Sebastian Vettel Azerbaycan GP’de Lewis Hamilton’a yaptığı hareketin sonucunda kendisini FIA hakemlerinin karşısında buldu. Peki Formula 1’in en haylaz pilotu kim?

2014’te ortaya atılan ceza puanlarını topladık ve sporun en çok hata yapan pilotlarını listeledik.

10. Max Verstappen – 9 puan

Şu an sadece tek bir ceza puanı olsa da, Verstappen ilk sezonunda hemen sekiz ceza puanı almayı başarmıştı ve şu haliyle toplam 9 puan cezası almış. 2017’de şimdiye kadar iyi çocuk olan Verstappen şimdiye kadar hiç ceza almadı, elbette bunda çok kez yarış dışı kalmasının da etkisi olmalı.

9. Romain Grosjean – 9 puan

2012’de ceza puanı sistemi olsaydı, Grosjean’ın skoru çok daha yukarılarda olurdu. Spa kalkışında ortalığı birbirine katan Fransız pilot, bir sonraki yarıştan men edilmişti. Ancak ceza puanları döneminde dokuz puan topladı ve bunların üçünü bu sezon Haas’la topladı.

8. Sergio Perez – 9 puan

Perez, ceza puanları konusunda her zaman dikkatliydi ve bir sezonda hiç üçten fazla puan almadı. Ancak son dört yılda yaptıkları ile toplam dokuz puan topladı.

7. Carlos Sainz Jr. – 9 puan

Eski takım arkadaşı Verstappen’in aksine Sainz, Toro Rosso’daki ilk F1 yılında tamamen temizdi. Ancak bundan sonra ceza puanlarını hızla toplamayı başardı. 2017’de Bahreyn ve Kanada’daki iki durumla birlikte ceza puanlarını artırdı ve sadece son 12 aydakileri saysaydık, 7 puanla ikinci sırada olurdu.

6. Nico Hülkenberg – 10 puan

Renault’dan Nico Hülkenberg son yıllarda ceza puanlarını azar azar dağıtan isim oldu. Hülkenberg bu sezon dört ceza puanı aldı ve ceza sisteminin gelişinden bu yana rakamı yuvarlayıp 10’a çıkarmayı başardı.

5. Pastor Maldonado – 11 puan

Evet, Formula 1’in meşhur kötü çocuğuna geldik! Maldonado 2014’ten bu yana topladıklarıyla sadece beşinci sırada olsa da, 2015’in sonundan bu yana yarışmadığı düşünüldüğünde değeri daha net anlaşılıyor. Venezuelalı pilot bu kısa sürede 11 puan toplamayı başarmıştı, bunların beşi 2014’te ve altısı 2015’te oldu. Bu süreçte ondan daha fazla puan toplayan başka hiçbir pilot yok.

4. Marcus Ericsson – 11 puan

Ericsson, 2014’te dokuz puan toplamayı başarmıştı ve daha sonrasında Sauber’e katıldığında oldukça sakinleşti. Şu an cezalar bakımından ehliyeti temiz durumda, ancak önceki olayları onu bu listede dördüncülüğe yükseltti.

3. Kevin Magnussen – 11 puan

Maldonado gibi, Magnussen’in bu listeye dahil olması da her sezonda olmadığı için çok tutarlı bir sonuç ortaya koyamıyor. Ancak Danimarkalı pilot 2014’te ve 2016’da dörder puan aldı ve 2017’de Haas’la da üç puan daha alınca toplamda 11’i yakaladı. Bunlardan beşi son 12 ayda geldi ve yarıştan men edilmesi için hala uzakta.

2. Daniil Kvyat – 12 puan

Daniil ‘Torpido’ Kvyat’ın bu listede yukarılarda olması çok da şaşırtıcı değil, özellikle de geçtiğimiz sezon Rusya’da yaptıklarından sonra. 2016’da Kvyat toplam sekiz ceza puanı topladı ve yarıştan men edilmeye çok yaklaştı. Ancak Rus pilot sonrasında sakinleşti ve lisansında şu an sadece beş puan var. Bunlardan ikisini bu sezon Toro Rosso ile elde etti.

1. Sebastian Vettel – 12 puan

Listenin başında başka kim olabilirdi ki? Şu an sürücüler şampiyonasında bir numara, ancak burada da öyle. Bakü’de tehlikeli sürüşten dolayı hakemler tarafından cezalandırıldıktan sonra, Vettel bu listenin de en başına yükseldi. Alman pilot Kvyat gibi toplamda 12 puan toplamış olsa da, lisansında şu an 9 puan bulunuyor ve yarıştan men edilmeye en yakın kişi durumunda. Bugün toplanan FIA yetkilileri Azerbaycan GP’deki hareketinden dolayı daha fazla ceza vermeyi uygun görürlerse, işler çok hızlı değişebilir.

9 Yorum

  1. Perez, ceza puanları konusunda her zaman dikkatliydi ve bir sezonda hiç üçten fazla puan almadı. Ancak son dört yılda yaptıkları ile toplam dokuz puan topladı.

    Şikeli Monako der noktayı koyarım. Son sıradaki adama 10 saniye ceza verilmez !

  2. Ben haylazlıkta zirveyi Ralf Schumacher ve Hunt olarak kabul ederim.:) Puan olarak felan bakmam. Cezadır gelir geçer.. Çünkü zirveyi teşkil eden insanlar bazen abartılı eleştirilir ve olumlu istatistiklerle birlikte olumsuzlarını da bolca toplarlar. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]