

Marchionne, Ferrari SUV’un asla hayata geçmeyecek bir konsept olduğunu söylerken, şimdi de 2019’un sonu veya 2020’nin başında satışa başlanacağından bahsediyor. Marchionne, Auto Express’e yaptığı açıklamada Avrupa’da SUV’u bizzat gördüğünü, bunun sadece derme çatma bir gövdeden ibaret olmasına rağmen iyi göründüğünü söyledi.

Ferrari sonunda, başkanının elleriyle popüler ve para basan furyaya giriş yapıyor ve belki de bundan sonraki konu otonom otomobiller olacak. Marchionne’nin geleceğin furyası olmaya başlayan bu teknolojiler hakkında dönem dönem neler düşündüğünü öğrenmeye başlamak, kaydetmek faydalı olabilir. Ferrari sürücü merkezli bir otomobil markası ve sürüşü insanlardan alan teknolojiler markanın prensiplerine uymuyor. Ancak Marchionne’nin gelecekte bunun hakkında neler düşüneceğini tahmin edemeyiz… yoksa tahmin edebilir miyiz?

Formula 1, hibrid motorlar, çekilme ve alternatif seri tehditleri

Sergio Marchionne’nin eski başkan Luca di Montezemolo ile tek ortak noktası, ikisinin de kurallar kendilerine uymadığında, yeterince ödeme alamadıklarını, yeterince veto hakkı alamadıklarını düşünmeleri halinde yapıcı konuşmaya başlamadan önce söze çekilmekle tehdit ederek başlamaları gibi görünüyor.

Liberty Media ve FIA, 2021 motorları için taslak kuralları açıkladıklarında en şiddetli tepkiyi şüphesiz Ferrari verdi. Marchionne: “Ferrari’nin özgün konumunu güçlendirmeyecek durumlar olması halinde, Ferrari oynamayacak.”

“Ferrari’ye fayda sağlayan bir çözüm bulabilmek adına 2020 yılına kadar vaktimiz var. O tarihe kadar en iyi çözümü bulmak zorundayız.”

“Bazıları 2020/2021 kuralları hakkındaki tehditlerimizin blöf olduğunu düşünüyor, ancak onlar ateşle oynuyor.”

Yani 10 yıldan biraz daha fazladır FCA’yı yöneten bir CEO, 70 yıllık yarış geçmişi olan Ferrari’yi Formula 1’den uzaklaştırmayı düşünüyor.

Formula 1’in eski şefi Bernie Ecclestone ise Luca di Montezemolo’nun Marchionne’ye göre farkından bahsetmişti.

“Luca di Montezemolo’yu ciddiye almanıza gerek yoktu, çünkü onun hayatı yarışlardı. Ancak Sergio [Marchionne] F1 olmadan yaşayabilir. O sadece ticari olarak ilgileniyor. Marchionne gördüğünden memnun değilse bırakır.”

Liberty Media ve FIA, aşırı harcamaların gerçekleştiği, yeni üreticileri çekemeyen ve mevcut dört üreticinin yarısının başarılı olmaktan çok uzak olduğu bir ortamdan uzaklaşmak istiyor.

Başarısız olan Honda ve hatta Renault’nun, sonrasında da istediğini elde etmiş ve tatmin olmuş olan Mercedes’in ayrılması durumunda Formula 1 dünyası motorsuz kalabilir ve bu da taraftarların, Liberty Media ve FIA’nın istemediği bir şey.

5 Yorum

 1. Ancak Sergio [Marchionne] F1 olmadan yaşayabilir. O sadece ticari olarak ilgileniyor. Marchionne gördüğünden memnun değilse bırakır.”

  Bende buna ayarım. Ferrariyi tek kararıyla F1’den çekemez. isterse 5 FCA ceosu olsun. O işler koaly değil. Yaptığı blöften öte değil. Bu algıyıda iyi yaratmışlar. Ferrari’nin F1’siz hayatta kalacağına kimse inanamaz.

  Süper araçlar elektrikli olmaz. Bunu kendiside biliyor ancak kültürün gelişmekte olduğunu sandığımız dünyada gelişemediği için herkes yeni bir şeyler görmek istercesine farklı ideolojilere yöneldiğinden dolayı Marchionne’nin R yapması normal.

  Fuvmudur Suvmudur her neyse işte onun olmasını istemem ama bu elektrikli aracı nasıl yaratcaklar çok merak ediyorum.

 2. Daha dün akşam Maserati’nin compact SUV’u Levante’yi inceliyordum. Laf şu;

  This V6 midsize crossover car signals the end of Maserati.

  Bu V6 orta sınıf crossover araç Maserati’nin sonunu işaret ediyor.

  Rakipleri Audi Q5 ve BMW X5’in iki katı pahalı, kullanılan malzemeler yarısı kadar bile kaliteli değil, park sensörleri dahil basit elektroniklerin hiçbirine sahip değil. Sebep? Maserati. Yersen. Bu adam Ferrari’yi de bu yola sokacak. Zamanında SUV üreten Porsche’ye olanları iyi takip etmeli.

