Bernie Ecclestone’ın Formula 1’in başından ayrılması çoğu taraftarın bir iç çekip rahatlamasına neden olmuştur. O sporun bugünkü kadar popüler olabilmesi için çok fazla şey yaptı.

Ancak Bernie hala şovu iyileştirmeye çalışıyor ve zaman zaman çılgın fikirlerle ortaya çıkıyordu. İster inanın ister inanmayın, bunlar Ecclestone’ın sporu iyileştirmek için düşündüğü orijinal fikirleri.

Kestirmeler

Geçişleri artırmak her zaman Formula 1’in ana konusu oldu, cevabın daha az aerodinami olduğu açıktı, ancak çok farklı seçenekler denendi.

2010’da Bernie her pistin bir kestirme yolu olması gerektiği ve sürücülerin yarışta belirlenen defa orayı kullanabilmesini önerdi. “O TV için iyidir ve birilerinin diğerlerinin arkasında kalmasını engeller.”

Delice gelebilir ve öyle. Ancak bir sonraki yıl için DRS ortaya çıktı ve daha iyi bir fikir sayılmazdı.

Pisti ıslatma

Herkes yağmurlu yarışları sever. Tahmin edilemezlerdir ve sıralamayı değiştirirler. Araçlar güvenlik aracı arkasında olmadıkları sürece izlemesi çok etkileyicidir.

Sorun kimsenin hava durumunu kontrol edemeyeceğidir, işte Bernie 2011’de pistin yapay olarak ıslatılabileceği fikrini öne sürdü.

“Yapay olarak ıslatılabilen yarış pistleri var ve bunu diğerlerine de uygulamak kolay olacaktır. Yarışın ortasında 20 dakika için veya son 10 turda neden yağmur yağmasın? Heyecan garanti!”

Madalya sistemi

Ecclestone 2008 Interlagos yarışını zevksiz bulan tek kişi olabilir, çünkü Hamilton’ın şampiyonluk için beşinci sıra savaşı vermesini değil, yarışı kazanmak için zorlaması gerektiğini düşünüyor.

Bunun üzerine çok tartışılan madalya sistemini önerdi. Puan sistemi tamamen ortadan kalkacak ve en çok yarış zaferini kazanan şampiyon olacaktı.

Fikir kısmen desteklenirken çoğunlukla da olumsuz karşılandı. Ancak bu normal, çünkü bu Bernie’nin deli fikirlerinden sadece biriydi. Fikir 2009 için hazır hale getirildi ve son anda geri çekildi.

Kazanan pilotlar için ek pit stop şartı

Bernie’nin fikirleri sadece son zamanlarıyla kısıtlı değildi. 1980’lerin sonlarında McLaren takımı baskındı ve Bernie yarış kazanan pilotların zorunlu pit stop yapmaları gerektiğini düşündü.

Bir sürücü yarış kazandığında yılın geri kalanındaki her yarışta en az bir pit stop yapmalı. İki kez kazandıysa iki kez pite girmeli ve bu azami üç pit stopa kadar yükselebilmeli.

Fikir en hızlı takımlar ve sürücülerin ekstra pit stop ile geriye düşerek pite girmesi gerekmeyen (o zamanlarda pit stop yapmak çok yaygın değildi) pilotları geçmek için çabalaması ve daha çok geçiş yapması üzerine kuruluydu. Böylece yarışlar daha eğlenceli bir hale gelecekti.

İki yarış

Son zamanlardaki fikirlerinden birisi de yarış hafta sonlarında iki kısa yarış olmasıydı. “Araçlar Cumartesi günü ilk yarış için normal şekilde sıralama turu atacaklar ve ilk yarışın sonucu da ikinci yarışın gridini belirleyecekti. Bu daha hafif ve hızlı araçlarla birlikte işleri karıştırabilir.”

Bernie daha sonra ağzındaki baklayı çıkardı;

“Amerikan sporlarında aralar var, çünkü Amerikan izleyicisi konsantre olamıyor. TV’de her şeyin 15 dakikalık bölümlerle sürmesiyle büyüdüler. Şu an her yerdeki insanlar bu şekilde.”

Sıralama piyangosu

Formula 1’deki sıralama kuralları sürekli değişiyor, ancak buna gerçekten ihtiyaçları yok. Ters gridler üzerinde hep konuşulurken Bernie 2003’te sıralamaların piyango ile belirlenmesi şeklindeki en kötü fikriyle gelmişti.

Tepedeki 10 pilot sıralama sonuçlarına göre puan alacaklar, sonrasında kura çekimi ile nerede başlayacaklarına karar verilecekti.

Bernie bunun sebebini açıklamaya çalıştı: “Farklı bir gridiniz olurdu ve ilk 10’daki herkesin polde olma şansı olurdu.”

F1 daha tehlikeli olmalı

Formula 1 Halo ile güvenliği artırmaya çalışırken Bernie tam zamanında ortaya çıktı ve sporun daha tehlikeli olması ve büyük kazaların gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Önce sürücülerin pist sınırlarına uyması için duvarlar örülmesi gerektiğini söyleedi. Ancak hızını alamayınca: “Fernando’nun büyük kazası gibi [2016 Avustralya] bir şey olduğunda ambulansı getirip onu götürürüz ve daha sonrasında da yaralanmadığını açıklarız. Bu biraz şovdur, insanlar bunu severler.” dedi.

Bernie artık sporun başında değil ve onun aşırı fikirleri hakkında endişelenmemiz gerekmiyor. Ancak umarız yenileri ile birlikte gelir ve hep birlikte güleriz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]