Emerson Fittipaldi’nin muazzam favorileri, Graham Hill’in küstah kalem bıyıkları, Nigel Mansell ve Keke Rosberg’in gür bıyıkları, F1’in unutulmaz “sakallıları”.

Ancak yüzler kaplanmaya başladıkça işler değişti. Neyse ki, “sakallılar”  için birkaç mükemmel örnek var, bu yüzden Dünya Sakal Günü’nde (tabii ki böyle bir şey var) F1 tarihindeki sakallıların daha görkemli örneklerine bir göz atacağız.

Nick Heidfeld

Nick Heidfeld bu yüzyılda sadece 1 yarış kazanmış olabilir ama, sakal konusunda nasıl zirveye çıkacağını bildi. 2000’lerin ikinci yarısında Nick’in sakalı (Jenson Button’un bütün çabalarına rağmen) F1’in doruk noktasıydı. Hatta bu sakal büyümeden önce modaya uygun hale bile gelmişti.  F1’den ayrıldıktan sonra sakal bırakanların çoğalması onu bir öncü haline getiriyor.

John Watson

John Watson, F1 kariyerinin ilk zamanlarında ünlü bir sakala sahipti. Maalesef takım patronu Roger Penske ile girdiği bir iddia sonucu 1976’da sakallarına elveda demek zorunda kaldı.

Roger, takımındakilerin “sinekkaydı” olmasını istiyordu. John buna karşı çıktı ve “yarış kazanırsam sakalıma elveda derim” cevabını verdi. O yıl Avusturya’da Watson beklenmeyen bir zafer kazandı ve ertesi sabah o muhteşem sakallarını kesmek zorunda kaldı.

Daniel Ricciardo

Daniel sakallarıyla sık sık oynayan biri, ama 2014 Austin’de gerçekten özel bir tarza sahipti. Şakacı olmaktan uzak, Texas’ a uygun ve “muhteşem sakal-bıyık” olarak adlandırdığı bir stille gelmişti ve gerçekten harika görünüyordu.

Harald Ertl

F1 tarihinin en muhteşem sakalları, değil mi? Herald Ertl bir yarışçı olmadan önce gazetecilik yapıyordu. F1’e ulaşana kadar çalıştı, ama aldığı sonuçlardan çok sakalı hatırlanıyor. Muhteşem sakal ve bıyık kombinasyonu ile esin kaynağı oldu.

Vijay Mallya

Force India’nın patronu, kusursuz geometrik olarak kesilmiş bir keçi sakalına sahip. Mükemmel düz kenarlar ve parlayan gri renk ile listeye almazsak olmaz. Ne yazık ki biraz daha vahşi bir görünüm için bu sakalları terk etti.

Jo Bonnier

Formula 1’in ilk zamanlarında düzgün kesilmiş bir bıyık moda haline gelmişti. İsveçli sürücü Jo Bonnier bu modayı koyu renk keçi sakalı ile biraz dalgaya aldı. Bu onun, İsveçliden başka her şeye benzemesini sağladı.  Açık kaskların olduğu zamanlar için kötü bir hareket değildi, yüzünün sıcak kalmasını sağlıyordu.

Fernando Alonso

Fernando Alonso yıllar boyunca değişik sakal modelleri denedi. Ferrari zamanında onu kötü bir adamdan bir çizgi film karakterine dönüştüren tarz da dahil. Ama onun en iyi sakalı en masum görünen değil, bir açıklaması var.

Fernando 2007 yılında McLaren’a ilk katıldığında sinekkaydı bir imajı vardı. Macaristan GP’deki skandaldan sonra Ron Dennis’i daha fazla memnun etmeye çalışmaktan sıkılmıştı. Türkiye GP padokunda ortaya çıktığı zaman herkesi şaşırttı ve patronuna en kötü aşağılamayı yaptı: sakal bırakmıştı.

Henri Pescarolo

Sakallar sadece moda ikonu değildir, 70’lerin F1 pilotu Henri Pescarolo’nun yaptığı gibi pratik amaçlar için de kullanılabilir. 1969 yılında Le Mans testleri sırasında korkunç bir kaza yaptı ve yüzü yandı. O da korkutucu yüzünü gizlemek için sakal bıraktı ve o zamandan beri sakalları duruyor.

6 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]