Dünya Şampiyonu Jenson Button Eau Rouge için “Sürücülerin ve taraftarların sürekli hakkında konuştuğu, bu sporun en efsanevi virajlarından bir tanesi ve gerçekten o kadar özel.” diyor. Biz de Spa-Francorchamps’ın bu efsanevi virajının Formula 1 tarihinde nasıl evirildiğini araştırdık…

11950’ler

Karakteristik aşağıdan yukarı çıkış şeklindeki Eau Rouge virajı, adını altından akan kırmızı renkli ve demir yönünden zengin bir dereden alıyor. Bu viraj, şampiyonanın başladığı 1950’den bu yana pistin tüm varyasyonlarında yer alıyordu ve kullanıldı. Ancak araçlar 1920’lerde burada yarışmaya başladıklarında, Eau Rouge sola keskin bir dönüşten ibaretti.

Zaten hızlı olan pistin ortalama hızını yükseltmek isteyen pist sahipleri, yavaş bölümü kaldırmak için yapay bir tümsek oluşturdular. 1950’lerdeki fotoğraflara dikkatli bakarsanız, tepenin altındaki eski sola dönüşü görebilirsiniz.

Eskiden virajda hiç bariyer bulunmuyordu ve ellilerin ortasında düşük seviyeli Armco bariyerler eklendi. elbette fotoğraflarda bu tepenin ne kadar dik olduğunu anlamak zor, Michael Schumacher Eau Rouge’a yaklaşmanın “alçaktan uçarken önünüzde büyük bir dağ görmek” gibi olduğunu söylemişti.

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]