Formula 1’in yarış hakemleri ve yarış direktörü Charlie Whiting, pek çok sürücüden (en çok Sebastian’dan?) tepki alıyorlar. Taraftarlar bile genellikle verilen kararların istikrarsız olduğu hakkında konuşuyor.

Hakemlerin verdikleri tartışmalı cezalar veya bir hareketi görmezden gelmeleri çok fazla eleştiriliyor. 2016 Meksika GP’de bunun zirvelerinden birisi yaşanmıştı.

Aynı zamanda 2017 Amerika GP’de Max Verstappen, Kimi Raikkonen’i son anda geçmişti. Ne yazık ki, F1 hakemleri onu pist dışına çıkmakla suçladı ve kendisine beş saniye cezası verdiler. Böylece Raikkonen üçüncü sıraya geri çıktı.

Bunların ışığında, Formula 1’in yarış hakemlerin verdikleri (bazen de vermedikleri!) tartışmalı kararlara bir bakalım:

12016 Meksika GP – Podyumdan düşen düşene

Şu sıralar her şey yakından izleniyor. Bir sürücünün podyuma geri inmek için gittiğini görmek nadir olan bir şey. Hatta bazen şampanyalar patlatılmış ve kupalar kaldırılmış olabiliyor. Meksika GP’de olanlar ne tekilanın, ne de rakımın fazla olmasından dolayı olmuştu.

Sebastian Vettel Max Verstappen’den farklı bir pit stop stratejisi izlemişti. Vettel, Hollandalıya yaklaşmaya başladı. Manevra yapmaya az kalmıştı, ve zaman geldi. DRS ile birlikte fırsatı kullanan Vettel öne atladı. Red Bull ise, biraz çim biçtikten sonra tekrar öne geçti.

Alma pilotun sesi buna itiraz ediyordu ve üçüncülüğe geri çıkmayı bekliyordu. Bir noktada yarış direktörü Charlie Whiting’e küfretmeyi bile seçti. Verstappen aracını damalı bayrağa kadar önde tuttu, diğer Red Bull’daki Daniel Ricciardo ise Ferrari’ye yaklaşıyordu.

Verstappen, podyuma çıktığında geri inmesi gerektiğini öğrendi. Mağrur Vettel daha sonra podyuma çıktı. Ancak yarışın bitmesinden saatler sonra, o da ceza aldı. Ricciardo o zamana kadar podyuma hiç yakın değildi, ancak piyango ona vurdu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]