Michael Schmidt Mercedes’in önde olmasında rol oynayan etmenler, Ferrari ve Red Bull’un konseptinin neden yanlış olabileceği ve gelecekte neler olabileceği hakkında konuşuyor.

İspanya GP Mercedes’in neden bu kadar üstün olduğunu gösterdi. Şampiyonlar kuralları daha iyi okudu ve doğru konsepti seçti. Ferrari ve Red Bull ise yanlış araçları yaptı.

Beşinci Mercedes dublesi Formula 1’i derin bir sıkıntıya çekti. Daha önce hiç bu kadar büyük bir fark görülmemişti.

Mercedes’in bu liderliğini birkaç istisna dışında uzun süre boyunca koruyacağı giderek artan bir şekilde anlaşılıyor. Çünkü Mercedes daha iyi bir konsepte sahip.

Barselona daha önce sadece tahmin yürütülen şeyi acımasızca gösterdi. Pistin tasarımı her bir aracın güçlü ve zayıf olduğu yönleri gösteriyor.

GPS analizi her şeyi anlatıyor: Mercedes düzlüklerde yine yavaş, virajlarda da hızlı. Çok fazla viraj olduğu için fark da çok daha büyük oldu.

Ferrari iki düzlükte de yarım saniye kazandı ve 16 virajda 1.3 saniye kazandı. Bunun 0.7 saniyesi son sektördeki 7 virajda geldi.

Red Bull Honda düzlüklerde Mercedes’ten 0.2 saniye ve Ferrari’den 0.7 saniye yavaştı. Red Bull virajlarda Mercedes’e karşı 0.7 saniye kaybederken, Ferrari’den 0.6 saniye hızlı oldu.

Son sektörde Red Bull Mercedes’e karşı 0.444 saniye kaybetti, ancak Ferrari’ye karşı 0.289 saniye kazandı. Bu fark yarışta artıyor.

Güvenlik aracı olmasaydı Max Verstappen Mercedes’in 23 saniye arkasında bitirebilirdi. Sebastian Vettel ise 38 saniye. Mercedes mühendislerine göre Lewis Hamilton çok fazla zorlamadı bile.

Lastikler aslında bir diğer acı gerçeği gün yüzüne çıkarıyor.

Mercedes tam yarış hızında tek pit stop yapmayı kotarabilecek tek takım olabilir. Ferrari ve Red Bull ise yüksek aşınmadan dolayı iki kez lastik değiştirdi ve tam saldırı modunda oldular.

Aerodinamik sürüklenme uğruna yere basma elde etmek

Tepedeki üç aracın hız profili Mercedes’in sırrını ortaya çıkarıyor: yere basma, başka hiçbir şey değil. Bu sürpriz bir bilgi olmayabilir, tabi Mercedes’in bu yere basmayı nasıl ürettiğini bilmiyorsanız.

Bu yıl bu büyük oranda daha fazla aerodinamik sürüklenme pahasına yapılıyor.

Çoğu pistte Mercedes düzlüklerde ne kadar zaman kaybettiği ile ilgilenmiyor. Çünkü düzlüklerde kaybettikleri zamanın iki veya üç katını virajlarda kazanıyorlar.

Ferrari’nin tam gaz bölümlerdeki olağanüstü hızı sadece küçük bir miktarda motordan veya daha iyi enerji yönetiminden kaynaklanıyor.

Barselona pisti tur zamanında motorun önemi bakımından sadece 16. sırada yer alıyor, yani düzlüklerdeki farkı sadece yüksek sürüklenme yaratıyor.

Bir mühendis Mercedes’in kasıtlı olarak bu yolu tercih ettiğini söyledi.

“Yakıt sınırı 105’ten 110 kilograma çıktı. Bu da aerodinamistler için bir hediye oldu. Araca daha fazla yere basma ekleyebilir ve bunun için verimlilikten feragat edebilirler.”

Diğer taraftan, Ferrari ve Red Bull süper verimli araçlar ürettiler. Red Bull’da mühendislerin hep düşündükleri şey budur. Beş yıl boyunca Renault güç ünitesinin eksikliğinin küçük kanatlar ve yüksek rake (şasi açısı) ile telafi edilmesi gerektiğine inandılar.

Şimdi Honda motoru ile Mercedes’in sadece 30 beygir arkasındalar, ancak Mercedes’ten daha az yere basmaya sahipler. Şimdi bu şasi eleştirilerin odağında yer alıyor.

