Bir Formula 1 pilotu olmanın tehlikeli bir meslek olduğu açıkça bilinir, özellikle de 60’lar ve 70’lerdeyseniz.

O dönemlerde sağlık ve güvenlik Formula 1’in önceliklerinden birisi değildi. Bu vurdumduymazlığı sadece pilotlara değil, aynı zamanda seyirciler, pist görevlileri ve fotoğrafçılar üzerinde de gösteriyorlardı.

Bu fotoğrafçıların bazıları, en dramatik görüntüyü yakalayabilmek için kıyasıya yarışıyordu ve kendi hayatlarını hiçe sayarak arşivlik fotoğraflar yakaladılar.

İşte karşınızda Formula 1’in en cesur fotoğrafçıları…

1. Orada durursam başıma ne gelebilir ki?

1965 Belçika GP’de Ferrari’siyle John Surtees olsa gerek. Pist ıslaktı ve fotoğrafçılar sadece virajın dışında değillerdi. Fotoğrafçının birisi çömelmişti (ki bir tehlike anında kaçabilmek için en uygun pozisyon değildi) ve Ferrari’nin tekerleklerinden santimetrelerle ölçülecek kadar yakınlıkta en iyi fotoğrafını yakalamaya çalışıyordu.

2. Rahat mısın kardeş?

1961 Fransa GP. Buradaki fotoğrafçımız halinden oldukça memnun görünüyor ve oldukça rahat olmalı. Jo Bonnier’in Porsche’si ve Giancarlo Baghetti’nin Ferrari’sinin liderlik ettiği grid yanından geçerken rüzgarı ciğerlerinde hissediyor olmalı. Kulak tıkacı kullanıyor muydu bilmiyoruz, aksi halde kulakları bir hafta kadar çınlamaya devam edecektir.

3. Biraz uzanmaktan zarar gelmez

1969 Monako. Massenet’e yönelen Beau Rivage’ın çıkışında yerde uzanmış üç fotoğrafçı görüyoruz. Üstelik nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını bilmiyorlar, çünkü bir önceki yarış Montjuic Park’ta yasaklanan aerodinamik kanatlardan sonra ciddi yüksek hızda kazalar gerçekleşmişti. Bu üç cesur adam herhangi bir kaza olduğunda bu bariyere ne kadar güvenebilirlerdi ki?

4. Sen de çıkmış, Halo’nun görüşü engelleyeceğinden bahsediyorsun

Tamam, bu görüntü bir yarıştan çekilmedi, yani umarız öyledir! Her neyse, bu müthiş adam aracın ön süspansiyonuna bağlanmış durumda ve Darwin Ödülleri’nin ilkine layık olabilir.

5. Burada durup durmamak konusunda endişeliyim dostum…

Brands Hatch pisti, tarih bilinmiyor. Araç ise muhtemelen McLaren’dan Denny Hulme. Fotoğrafçılar yakın ve tatlı şekilde bir araya dizilmişler ve başlarına bir iş gelmemesini umuyorlar. Peki dış kısımda duranı gördünüz mü? Hem de bariyerin yanlış tarafında! Yapma!

6. Eau Rouge’un elli tonu…

1966 Belçika GP ve fotoğrafta Jack Brabham’ı görüyoruz. Eau Rouge’dan çıkıyor ve süper hızlı Raidillon’a yöneliyor. Kameramanımız ise en yakın olma ödülüne layık olmalı. Dip not: Bu yarıştan alınan görüntüler ‘Grand Prix’ adlı filmde kullanıldı. Belki Brabham bu filmde görünmemiştir, belki de yarışın görüntülerini kaydeden başka bir kameradır. Her ne olursa olsun, delilik, sadece delilik.

7. Amanın!!!

Muhtemelen yine 1961 Fransa GP. Jim Clark ve Innes Ireland, cesur adamımızın yanından geçiyorlar. Hiç olmazsa bu kez kaçmaya yelteniyor gibi görünüyor.

8. Gülümse, çekiyorum!

Hangi yarış veya pist olduğunu bilmiyoruz. Ancak pilot biraz sohbet etmek için durmuş gibi görünüyor. İyi de poz vermiş kerata. Fotoğrafçıya ne demeli…

9. O duvarın seni koruyacağını mı sanıyorsun kardeş?

10 santimetre bile olmayan bir duvarın arkasına çömelmiş kahramanımız o zamanlar intihar etmek isteyen fotoğrafçıları çektiğini düşündüğümüz Jack Brabham’a oldukça yakın. Duvara küçük bir temas ve… daha fazlasını düşünmeyelim.

10. Dostum, orada duramazsın, hiç güvenli değil!

Ve son olarak modern zamanlara geldik. Geçmişte gördüklerimizi düşünelim, şimdi bu yılın Monako GP’sinde bariyerlerin hemen arkasında görülen fotoğrafçının pist kenarı güvenliklerini harekete geçirmesine ne diyelim? Arkadaşımız çabucak daha güvenli bir yere alınmıştı…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]