F1 efsanesi Gordon Murray supercar dünyasını altüst etmeye geliyor

0

Efsane Formula 1 tasarımcısı Gordon Murray, ki kendisine zamanının Adrian Newey’i diyebiliriz, supercar dünyasını kökünden sarsmayı hedeflediği T.50 projesinin çizimleri ve teknik detaylarını paylaştı.

Murray geçmişte McLaren F1 yol otomobilini tasarlayarak spor otomobil dünyasında çığır açmıştı.

Gordon Murray Automotive, şimdiye kadar yapılmış en hafif, en saf, en sürücü odaklı yeni ‘T.50’ supercar konseptini tanıttı.

  • Sürücü odaklı tasarlanmış McLaren F1 ile aynı mühendislik standartlarıyla tasarlanan araç, her yönden öncülünü geride bırakıyor.
  • Ortadan motorlu ve arkadan çekişli olurken, ünlü ortada oturulan kokpit yapısına da sahip olacak.
  • Vites kutusu H yapıda olacak ve böylece direksiyon arkasında eşsiz bir deneyim sunacak.
  • Tamamen yeni V12’si bir seri üretim aracında kullanılan en yüksek devirli motor olacakken, güç ağırlık oranında ise rakipsiz olacak.
  • ‘Fan car’ teknolojisi ile bir yol aracında görülmüş en gelişmiş aerodinamiklere sahip.
  • Kendine özgü karbon fiber şasi ile her bir bileşen hafifletme stratejisine sahip araç toplamda sadece 980 kg olacak.
  • Yeni model, supercar paketlemesinde standartları yeniden belirleyecek, sürücü ve iki yolcu olağanüstü rahatlık, güvenlik, pratiklik ve bagaj alanına sahip olacak.
  • Sadece 100 adet üretilecek ve ilk teslimatlar 2022’nin başlarında başlayacak. Fiyat etiketi ise 2 milyon sterlin, yani 2.5 milyon dolar.

Gordon Murray Design’ın yan şirketi olan Gordon Murray Automotive’in üreteceği aracın gelişimi oldukça ilerlemiş durumda ve 50 yıllık Formula 1 ve otomotiv mühendisliği bilgi birikimi ile ortaya çıkıyor.

Efsane tasarımcı Gordon Murray şöyle anlatıyor: “Hafifletmeye duyulan yılmaz adanmışlık, en gelişmiş aktif aerodinami ve gelişmiş mühendisliğin sınırları ile T.50 supercar kitabını yeniden yazıyor.”

“Deneyimli ekibimiz F1’in her noktasında kullanılan tavizsiz tasarım ve mühendislik yaklaşımını kullanarak aracın anlamlı olan her yönde gelişmesini sağlıyor.”

İngiltere’de üretilecek olan araç, Murray’in motorsporları ve otomotiv kariyerinin 50. yılında geliştirilmeye başlandı ve ürettiği her aracın sahip olduğu T etiketi ile birlikte T.50 olarak anılıyor.

T.50, McLaren F1’in 1992’de yaptığı gibi performans aracı standartlarını yeniden belirleyecek. Mevcut tüm diğer süper otomobillerden ciddi oranda daha hafif olacak araç, herhangi bir yol aracında bulunan en gelişmiş aerodinamiklere sahip olacak ve McLaren F1’den bu yana en saf, en sürücü odaklı performans ve dinamikleri yeniden bir yol aracına getirecek.

650 beygir güç üretecek tamamen yeni, kompakt ve hafif V12 motoru atmosferik olacak ve 12,100 devir/dakika’ya çıkabilecek. Bu şimdiye kadar bir V12 yol aracında görülmemiş bir şey.

Murray: “Kesinlikle azami hız veya hızlanma rekorlarını kovalayacak değilim. Odak noktamız en saf, en ödüllendirici sürüş deneyimine sahip süper otomobili yapmak, elbette hızlı olacak.”

T.50, Murray’in geliştirdiği McLaren F1 gibi ikonik üç koltuklu olacak ve sürücü sürüş pozisyonu olarak kendisini bir jet savaş uçağı sürüyor gibi hissedecek.

Araçta Murray’in yer etkisi de içeren ve Formula 1’den devşirilme aşırı gelişmiş aerodinamikler bulunacak. 40 cm’lik bir fan, Murray’in tıpkı Brabham BT46B’de (Fan Car) yaptığı gibi araç altındaki havayı aktif şekilde kontrol edecek. Bu yaklaşımla birlikte aracın üst yüzeyleri saflığı ve güzelliğini koruyabilecek. Diğer araçlarda bulunan hava yönlendiricileri ve hava giriş çıkışları bu araçta olmayacak.

T.50 İngiltere’deki bir fabrikada üretilecek ve tüm önemli bileşenleri, şasi, gövde ve motor da dahil olmak üzere İngiltere’den tedarik edilecek. Yani araç gerçek bir İngiliz süper otomobili olacak.

Murray aracın detaylarını anlatırken rakiplerinin yaklaşımlarından bahsediyor.

“Otomobil meraklıları ve test editörleri en iyi süper otomobil konseptini tartışmaya devam ediyorlar. Azami hızları kovalamak ağırlık eklemekten başka bir işe yaramıyor, özellikle de daha büyük motorlar, daha büyük ve ağır eklemeler gerektiriyor. Biz farklı bir yaklaşım sunacağız.”

Gelişim stratejisi ağırlığı her bileşende azaltma üzerine kurulu.