Ferrari geniş araçların gelişi ile birlikte Red Bull konseptine geçti. Bu iki yıl boyunca düzgün bir şekilde çalıştı. Yaz arasında Ferrari iki kez şampiyonluk adayıydı. Sonrasında şampiyonluğu birbirinden bağımsız hatalar yüzünden kaybettiler, araç konseptlerinin kötü olmasından dolayı değil.

Mercedes’in üç kozu

Ancak 2019’da üç şey temelden değişti. Ve bu da toplam aerodinamik verimlilik felsefesinin sorgulanmasına neden oldu.

İlk olarak yakıt sınırındaki artış. İkinci olarak yeni ön kanat. Üçüncü ise 2019 Pirelli lastikleri.

Basitleştirilmiş ön kanat Mercedes’in aerodinamik felsefesini destekliyor.

Uzunluktan çok büyük kanat açılarına odaklanıyor. Mercedes’in dingil mesafesi Red Bull’dan 7.9 cm uzunken, Ferrari’den ise 4.5 cm uzun. Diğer taraftan Mercedes’in arka kısmı Red Bull’dan 4.1 cm alçakken, Ferrari’den 2.3 cm alçak.

Yeni ön kanat artık mühendislerin ön tekerler üzerine girdaplar yerleştirmelerine izin vermiyor. Bu ise artık lastiğin arkasında olmak zorunda.

Mercedes’in ön tekerler ve sidepodlar arasında daha fazla alanı var (araçlarının boyundan dolayı) ki böylece o bölgeye arkaya giden hava akımını sakinleştirebilecek parçalar yerleştirebiliyorlar.

Bu akış düzenleyici parçaları görünüzle de görebilirsiniz, Mercedes’inkiler rakiplerine göre çok daha karmaşıklar. Yani yeni aerodinamik kurallar Mercedes’e yaradı.

Şimdi önemli kısmı geliyor. Bunlar da yeni Pirelli lastikleri.

Mercedes elbette geçen Aralık ayındaki Abu Dabi testlerinde doğru sonuçlara varmış gibi görünüyor.

Daha sert lastik karkası lastiklerin iç kısmının daha az ısınacağı anlamına geliyor. Daha ince hamur kısmı ise lastik üzerindeki sıcaklığın daha az etkili olacağı anlamına geliyor. Lastiklerin çalışma aralığı ise yukarı çıktı.

Yavaş virajlar ve düzgün asfalta sahip olan kritik pistlerde (Melbourne, Bakü) lastikleri en iyi şekilde nasıl ısıtırsınız? Yere basma ile.

Lastiğin Barselona gibi hızlı pistlerde çalışma aralığının dışına çıkmamasını nasıl sağlarsınız? Yere basma ile.

Bir mühendis şöyle söyledi: “Ferrari ve Red Bull ilk iki sektörde çok fazla kayıyor, üçüncü sektöre lastik yüzeyleri çok fazla ısınmış olarak geliyorlar.”

“Mercedes’te ise lastikler hala aralıkta kalıyor. Bu yüzden son sektörde iki kat kazanıyorlar. Bu yere basma ve lastiklerdeki tutunma ile birlikte oluyor.”

Yavaş virajlarda üçüncü bir etmen işe dahil oluyor: mekanik tutunma.

Mercedes kış arasında süspansiyonlar üzerinde çok sıkı çalıştı. Mercedes sadece kendi aerodinamik konseptini takip etmiyor, aynı zamanda ön aksta çok özel bir geometriye sahip. Sadece McLaren’ın ön süspansiyonu benzer karakteristiğe sahip.

Mercedes’inkinin Ferrari’nin felsefesinden daha iyi olduğunu Ferrari’nin müşteri takımı Haas ile olan karşılaştırmadan da anlayabiliyoruz.

Motor ve şasi öyle veya böyle aynı. İki araç arasındaki tek fark aerodinami.

Mercedes gibi, Haas mümkün olan en fazla yere basmayı kullanıyor, bunu sürüklenme pahasına yapıyor.

Barselona’daki GPS karşılaştırmaları her şeyi gösterdi: Haas düzlüklerde Ferrari’ye karşı 7 km/saat kaybediyor. Ancak çoğu virajda Haas Ferrari’den hızlıydı.

Akıllıca politikalar ile avantaj kazanmak

Mercedes gelişim yarışında şampiyonluğu şimdiden kazanmış durumda. Çünkü mühendisleri yeni kuralları ve Pirelli’nin yeni lastikleri doğru şekilde anladılar.

