Formula 1 garip kuralları ve sık sık yaptığı hatalarıyla biliniyor. Hemen her sezon sinirlerimizi bozan bir kural değişikliği oluyor ve bu değişiklikler temelde hiçbir işe yaramıyor.

Bu sezonun efsaneleri de T-kanatlar ve sezon ortasında getirilen yağ yakma sınırlaması kuralı. Geçmişte daha da kötülerini gördük ve bazıları hala geçerliliklerini koruyorlar.

İşte karşınızda tüm zamanların en kötü 10 Formula 1 kuralı

10SON YARIŞTA ÇİFTE PUAN

Bu fikrin ortaya atılma sebebi son yarışta olabildiğince fazla pilotun şampiyonluk umutlarını canlı tutmak. Fikir 2014’te ortaya atıldı ve sezonun ortalarında iyi pilot-takım kombinasyonunun şampiyon olmaması hedeflendi.

Ancak kuralda ciddi sıkıntılar vardı. Bu kuralın kullanıldığı sezonda Mercedes ortalığı kasıp kavuruyor ve son yarışa gelindiğinde sadece Hamilton-Rosberg ikilisinin şampiyonluk şansı bulunuyordu. Normal şartlarda Hamilton Abu Dhabi’ye gelinmeden şampiyonluğunu ilan edecekti. Çifte puan uygulaması Hamilton’un şampiyonluğunu riske atmıştı. Eğer Rosberg yarışı kazanıp ve Hamilton finiş göremese şampiyonluk Alman pilota gidecekti. Ayrıca Abu Dhabi pilotların çifte puan almayı hak edebileceği bir pist mi?

5 Yorum

 1. Lastiklere çok takıldık zamanında değinilebilirdi ama boşver.:P
  Ben de DRS’e takayım. Halen şikayet edilip durulan bu montaj.. basit uygulama değişikliği sistemi yarış sanayisinde yaygın olmasa da gündelik dünyaya hızlı bir şekilde adapte oldu. Yani artık kaldıramazlar. Birileri kaldırmak istese de F1 idarecileri kendince belirlediği saçmalık yol dünyasına referans olma tavrından bunu uygulamak istemezler. Bunu geliştirelim diyen zaten yok.
  Bazı uygulamaların daha doğru ve etkin transferi gibi bu da yol dünyasında aşağıda ki örnekte ki gibi çok daha iyi kullanılıyor artık.
  F1’in dışında bunu pahalı sport makineler mesela frenleme aşamasında rüzgar direnci maksatlı da kullanıyor. Hatta tahmin ediyorum ki yakın zaman da viraja yönelik aktif yatay açılı uygulamalar da ortaya çıkacak. Buna yönelik pasif esnek splitter uygulamaları şuan var.

  İşte F1’in katkısı diyecek olanlara da baştan diyelim bu fikirler o muhteşem beyinli F1’cilerin icadı değil daha öncesinde bu tip denemeler mevcuttu. Dediğimiz gibi hadi bununla avunalım şeklinde getirilmiş aerodinamik prensiplerde basit ama etkili bir çözümlemeydi. Her zaman dediğimiz gibi F1’in ürün, model reklam pazarı olmasından dolayı şirketler haydi buna uğraşalım satar bu (bunu opsiyon olarak deli fiyata satanlar oldu aşağıda ki 2. örnek gibi) dediler.

  https://www.youtube.com/watch?v=GE9XiUMwZNQ

  F1 den önce…
  https://www.youtube.com/watch?v=fba0HEGYdX4
  https://www.youtube.com/watch?v=q7rzVMuHIgg

  Alfa bunu çok daha önce denemişti…
  https://www.youtube.com/watch?v=UsjV_ZrTL1M

  videosunu bulamadım silinmiş galiba. İlk Active Splitter denenen araç Alfa 155’dir.
  Alfa Romeo 155 front air splitter diye bakarsınız.

 2. DRS ile ilgili şikayetlenirken hep ”bin dokuzyüz bilmem kaç yılında şu efsane geçiş olur muydu ?” diyorsunuz ancak o geçişlerin olduğu yarışların geri kalanında hep uyukladığımı hatırlıyorum.

  1 tane güzel geçiş için tüm yarış heyecanı bitiyor.

  • O olay arabaların birbirini takip edememesinden kaynaklanıyordu, çözümü de DRS değildi. Arkadakine adil olmayan avantaj veren şey baştan yanlıştı. Burada biraz bahsetmiştik.

   Kaldı ki araçlar birbirini yakın takip edebilmesi ve geçişin olmaması müthiş bir yarış ortaya koyar, geçti mi geçmedi mi, aha atak yaptı olmadı vs…

  • bin dokuzyüz bilmem kaçlı yıllarda uyuklanan yarış yoktu ki 🙂 ben hiç öyle birşey hatırlamıyorum. Uyuklananlar iki binlerde başladı.

   DRS yoktu çünkü takip, geçiş için ihtiyacı yoktu. 2006 dahi ihtiyaç yoktu. DRS doğru şekilde düzeltmek istemedikleri büyük bir durumu geçiştirmek için getirilmiş bir çözümdü getirenler de biliyor. Bu yüzden de hiçbir zaman beğenilmedi. O açığı kapattığı için de tüm şikayetlere rağmen sökemediler…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]