1300 beygirin üzerindeki gücüyle düşük hızlı virajlardan mermi gibi fırlayan ve frenlemede olduğu gibi viraj çıkışlarında da geçişler yapabilen F1 araçları fikrine nasıl bakardınız?

Bu yılın başlarında FIA, Bernie Ecclestone ve motor üreticileri arasında çok kritik anlar yaşandı ve sonunda mevcut hibrid turbo güç üniteleri ile 2020’ye kadar devam edilmeye karar verildi. Bu da üreticilerin motor ücretlerinde indirim yapması şartına bağlanmıştı.

2014’te spora giren hibrid turbo motorlar üzerindeki tartışma birkaç yıl öncesinde başlamıştı. Çünkü motor teknolojileri aylarla değil, yıllarla ölçülüyor. Şimdi ise aynı soru tekrar soruluyor: Bir sonraki F1 motoru nasıl olmalı?

Ecclestone motorlarda çok fazla gürültü çıkaran temel tasarımlara geri dönülmesini ve müşteriler için ucuz olmalarını istiyor.

658_rosberg-on-verstappen-german-grand-prix

Padoktaki insanların fikirleri alındığında, üreticilerin motorların gittiği yön ile ilgili düşünceler çok ilginç bir hal alıyor.

Genel kanı 2020 sonrası motorların temel olarak mevcut 1.6 litre turbo hibridler üzerine kurulu olacağı ve bazı parçaların standardize edilerek masrafların kısılabileceği yönünde.

Ancak ilginç olan şey ise tartışmaların Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda hali hazırda kullanılan ön aksı süren elektrik sisteminin getirilmesi konusunda olması. Elektrik motorları ön aksa 350 beygir güç verebilir ve şu an 950 beygir olan ve 2020’de 1000 beygiri geçecek güç ünitelerinin birleştirilmesi ile yeni F1 elde edilebilir. Yeni F1 aracı 1300 beygirin üzerinde güç üretebilir ve virajlardan bir mermi gibi fırlayabilir.

Hibrid turbo araçlar hakkında çok az dile getirilen şeylerden birisi de geçiş sanatında değişikliklere yol açmasıydı. Geleneksel olarak, bir geçiş manevrası düzlükte başlar ve frenleme bölgesinde son bulur. Öndeki aracın lastikleri arkadakinden daha eski olduğunda ise arkadaki araç daha iyi çekiş yakalar ve yanına gelebilir. Bu hareket hibrid turbo motorlarla çok daha fazla görülmeye başlandı, viraj çıkışlarında daha iyi güç elde edilebilmesi sürücülerin frenleme bölgesini beklemeden viraj çıkışlarında geçiş yapabilmelerine imkan vermeye başladı.

erreerw

F1’in içindeki insanlar yeni 2017 aerodinami kurallarından endişe ediyorlar; tarih bize daha fazla yere basma üreten araçların birbirine yaklaşmakta sorunlar yaşadıklarını söylüyor ve yarışlar bundan etkileniyor.

Bu yüzden 2017’de geçişlerin düşmesi olası ve tipik F1 tepkileri gelmeye başlayacak ve bu da kuralların yeniden gözden geçirilerek en iyinin ne olduğunu bulmak için çalışmaların başlamasına neden olacaktır.

Takımlar, FIA ve Ecclestone 2020 sonrası motorlar üzerinde tartışmaya başlayıp, araçların artan yere basma kuvvetinden kaynaklanan sorunları azaltıp geçişleri destekleyecek ön aks elektrik sistemi hakkında bir karar vermeye çalışacaklar. Bu sistemle araçlar düşük hızlı virajlarda daha iyi ön tutunma yakalayabileceklerinden dolayı daha iyi hızlanacaklar. Ancak burada araçların ağırlıklarını aynı tutabilmek büyük bir mücadele olacak.

2021’de Formula 1’in lastik tedarikçisinin kim olacağını henüz bilmiyoruz, ancak kim olursa olsun, lastiklerini bu yaklaşıma uygun olarak üretirken yarışları yakın ve geçişlerin virajların başlangıcı, bitişi ve frenleme bölgesinde yapıldığı bir spora da uydurmak zorunda kalacaktır.

Şasi mühendisleri ile konuşulduğunda bir F1 aracını güce sahip bir ön aks ile üretmenin zorluklarından bahsediyorlar. Bir kısmı burun yapısının içinde olması gereken diferansiyelin ekstra ağırlığının paketlenmesinden dem vururken bazıları ise geçmişte önde tutunma yakalayabilmek için çeşitli şeylerin denendiğinden bahsediyor.