Belki de lastikleri ve kuralların kendi yararlarına olacak şekilde değiştirilmesinde aktif rol oynuyorlardır.

Geçen yıl Pirelli’ye bazı pistlerde lastik hamurlarını inceltmesini öneren Mercedes’ti.

Eğer Mercedes geçtiğimiz beş yılda bir sorun yaşadıysa, bu da lastiklerinin aşırı ısınmasından kaynaklıydı.

Mercedes ise yeni aerodinamik kurallara onay veren altı takımdan biriydi. Ferrari de onay verdi. Red Bull buna karşıydı, sebepleri vardı.

Yakıt sınırı yükseltildiğinde Mercedes bunu veto etmedi. Üstelik bu kendi zararlarına olabilirdi. Mercedes’in V6 turbo motoru griddeki en ekonomik motor.

Ancak yakıt tüketimini düşürmek aerodinamiden kazanılandan çok daha az önemliydi. Yeter ki doğru kararları alın.

Şimdi ortada bir soru var, Mercedes’in üstünlüğü neden kış testlerinde ortaya çıkmadı?

Çoğu kişi Mercedes’in blöf yaptığını söyleyecektir. Aslında bu biraz daha farklı. İlk test haftasında yeni W10’un sadece yarısı sürdü. Bunu ölçüm alamazsınız. İkinci haftada Mercedes’in aracı anlaması üç buçuk gün sürdü.

Kafa karışıklığı o kadar büyüktü ki, bir noktada kendi ön kanat konseptlerini bile sorguladılar. Mühendisler yeni aracı çalıştırabilecek ayarları testlerin son gününde ancak bulabildiler.

Yavaş virajlardaki hız başından bu yana iyiydi. Hızlı virajlarda aracın arka kısmı istikrarsız görünüyordu. Mercedes ilk iki sektörde çok fazla zaman kaybediyordu.

Sorunu çözmelerini sağlayan numaralarından biri de Mercedes’in öğleden sonra aracın rake açısını artırması oldu.

Ferrari’nin testlerdeki şansı ise mükemmel ayarı en başından bu yana bulması olmuştu. Pist sıcaklığı da uzun süre boyunca düşük kaldı. Bu da lastiklere yardımcı oldu.

Testlerin son günü en sıcağıydı. Üçüncü sektörde sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı bile. Ancak görünüşe göre bu Maranello’nun dikkatini çeken bir şey olarak görülmedi.

Ferrari’nin profiline uyan sadece altı pist var

Geleceğe bakmak iyi değildir. Mercedes daha iyi platformun üzerine gelişim yapabilir. Yaptıkları güncellemeler bu yüzden diğerlerininkinden daha iyi çalışıyor.

Ferrari ve Red Bull’un elleri bir noktaya kadar bağlı durumda. Araçlarının konseptlerini değiştirene kadar büyük bir adım atamazlar. Ancak bu da zaman alır.

Ferrari takım patronu Mattia Binotto kötümserleri yatıştırmaya çalışıyordu.

“Eğer konsept gerçekten yanlışsa, konseptin hangi parçasının yanlış olduğuna göre değişir. Bu da ne kadar hızlı tepki verebileceğimizi belirler.”

İlk bakışta Red Bull’un önünde Ferrari’ye göre daha kolay bir iş var gibi görünüyor. Bu sadece daha fazla yere basma getirecek yeni bir arka kanat olayı değil.

Önemli olan bunun ön tarafta da dengelenebiliyor olması. Yeni ön kanat da bu konuda mühendisleri kısıtlıyor. Hiç olmazsa Red Bull’un ön kanat konsepti Mercedes’inkine benziyor.

Ferrari ise tamamen farklı bir yola gitmişti. Ancak rakiplerinin kanatlarını kopyalamak kadar basit olmayacaktır. Aerodinami o kadar karmaşık ki, önden en arkaya kadar her şeyi değiştirmeniz gerekir.

Korkutucu soru şu: Mercedes her yarışı kazanacak mı?

Öyle olmayacaktır. Takvimde Ferrari SF90’ın daha iyi olabileceği birkaç pist var.

Bu da virajların oranının düzlüklere göre daha az olduğu yerlerle ölçülebilir. Bahreyn böylesi bir yerdi. Montreal, Red Bull Ring, Spa, Monza ve Sochi de Ferrari’nin profiline uyuyor.

Ancak kazanabilmek için diğer parametrelerin de uyması gerekiyor: asfalt tipi, sıcaklıklar ve Pirelli’nin lastik seçenekleri.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]