Hepimiz Formula 1 pilotlarının gezegendeki en hızlı yarışçılar olduklarını biliyoruz, ancak Top Gear’ın ‘makul fiyatlı’ aracında neler yapabildiler?

Top Gear önceki bölümlerinde ünlüleri ve yarışçıları 91 beygirlik bir Suzuki Liana ile kendi pistinde teste tabi tutuyordu ve F1 pilotlarını ayrı bir listeye ekliyordu.

Bakalım bizim deli yarışçılar neler yapmış…

9. Damon Hill – 1:46.3

1996 dünya şampiyonu Damon Hill 2005’te Suzuki Liana’yı ilk deneyenlerden biriydi, bu yüzden diğer pilotler yerine diğer ünlülerin olduğu tabloya yerleştirildi. Hill oldukça hızlıydı elbette.

8. Kimi Raikkonen – 1:46.1

Kimi Raikkonen Lotus ile spora geri dönüşünün hemen ardından 2012’de Top Gear’a katıldı. Buzadam Jeremy Clarkson tarafından ‘çok ıslak’ olarak nitelendirilen pistte turladı ve 1:46.1 ile çok etkileyici bir tur attı. Kuru olsaydı…

7. Jenson Button – 1:44.7

Jenson Button Suzuki Liana’yı iki kez denedi. İlki 2006’daydı ve 1:44.7 yapmıştı. 2009’daki dünya şampiyonluğunun ardından bir daha denedi, ancak ıslak pistte eski zamanından 0.2 saniye geride kaldı.

6. Nigel Mansell – 1:44.6

Nigel Mansell İngilizlerin çok sevdiği bir figür ve Top Gear’a oldukça önce çıkmıştı. Listede sadece iki kişi vardı ve Mansell 1:44.6’sıyla Damon Hill’den 1.7 saniye daha hızlıydı. Ancak Stig’i yenememişti.

5. Rubens Barrichello – 1:44.3

Barrichello 2010’da Stig’i yenen ilk isim olma onuruna sahip oldu. Brezilyalı 1:44.3 ile Stig’den 0.1 saniye daha iyi bir tur attı ve meslektaşları için kapıyı araladı. F1’in eğlenceli adamı Barrichello, bir aralar padokta ‘Ben Stig’i yendim’ yazılı tişörtler ile dolaşıyordu.

4. Sebastian Vettel – 1:44.0

2011’de ikinci F1 şampiyonluğunu kovalarken programa katılan Sebastian Vettel bir zafer daha elde etti ve Liana’daki en hızlı F1 pilotu oldu. 1:44.0 Barrichello’nunkinden oldukça hızlı bir turdu.

3. Mark Webber – 1:43.1

https://www.youtube.com/watch?v=6z9etZGX9ww

2013’ün sonunda F1’den ayrılan Mark Webber Liana ile şansını denemek istedi. Avustralyalı Clarkson’un Vettel ve Red Bull’daki ilişkisi hakkındaki sorularına iğneli ve eğlenceli cevaplar vermişti; Vettel’i yumruklamak isteyip istemediği sorulduğunda: “Babam her zaman çocuklara vurmamam gerektiğini söyler.” demişti. sonra Vettel’i 0.9 saniye geçerek Vettel’in zamanını aştı. İki numaralı pilot için hiç de fena değil, değil mi?

2. Lewis Hamilton – 1:42.9

Lewis Hamilton 2013’te McLaren’ı bırakıp Mercedes’e geçtikten sonra ikinci Top Gear programına katıldı ve Mercedes’te yakalayacağı başarıların ilkine imza attı; Vettel’in turunu 1.1 saniye geçti ve ilk sırayı aldı.

1. Daniel Ricciardo – 1:42.2

Top Gear’ın F1 pilotu tablosunun kralı Daniel Ricciardo. Tablonun başına da hızlıca yükseldi. Hamilton’ın zamanını 0.7 saniye geçen Avustralyalı o meşhur gülüşünü tekrar ortaya çıkardı. Evet, Hamilton’ı yenmek mümkünmüş.

Ve son olarak… Sürpriz!!!

Top Gear’da henüz bir tur tamamlamış olsa da, Stig olarak programda yer almıştı. Keşke meşhur Liana’da onun da bir turu olsaydı…

4 Yorum

  1. Datlı derleme. 😀

    “Yeri gelmişken şundan da bahsedelim. Hatırlanacağı gibi Fiat’ ın davetlisi olarak geçen sene Schumi, Türkiye’ ye geldi. Bursa’ da önce standard bir Palio ile tur attı ki bunun içinde NTVMSNBC editörlerinden Murat Yiğici’ de vardı. Daha sonra da Schumi, Palio kit car ile deneme sürüşü yaparak bir kaç tur attı. Schumi, Palio kit car kullanırken yanında da bizim başarılı ralli pilotumuz Volkan Işık yer alıyordu. NTV’ deki görüntülere baktığımda şunu farkettim. Normalde hepimize viraj alma tekniği anlatılırken viraja dıştan geniş girip mümkün olduğunca içden alıp apex diye tabir edilen merkez veya virajın orta noktasını teğet geçerek tekrar dışarıdan geçmemiz öğretilir. Bu şekilde teoride virajı en ideal ve hızlı şekilde almak mümkündür. Tabi ki bu dediğimiz ralli sporu yaparken geçerli. (Genç arkadaşlar yolu boş bulduk diye trafiğe açık alanda bunu denemeye kalkmayın. Zaten yeterince can kaybımız var yollarda !…) Ancak Schumi elips şeklindeki pistin virajına hızlı biçimde içeriden girdi ve çizgisini hiç değiştirmeden dar bir açıyla Palio’ yu üç tekerlek üzerinde döndürdü. Tabi bu arada yanındaki Volkan Işık dahil seyreden dikkatli izleyicilerin hepsi bayağı şaşırmıştı. Çünkü tüm bildiklerimiz altüst olmuştu !”

    Damon Hill bi ara Stiglik yapmış onun dışında ingilterede ki birkaç markanın fabrika test pilotları olarak kabul ediliyor genelde.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]