28b349d53bfc197ce016d70cae7b061a

Hockenheim’daki Cuma FIA basın toplantısında 2020 sonrası motorlar konusunda bir tartışma yaşandı ve Ferrari’den Jock Clear kural koyucuların bu kez daha iyi planlar yapmalarını ve taraftar ve izleyicilerin istediklerine daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

“Bence bu turbo hibrid sürecinden öğrendiğimiz şey güç ünitelerinin çok çok karmaşık oldukları ve çok fazla planlama gerektirdiğiydi. Bir sonraki görüşmelere girdiğimizde artık gözümüzü dört açacağız.”

“Bu işlerin nereye gidebileceği konusunda olabilecekleri hafife almamış olanımız olduğunu düşünmüyorum, ne kadar önce başlarsak, sorunlardan o kadar önce haberdar oluruz ve sporun iyiliği için daha iyi bir çözümle gelebiliriz.

“Sporun ihtiyaç duydukları ve halkın istedikleri hakkında daha çok düşünmeliyiz.”

Red Bull şimdiye kadar hibrid turbo çağının ters köşesinde kalmış olsa da, motor performansları yakınlaşmaya başladığında lider oldukları aerodinami alanı ile birlikte öne çıkmaya başladıklarını görüyoruz. Paul Monaghan kural koyucuları bu kez motorlar arasında büyük performans farklarının olmasını engellemeleri gerektiği konusunda uyardı.

header_pm_010121

“Bence Formula 1 kendisine bakmalı ve güç ünitesi performans farklarında nasıl bir seviyeye ihtiyacı olduğuna karar vermeli. Bu etken takımlar arasında büyük farklara yol açmalı mı?”

“Ve sonrasında bu güç ünitelerinin yaklaşmaya başlamalarının ne kadar sürdüğüne bakmalılar, biz henüz yaklaşamadık. Gelecek motor kurallarında ileriye bakarak bu nasıl şekillenebilir? Eğer bunu 2014 motorunda yaptığımızdan daha başarılı bir şekilde yapabilirsek Formula 1’in daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.”

14 Yorum

 1. Tamamen hikaye… Hybrid-Günlük dünya da olduğu gibi müthiş imiş gibi gösteri çekilen algı oluşturuyorlar o kadar. AWD system open wheel araçların tüm varlık dinamiklerine aykırı. Halo görünüm, dizayn algısı itibariyle bir değişim (saçma!) iken bu tüm teknik altyapının değiştirilmesi demek olur ki yine tarihin akışına tam ters bir uygulama derim.
  4×4, AWD yönünde özellikle auto magazine dünyasının son yıllarda oluşturduğu bir algı var bunun da bir çok kısmı yalanlardan, boş kurgulardan ibaret… Turbo gibi AWD araç sattırır…
  Asfalt pist dünyasının bunlara ihtiyacı yok hem de hiç birinin. Bunlar sadece asfalt etap, tırmanma dünyası için yine teknik nedenlerle ihtiyaç duyulan şeyler..
  Sistemlerin adaptasyonunu ihtiyaçlar belirler pazarlama ölçekleri değil F1 üzerinde ki fikir bu yüzden yanlış.
  LMP dünyasında ön aks itibariyle uygulanmasının ana nedeni maliyetler… Ek tahrik sistemleri F1 de olduğu gibi arkada paketlenmesi ki sistem basit mekaniklere sahip olmaz karmaşık elektromekanik taban da olursa daha maliyetlidir. Örnekle her ciddi değişimde baştan tasarım gerektirir.
  Yoksa LMP, GT1 araçlarının da AWD’e ihtiyaç duyduğu söylenemez. Bu uygulama sürüş dinamiklerini tamamen değiştiriyor.
  Kaldı ki öyle söylendiği gibi bu araçların fırlamasına felan sebep olmaz hatırlanırsa turbo getirim günlerinde de aynıları söyleniyordu daha üzerine gerçeklik üzere inceleme yazabilen bile olmadı 🙂
  Bu uygulamanın getireceği ağırlığı öyle 1300HP laflarıyla felan da tolere edemezler aynı son yıllarda eklenen saçma ağırlaştırmanın zorlukla tolere edilebildiği gibi. Kaldı ki burun yapısı oldukça hafif tüm open wheel dünyasında önden tahrik uygulaması viraj dinamiklerini tamamen değiştirir. F1, GP2 araçlarının viraj dinamikleri GT1/2, LMP araçlarından tamamen farklıdır. Bunu iyi sim oyuncuları yakınen bilir setup’larından, viraj yaklaşımlarına kadar bu iki farklı homolog karoser type dünyasının benzerliği benzememezliğinin oldukça altındadır. 4 çeker bir kart, superkart dan aynı zevki alamazdınız…
  Indy böyle saçma şeyleri konuşmuyor. Araçları gerçeklik ile düşük maliyetle daha nasıl hızlandırırız ve ekonomik yaparız bunları konuşuyor. Hatalı uygulamalarını ise açık yüreklilik ile tartışıyorlar.
  FIA altında ki Formula daha hatalarını ortaya koyamıyor.