  General Motors da bu kafayla gitti, tüm markalarını aynı platforma geçirip küçük farklılıklarla çeşitlendirmeye çalıştı, sonlarını gördük. Chevy’yi bile kurtaramadılar. VAG da bu yolda ilerliyor.

  • This V6 midsize crossover car signals the end of Ferrari.

   Bunu şöyle düzeltsek yerinde olur ucundan biliyoruz biliyorsun ki işi buraya kadar götürecekler. 🙂
   Niye çünkü zaten Maserati diye bir MARKA! şöyle arkası dolu bi Brand felan yok yani ortalıkta. Maserati en son Ghibli’ler döneminde öyle bir battı ki çıkamamak üzere… Halen de çıkabilmiş felan değil işte bunlar hep çıkabilme çalışmaları olacak iken ne end of’u middle of’a bile gelemezsin… Mesela ilk birkaç Ferrari-FiAT mahsulü Maserati logolu şey ile ilgi şektiler. Lakin Brand olabilmek için satış başarısından, birim-adet bazlı kârlılıktan fazlası gerekir. Bu şeyler zor inşa edilir kolay yıkılır aslında yıkımı bile oldukça uzun sürer…

   Audi denilen markanın Q’larında bile V12 ler vardı ula… X5’leri yüksek hacimli atmosferik üniteler ile üne koşturdular. Yoksa SUV dediğin 30 yıllık mecra idi USA da felan bunlar gibiler SUV alemini üne, öne koşturdular en hafif CO, CSUV’ına kadar pazar bağlattılar. Onların en rezil örneklerinden biri de Cayenne dir. Hani Panamera ile birlikte satış başarısı getirip markayı finansal krizlerden düzlüğe yaklaştıran… İşte o yüzden finansallar tek barem değildir. Bunların PORSCHE denilen markadan neler alıp götürdüğünü ölçekleyemez, anlatıp bitiremezsin…
   O yüzden GM’si ile de güzel örneklemişsin.
   “Başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik edene AHMAK derler” işte öyle bir marka hali vardır ortada. Hedefinde batık halde ki Lamborghini ve Porsche’nin olduğu. Ne kadar komik yahu değil mi 🙂
   Bir adam bu kadar farkı oluşturabilmek için 40 yılını verdi yahu ne kadar saçmalık değil mi 8 yılda herşeyi yık at kenara bırak…

   Lafazanlığını anlatalım… Piyasada (batı dahil) eli ayağı düzgün kimse tarafından… ben Porsche’a (cayenne) biniyorum ama diyen adama prim verildiğini görmedim. Hatta; Öyle şeyler diyorsan salak mısın X6’a, X5M’e bin diyorduk. Mesela aynı şeyin zıt örneğini de anlatalım. M6’dan bahsedenlere salak mısınız gidin eski Porsche’a binin ver parasını yükletin gezin daha iyi deniyordu…
   6.45, 6.50 karşısında M6
   X6’lar karşısında X6M
   o kadar gereksiz, fuzuli para ürünü araçlardı ki… İşte güya FUV un piyasa neticesi de bu olacak…

   Çünkü her zaman deriz aptal ve ahmaklarla BRAND kurulmaz ve korunmaz…

 3. Ele sağlık. Yazı hep dediğimiz herifin çelişkili, git gelli kafasını iyi ifade ediyor. Bu hali tabi doğal olarak Ferrari itibariyle değil group içinde ki diğer markalar içinde, farklı grouplar arasında çok zaman saçma sapan atışmalarında da görülüyor. Çok zaman görülecektir ki kendi altındakiler hariç endüstri de zaten pek sallayan yok bu dallamayı.. İşte fuar muvar mikrofon uzatır meraklı basın saçmalar durur genelde.
  Biz otomobil tarafında başarılı mı sonuç itibariyle başarılı diyoruz ama bu hallerine bakınca da başarı kendisinin mi diğer idarecilerin mi muğlak derim…. Velhasıl bu adam group içinde Luca di montezemelo’nun çeyrek kalıbında dahi değil…
  Yazıda ki bazı noktalara değinmek gerekirdi lakin sonraya bırakalım. Mesela geçmişi olmayan adam süveter bireyselinde elektriğe felan karşı değil. Git gellerini farklı markalar itibariyle yaşıyor. Ferrari ilgisinde ki olanlar mühendislerin açıklamalarına paralel idi sadece.
  Mühendisler 10 yıl boyunca az konuştu ama öz konuştu… Mesela elektrik olmaz bize zarar verecek dedi, zaten müşterimiz talep etmediğini belirtiyor dedi, F1 den motor devşirmeye çalışıyor görünmek saçmalık dedi biz denedik bir halta yaramadı dedi, V12-atmosferik bazı işlerde şart dedi…. dedi oğlu dedi…

  Kısaca bu mallar FUV diye kendisini kandırsın dursun mal düzeyi paralı müşteriden ötesini kandıramaz…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]