“Bu, gelişmiş performans ve dinamiklere ulaşmanın temel taşıdır, araçların tekrar sürücü odaklı olmasına ve heyecan verici bir sürüşe sahip odaklanıyoruz. Rakamları kovalamakla ilgilenmiyoruz, asla böyle olmayacak.”

Bir Porsche 911’den daha küçük olacak araç, sadece 980 kg olmasıyla birlikte sürüşü iyileştirilmiş, üç kişi için geniş ve rahat bir kokpite sahip ve aynı zamanda bagaj için de fazlasıyla yere sahip olacak.

Bir Formula 1 takımı ile yapılan teknik birliktelik ile T.50, Formula 1 araçlarının gelişiminde kullanılan üst düzey bir rüzgar tünelinde geliştiriliyor ve daha önce bir süper otomobilde görülmemiş gelişmişlikte gövde altı aktif aerodinamiklere sahip olacak.

Aracın tüm akıllı aerodinamik detayları aracın altında yer alacak, üst yüzey ise kanatçık, hava giriş çıkışları, bombeler gibi saflık ve güzelliği bozan parçalardan arındırılmış olacak. Aracın kapıları ise McLaren F1’de görmeye alıştığımız dihedral yapıda olacak.

Her parçasının en saf ve en odaklanılmış süper otomobili gerçekleştirmek için tasarlandığını söyleyen Murray: “Bunun üretilen son, en harika, ‘analog’ süper otomobil olmasını bekliyoruz.”

Cosworth tarafından Gordon Murray için özel olarak geliştirilen tamamen yeni 3.9 litre V12 motoru 12,100 devirlere çıkabilirken, 650 beygir güç ve 450 nm tork değerlerine sahip.

Aracın 980 kg ağırlığı düşünüldüğünde bu yolda bulunan herhangi bir atmosferik spor otomobilden daha iyi bir güç ağırlık oranına (ton başına 663 beygir) sahip.

V12 motor, 1992 yılındaki McLaren F1’de bulunan 6.1 litrelik V12’den daha fazla güç üretiyor.

Murray: “Cosworth ile birlikte çalışarak dünyanın en harika atmosferik yol motorunu ortaya çıkardık. Bu bir yol aracı için üretilmiş en yüksek devir çeviren, en yüksek güç oranına sahip, en hafif ve en hızlı tepki veren atmosferik V12 olacak.”

Güç ise arka tekerlere özel olarak tasarlanmış ve hafif altı vitesli bir şanzıman ile aktarılıyor. Şanzıman Formula 1 takımları için de parçalar geliştiren Xtrac tarafından üretilecek ve böylece sürücünün sürüş deneyimi azamiye çıkarılacak.

“McLaren F1’de olduğu gibi hızlanma, azami hız veya tur zamanı gibi belirli hedeflerimiz yoktu. F1 hızlıydı, çünkü hafifti ve görece küçüktü. T.50 diğer süper otomobillerin asla ulaşamayacağı performans ve dinamik karakterde olacak, çünkü çok hafif olacak. Tekrar söylüyorum, tamamen sürüş deneyimine odaklandım, beygir gücü veya azami hıza değil.”

Mükemmel ağırlık dağılımına sahip olacak olan T.50, günlük kullanılabilecek bir süper otomobil olurken, sürücü, iki yolcu ve bagajlarını da alabilecek ve GT stili geziler için de olağanüstü bir konfor sağlayacak.

“McLaren F1’i bir çeşit süper GT aracı olarak tasarlamıştım, kesinlikle yola odaklıydı ve yarışma planı yoktu, araç bu yüzden paketleme ve bagaj alanı bakımından standartları yeniden belirlemişti.”

“T.50 de aynı şeye odaklanmış durumda ve McLaren F1’i her alanda geçecek. Ayrıca sürücü tarafından seçilebilen motor haritaları ile her duruma uygun bir sürüş modu yakalanabilecek.”

Teknik Özellikler

General
Body type Two doors, three seats, Grand Tourer Supercar
Engine Cosworth-GMA 3.9l 65° V12 N/A twin-cam
Weight 980kg
Length 4,380mm
Width 1,850mm
Motor and transmission
Type Naturally aspirated V12
Displacement 3,980cc
Layout Rear mid-engine
Maximum power 650hp
Maximum torque 450Nm
Valves Four valves per cylinder
Fuel system Petrol pfi aluminium fuel tank
Maximum engine revs 12,100rpm
Engine details / overview Dry sump lubrication
Variable valve timing
Highest-revving road car engine (no flywheel / lightweight clutch)
Structural chassis member
Ram-air induction system
Cutting-edge materials and coatings
All light alloy (including magnesium and titanium)
Transmission Bespoke lightweight six-speed transmission
Light alloy casing
Limited-slip differential
Lightweight clutch
Gun-drilled drive shafts
Chassis and body
Drive type Rear-wheel drive
Chassis Primary structure handmade sandwich-panel carbon monocoque, including semi-structural powertrain utilising high-modulus adhesive
Body Carbon composite panels
Occupant architecture Central driving position – three seats
Suspension and brakes
Front suspension Rod / operated rising rate; double wishbone; anti-roll bar
Rear suspension Rod / operated rising rate; double wishbone – inclined shear axis; powertrain mass damper
Brakes Carbon-ceramic discs
Aluminium floating disc bells
Monobloc light alloy calipers
Low boost assist / ABS
Steering
LSPA rack and pinion
Wheels
Forged light alloy
Aerodynamics
Active ground-effect with full-width diffuser and fan-assisted underbody airflow – brake balance foil

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]