Her Formula 1 sezonu başında, sezon öncesi testlerinden önce takımların yeni araçlarını tanıtma telaşı başlar. Ancak takımlar yeni araçlarındaki yenilikleri rakiplerine mümkün olduğu kadar geç göstermek istiyorlar ve bu yüzden araç lansmanlarını ilk testlerden hemen öncesinde, mümkün olduğu kadar az detay taşıyacak şekilde hazırlıyorlar.

Ancak takımlar lansmanlarda her zaman böylesine sıkıcı olmamışlardı. 2017 lansmanları öncesinde geçmişte yapılan bazı ilginç lansmanları bir araya getirdik.

1997: McLaren’ın Spice Girls konserli lansmanı

McLaren 1997’de Londra’da Spice Girls kız grubunun konseriyle MP4/13’ü tanıtmıştı. Grup üyelerinden Geri Halliwell’in şu an Red Bull Racing takım patronu Christian Horner ile evli olması ise ayrı bir konu.

2001: Mavili kardeşler Venedikte

Renault’nun Formula 1’e dönüş sürecinin ortasında takım, 2001’de Venedik’teki St. Mark meydanında Jenson Button, Giancarlo Fisichella, Fernando Alonso ve Mark Webber ile birlikte yeni araçlarını sergiledi.

2004: Sauber’in bol tatlı lansmanı

Sauber bile böyle bir lansman yapmıştı. 2003’te İsviçre’de buz üzerinde olandan sonra takım 2007’de Red Bull’un Salzburg’deki Hangar-7’sinde Sugababes grubu eşliğinde yeni aracını ortaya çıkarmıştı.

2005: Kızıl meydanda bir sarı

Jordan takımı Midland Group tarafından satın alınmıştı ve hiçbir masraftan kaçınılmadan Rusya’nın başkenti Moskova’daki ünlü kızıl meydanda şarkılar, danslar ve ateş gösterileri ile tanıtılmıştı.

2005: Trulli treni, gerçekten!

Yeni aracın lansmanını bir tren istasyonunda tanıtmak? Bunu yapmak için Barselona’daki Estació de França’dan daha iyi bir yer yoktur. Toyota, 2005 aracını Ralf Schumacher ve Jarno Trulli ile birlikte burada tanıtmıştı.

2007: Lewis ve Fernando Valensiya’da ışık saçtı

McLaren 2007 sezonunun başlangıcını Valencia’da Ciudad de las Artes y las Ciencias’ta büyük bir gösteri ile açtı ve takımın yeni pilotları Lewis Hamilton ve Fernando Alonso hemen sonrasında gösteri sürüşleri gerçekleştirdi.

2007: Honda dünyayı kurtarma kabusuna başlıyor

Honda 2007’de yeni dünya rüyasına başladı ve çevre koruma temalı aracını Londra’daki Natural History müzesinde minik okul çocukları karşısında sergiledi. Jenson Button’ın bakışları her şeyi açıklıyor, değil mi?

2008: Hindistan gücü hissetti

Vijay Mallya 2008’de bir takım sahibi oldu ve ilk Force India’yı Indian Empress adlı mega yatındaki fotoğraf çekimlerinden sonra Mumbai’deki devasa gösteride sergiledi.

2011: McLaren’ın araç toplama tanıtımı

McLaren’ın alışılmadık lansmanı altı yıl önce Berlin sokaklarında yapılmıştı. Kaisersaal’daki lansmanda pilotlar MP4-26’nın parçalarını birer birer birleştirdiler ve aracı ortaya çıkardılar.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]