  Bu fikirleri ortaya atan arkadaşlar ulaşılabilir yol dünyasını o kadar düşünüyorlarsa gitsinler Ferrari’e sorsunlar neden halen RWD da bu kadar ısrarcı. AWD olarak sunduk dedikleri araçta dahi belirli spec. lerde elektroniklerin RWD olarak neden çalıştırdıklarını öğrensinler. Porsche’nin bunun pistler için yaptık dediği araçların only RWD olduğunu bir güzel öğrensinler. Şayet onları ikna edebilirlerse bizi de edebilirler yoksa fasa fiso…
  F1 fututuristik 🙂 olmak istiyorsa şayet bence tüm teknik departmanlarını Andrian’a bağlamalı o hiç böyle saçmalıklara girmeden de F1’in olağanın üstünde göstermeyi başarır. Bazı şeyler değiştirilemez… aynı kendi makinesinde halen V12 tercih etmesi gibi.. Bunların nedenleri vardır karşılığında daha iyi nedenlerle çıkmanız lazım pazarlama hesapları ile değil.

 2. 4 çeker F1 aracı mı? Oldu olacak araçların önüne vinç taksınlar da çakıl havuzuna saplanan kendisini çekerek kurtarsın diycektim ki birdeb dank etti artık çakıl havuzu yok…
  Formula 1 de en önemli problem özünü kaybetmiş olmak. Formula 1 in zirve yaptığı yıllara bakınca yine dominant araçlar ve takımlar vardı. Ancak aradaki fark herkes aracını limitine kadar zorlar ve o saatten sonra fark yaratmak pilotlara düşerdi ve bize heyecan veren oydu. Şimdi herkes 10p lt yakıtla yarış bitirme derdinde bu kadar basit işin özünü kaybettiler.
  Bmw, Cosworth ve Toyota spora döndürülmeli, pistlerdeki asfalt kaçış alanları imha edilip yerine bolca çakıl havuzu eklenmeli, yakıt ikmali getirilmeli. Ses olmasa bile bunlar geri gelsin bak bakalım nasıl Formula1 izliyor dünya.
  Şu an Formula 3 yada Formula Renault serisi gibi seriler niye dikkat çekiyor? Araçlar zaten olabilecek son ayarda bize insan faktörü gerek zorlama konusunda…
  Parası yoksa Sauber Force India Manor kapatsın gitsin. Yada akıllı olup haklarını arayıp Bernie’den daha çok para koparsın ve Formula 1 özüne dönsün. Yemişim 4×4 Formula 1’i…. Ama vinç koyulmalı vinç önemli 🙂

  • KERS ilk geldiği andan itibaren dört çekiş olayını istiyordum ben. Çekiş olmasa bile elektrik depolanması ön tekerlekler üzerinden olmalıydı. Ağırlıklı olarak ön frenler etkili çünkü, çok enerji depolanabilir.

   Ayrıca dört çekiş şimdiki LMP1 araçlarında var ve gayet deli bir şekilde performans veriyor. F1 neden eksik kalsın ki? Haa masraflar vs konusu ayrı maalesef, KERS ve turbo komple kalkacaksa eski motorlar gelebilir tabi.

   • Futbolda elle oynansın o zaman? Yada basketbol ayakla?
    Ben biraz daha klasiklerden yanayım ki bu teknolojik zımbırtıları en baştan hiç sevmedim. Tamam Formula 1 her zaman teknolojik olmaya çalıştı ve oldu da ancak daha dünya genelinde doğru dürüst gelişmeyen teknolojiyi bu spora sokarak Fia en büyük hatayı yaptı. Formula 1’in hibrit motorlar için en az 10 sene beklemesi lazımdı. O süreçte Turbo ve süperşarj ile değişim sağlanabilirdi. Bana göre hibrit en az Nissan’ın LMP1 macerası kadar kısıtlı olmalıydı.
    Konumuza dönersek 4×4 Formula 1’in temel ruhuna tamamen aykırı bence. Bu araçlar düz mantık açık tekerlek açık kokpit ve arkadan itiş temeline dayanıyor en başından beri. Zaten değişen onca şeyden ötürü seri ciddi kan kaybederken bir de bu şekilde sporun geleneklerine çok başka bir yaklaşım gelirse bu artık Formula 1’i motorsporlarının zirvesinden alıp tamamen sıradan motorsporuna dönüştürür ki zaten bir çok eski seyirciye göre öyle oldu. Bari elimizde kalan 3 – 5 özelliği kaybetmemeliyiz…

    • F1 her zaman zamanının ötesinde teknolojiler kullandı. Bence hibrid sistemleri kullanmak için geç bile kaldılar. Ben de sevmedim bunları, masrafları tavan yaptırdılar ve hiçbir fark yaratmıyorlar. Ama F1’in gerçek doğası için hatalı bir adım değildi.

