Geçtiğimiz iki yarış Ferrari, Spa ve Monza düzlüklerinde diğer motor üreticilerini yenmeyi başardı. Ferrari’nin 55 beygir gücü bir anda yakaladığı iddia ediliyor. Padokta konuşulduğu üzere diğer motor üreticileri bu gücü nasıl elde ettiğini hala anlamış değil. Bu diğer üretici takımlarının şu anda en büyük çözmesi gereken bilmecesi olarak görülüyor.

Mercedes, Honda, Renault Ferrari’nin kısa sürede artı 40 kilowatt ve 55 beygiri nasıl elde ettiğini anlamaya çalışıyor. Ferrari’nin Spa düzlüklerinde spec 2 motoruyla dahi yenilemediği, mevcut İtalya GP ile birlikte geçtikleri spec 3 motorlarında bu gücü bir adım daha ileriye götürdüğü görüldü.

Lewis Hamilton, yaklaşık 42 tur takip ettiği Leclerc’den 0.2 sn tur başına hızlı gitmeyi başrabiliyordu. Hamilton’un DRS ve hava koridoruna rağmen Leclerc’i mağlup etmeye başaramadı.

Ferrari takım patronu Mattia Binotto yarış analizinde, Ferrari’nin gücünün güçlü bir motorun ve piste getirilen düşük aerodinamik paketin olduğunu belirtti. Rakipleri sadece matematiksel olarak Monza’da ki düşük hava dirençli paketlerin özellikle küçük kanatlarla birlikte farklılıklar gösterdiğinde hem fikir. Fakat bu güç nereden geliyor?

Mercedes takım patronu Toto Wolff şaşkınlığını şöyle belirtti;

“Renault, Honda, Mercedes birlikte boşluktayız, yalnızca Ferrari’nin oldukça öne çıkması bazen oldukça dramatik.”

“Ferrari’nin ne yaptığı konusunda düşüncelerimiz var, biliyoruz.”

Mercedes sezon başından itibaren Ferrari’nin gizemini çözmek için çalışor. Mercedes’in bu konuyu bilmesi Ferrari’nin gizemi kadar gizli.

Red Bull takım patronu Christian Horner ise bir kaç şüpheyi FIA’ya bildirdiklerini, fakat cevap alamadıklarını söyledi.

Burada Ferrari’nin motor gücünü ayırt edersek belirli süreçlerde pilotlar bunu elde ediyor. Özellikle sıralama turlarında, yarış başlangıç turlarında ve o turun devamında olduğu görüldü. Buradan Ferrari’nin bu gücü elde etmesi için çok yavaş bir tura ihtiyacı olduğu görülüyor. Ferrari bu modu sürekli olarak kullanamıyor, aksi halde Sebastian Vettel Lewis Hamilton’a Kemmel düzlüğünde kolayca karşı koyabilirdi. Ferrari’nin keyfi bir şekilde bu mod’u kullanamadığı buradan açık şekilde belirtiliyor.

Ayrıca performansı arttırmak isteyen Ferrari’nin spec-3 güç ünitesi ile birlikte bir saldırı modunun olduğu belirtildi. Düzlüklerden önce Ferrari’nin bataryayı hızlı bir şekilde harcamaya çalışması ve bataryanın tükenmemesi, bataryanın devamı için yeterince şarjı ise yapabildiği görüldü.

Teoriler, konuşulanlar bir şekilde açıklanabilir. Padokta konuşulan Ferrari’nin bu süper gücü için ilk üç teori şöyle;

 • Ferrari’nin yavaş bir tur atarak şarjı doldurmak için 120 kilowatt’a besleyebildiği aküsünü belirli koşullarda 160 kilowatt’a besleyebilmesi.
 • Ferrari’nin daha fazla yakıt tüketebilmesi için yavaş bir turla yakıtın aktive edilmesi, yakıt akış sınırını ölçen nokta ile benzin pompasının arasına yollanması.
 • Ferrari’nin motorun trampetlerinde yer alan kutu-çember diye adlandırdığımız yere madde koyarak, veya soğutma yağları ile soğutarak, ve bu yağları organik şekilde dallandırmasını sağlayarak yakıt olarak yakması.

Ferrari gri alanları kullanarak performans elde etmeye çalışıyor olabilir. Kendilerince haklı olabilirler. Geçen sene batarya ile eleştirilmeleri ve kış boyunca bu konuda direktifler gelmesi onları etkiledi mi bilmiyoruz, fakat akıllıca şeyler yaparlarsa rakipleri şapka çıkaracaklarını söylemişlerdi.

3 Yorum

 1. Ferarri’nin bu tür naneleri yemesi geçen seneki bölünmüş batarya kullanımının ortaya çıkmasından beri belli olan bir şey. Fakat bu naneleri aerodinamik ve mekanik yol tutuşu gereken yerlerde yiyemiyorlar.

  Bu da aerodinami bölümünün yetersizliğini gözler önüne seriyor. Yeterince bilgiye sahip mühendis olmadığını düşünenlerdenim. Öncelikle teknik patron statüsünde bir adam yok. Mevcut durumu teknik bölüm mühendisleri ve tasarımcılarıyla yle yürütüyorlar. Bu çok acınası bir durum. Bu sistemin yürümediği bu seneki araçtan belli. Lastik fakiri bir araç ortaya çıkıyorsa bunun başlıca sorumlusu aerodinami mühendisleridir.

  Yeni CEO bir kaç net çizgiler çekti, yeni simulator vb. Ferrari spora harcayacak parayı bir tık daha ileri götürecek gibi. Harcamaların ciddi seviyeye çıktığı bir sene olabilir 2020. Çizgisini koruyan tek takım Renault gibi görünüyor ama aşağıdaki arkadaşda belirtmiş güçlü performansının sırıtmadığını. Onlarda harcamaları arttırmış olabilir.

  Velhasıl Aldo Costa sağlam bilgilerle Dallara’ya geçiyor. Resta da Ferrari’ye geçiyor. Aynı tarihlerde işe başlayacaklar. Haas aracılığı ile Aldo Costa’nın bilgilerinden yararlanacağımız aşikar. Ferrari 2021 için zorlamalı, çünkü bir aracın yaratılışı ardında çoğu şampiyonayı getirecek bir temel yaratıyor, Mercedes’in olduğu gibi.

 2. RENAULT’ da önceki gp’lere kıyasla çok hızlı idi. Fakat ön grupta olmadığı için Ferrari kadar dikkat çekmedi sanırım. Hatta hız farkı bence çok daha fazla idi. Bunun tersi de McLaren için geçerli idi. Gelişim kurallara uygun olduğu sürece yapıcı şekilde elestirilmeli, değerlendirilmeli. Saldirganca ifadeler ile elestirmek sporun güven sorunu yaşamasına, popülaritesini zarar verir. Yüksek beygir gücü seri uretim araçlar için bile artık sorun maktan çıktı. 1.2 cc motor ile 180ps güç veren araclar yollarda dolasiyor. 5-6 yıl önce yoktu böyle motorlar. Ferrari mutlaka kontrol edilecek ise kurallara uygunluğuna bakilmali. Bubyapulana kadar da gereksiz ifadeler den kaçınmak lazım.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]