     Biz F1’den şikayet etmeye başladığımızda ne 2009 kuralları ne de KERS vardı. Artık kimse 1995-2004 arasındaki devasa paraları harcayabilecek durumda değil. Mercedes veya Ferrari bile bunu yapamazlar. O dönemin bittiğini kabul etmemiz gerek. Şu an çok para harcanıyor diyoruz ama aslında orantıya göre azaldığı bile söylenebilir.

     F1 ne zaman motordan, vites kutusundan, rüzgar tünelinden tasarruf etmek zorunda kaldı, istemsiz olarak da değerini kaybetmeye başladı. İki ucu boklu değnek derler ya, tam onu yaşıyoruz. F1 şimdiki haliyle bitiyor, ama eski halini de finanse edebilecek durumda değil. Harcama yapabilecek 2-3 takım var ve onlar eskiden de harcayabiliyorlardı. Küçük takımlar da dayanıklılık sorunlarından faydalanıyorlardı. Şimdi o da yok. Bir şekilde elimizdekilerle mutlu olmak zorundayız.

     4×4 olayına gelince, öne isteseler de fazla güç koyamayacakları için araçlar arka çeker gibi davranmaya devam ederler. F1’in bir yerde çağ atlaması gerekiyor diye düşünüyorum. Red Bull, Ferrari ve Mclaren’in konseptleri için geç bile kalınıyor. Tabi zevk meselesi, ben teknolojik ve uçak gibi görünen aletleri seviyorum 🙂

     • Gerçekler tam aksi yönde aslen. Zaten ucuzlatıyoruz dediklerinde ki rakamsala vurmayan yalanları o yüzden söylüyoruz. F1
      2000’lerin büyüklerin yarış başına üretilen şanzıman, çok düşük ömürlü motorlarıyla sezon alan toplamlarına karşın şuan ki herhangi bir takımın sezonluk ünite maliyetleri çok daha fazla. Bu motorlar ağır oldukları kadar çılgın V10’lara göre tahmin ediyorum 2,5 kat daha pahalı olmalı. (Olanca lüzumsuz pahalılığı ile V10’ların yaptığını ancak bir dünya ek tesisleşme ile gelen güç üniteleri toplamı ile yapabiliyor) İşte o zaman sorguluyor insan bunlar niye diye.
      – F1 araçlarının ham yada satılabilir maliyeti 4,5 milyon $’a kadar düşmüştü. Özellikle 2009 itibariyle F1 hep daha pahalılaştı. Takımlar o sebeple hep daha fazla ayakta kalma zorluğu yaşadı. Şuan ki motor ve hybrid üniteleri sezona böldüğümüzde bu yukarda ki rakamın çok üzerine çıkar.
      – MB’nin bu yeni iş için 500m $’lık tesisleşmeye gittiğini biliyoruz sanıyorum ki bu F1 ilgisinde ki harcamaları 1,5 milyar $’dan fazla olmalı zaten markaların bu civarda harcadığını biliyorken daha da fazlası olduğunu tahmin etmek zor değil.
      – Eski dönemde en fazla harcayan olarak Ferrar’nin sezon da 4 şasi reproduction yaptığı devasa harcamalı zamanlarında dahi 250-300 m. $ harcama yaptığını hatırlıyorum. Şimdi ki sadece motor re dizaynları bunun üzerindedir.
      – 90’larda 500 milyonluk rakamlardan zaten bahsedilemiyordu. Bir pilota 1 milyon ödeyince olay oluyordu. 100 milyon totali ile bir küçük takım aralarda öne de geçebiliyordu. Bugün bu rakamla lisans alması dahi mümkün değil. 150-200 salt teknik harcamayla ayakta kalamıyorlar.
      – Bugün rüzgar tüneli ve simulatör kurulumu dahi 100 milyonu aşıyor. Birileri o yüzden CFD diye tutturuyor orada da kiralama usülü software simulatörlerin kullanımı söz konusu yoksa hiçte ucuz değiller.
      Tabi ki F1’in toplam varlıkları ve gelirleri katlanarak artmış durumda. Birileri daha fazla para kazanabiliyor markalar da konu dışı gelir hesapları oldukça fazla olduğundan bu devasa maliyetlere katlanıyorlar. Niçin sorun etmedikleri konu da bu zaten onların hesap kitaplarına göre F1’in getirisi daha fazla ancak küçükler ve yarış atelyeleri için durum hiçte öyle değil.
      Misal bunlara bakılabilir çevirilebilir 🙂
      http://www.f1-grandprix.com/?p=23009
      https://f1metrics.wordpress.com/2015/05/01/how-money-predicts-success-in-formula-1/

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]