Lewis Hamilton’ın beşinci başarılı şampiyonluk mücadelesinden sonra ona başlık konusunda bir öneri yaptık: Ferrari sendeledi ve o da bu fırsatı değerlendirdi.

Hamilton biraz kıkırdadı ve sonra: “Açıklama çok da kötü değil.”

“İnanılmaz bir sezon oldu, takımdaki herkes için gerek zihinsel, gerek de fiziksel olarak.”

Hamilton bunları söylerken rakibi dört kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel’in yılın en az yarısında daha hızlı bir araca sahip olduğunu ve sezonda bazı iniş çıkışlar yaşandığını işaret ediyor.

“Sürücü bakımından, zihinsel kısım kilit noktaydı. Ferrari yılın bazı bölümlerinde, özellikle de sezonun ilk yarısında çok güçlüydü ve işin nasıl biteceğini bilmiyorduk.”

“Ancak sezonun en iyi bölümünde geri kalmıştık ve harika görünmüyordu, ancak geri tırmandık, takımları ve sürücülerinden daha iyi bir iş çıkarmayı başardık.”

“Bu yıl farkı gerçekten bu oluşturdu, bu da tüm takımın gerçekten gurur duyabileceği bir şey.”

Hamilton konuşkan göründü ve bir şeyleri açığa çıkarabilecek durumdaydı ve yılı diğer alanlara da girebildik:

  • olağanüstü performanslarının nereden geldiği
  • Vettel ile yaptığı psikolojik savaş
  • manevi hisleri ve bunun yarışları nasıl etkilediği
  • 2007’de başlamasından bu yana bir sporcu olarak nasıl geliştiği
  • bir sürücüler brifinginden verdiği özel bir anekdot

Yetenek ile birlikte zihinlerin savaşı

Bu yıl, Hamilton ve Vettel’in kendi neslinden hangisinin beşinci şampiyonluğu olacak ilk adam olacağı yarışması gibi başladı.

Yılın büyük kısmında nasıl biteceğini öngörmek imkansızdı. Ferrari çoğu zaman Mercedes’ten daha hızlı bir araçtı ve tam tersi de hemen hemen aynı sıklıkla gerçek oldu. Ancak Hamilton bazı temel alanlarda mükemmelleşirken, Vettel ve/veya Ferrari batırdı.

Hamilton yılda belirleyici olan üç önemli anını şöyle görüyor:

  • Almanya GP: Vettel liderken, bir yağmur geçişi sırasında arkasından hızlı bir şekilde yaklaşan Hamilton olduğu halde kaza yaptı. Mercedes pilotu da kazanmayı başardı.
  • İtalya GP: Ferrari ilk çizgiden başlayan pilotlarına takım emri vermedi ve bu da Hamilton’ın ilk turda Vettel’i geçmesini ve takım arkadaşı Kimi Raikkonen’i kovalayıp liderliği ele geçirerek kazanmasını sağladı.
  • Singapur GP: Hamilton’dan gelen asrın turu kendisini Mercedes’in geleneksel olarak sorun yaşadığı bir pistte pole yerleştirdi.

Hamilton Monza’nın ilk çizgiden kalkmasına rağmen kaybeden Ferrari için “muhtemelen en büyük psikolojik yıkım” olduğuna inanıyor.

“Birkaç sorunları oldu, Almanya’daki kişisel hatasından sonra Seb psikolojik olarak zor zamanlar geçiriyordu. Bir sürücü olarak takım hata yaptığında bu acı vericidir. Ancak siz hata yaptığınızda, tamamen kendi kontrolünüzdeyse korkunç bir histir. Bu onu kalbinden etkiledi.”

“Sonra Monza’daki o mücadelemiz oldu. Bu da onlar için bir takım yıkımı olmuş olmalı. Ancak biz bu harika sonuçtan sonra da rahat olmadık. Hala iyi iş yapmaya devam etmemiz gerektiğini biliyorduk, Singapur gibi Ferrari’nin bizi genellikle mahvettiği yerlere gidecektik. Ne hafta sonuydu…”

“Hiçbirimiz Hockenheim, Monza veya özellikle de Singapur’da kazanacağımızı öngörmedik. Hep birlikte takımda şaşılası bir iş yaptık.”

Lewis Hamilton’ın özel anları

Mercedes ve Ferrari büyük oranda denk durumdayken şampiyonanın sona daha yakın olması gerekiyordu.

Bu da Vettel’in sezondaki hatalarıyla birlikte Hamilton’ın da geride olduğu zamanlar ortaya koyduğu bazı olağanüstü performanslardan etkilendi.

Ferrari’nin daha hızlı araca sahip olduğu görülürken Silverstone’daki pole turu, rakibi Vettel kaza yapmadan önce ondan tur başına aldığı saniyeler, Monza’da üst sınıf bir sürücü olduğunu gösterdiği sürüş ve Singapur’daki inanılır gibi olmayan sıralama turu.

Hamilton her zaman bu tür anlar ortaya koymuştu, ancak bu yıl daha fazla yaptığını kabul ediyor.

“Kesinlikle. Görmediğiniz şey ise kullandığım insanlar, onlar benim araçlarım, benim askerlerim, ne derseniz deyin.”

“Hepimiz bireysel olarak en iyi şekilde çalışıyoruz, ancak birimiz diğerini zorlayarak daha da fazlasını çıkarabilir.”

“Benim işim oradaki her bir insandan en iyisini çıkarmaya çalışmak. İnsanlarla konuşmanız, kişisel olarak anlamanız, onlarla ilişkiniz ve kötü bir hafta sonu geçirdiğinizde onlarla iletişimiz, herkesi nasıl motive tuttuğunuz. Bu yıl bunu inşa etmek çok önemli oldu.”

“Bu insanları doğru pozisyona getirememiş olsaydım kendimden bu kadar performans çıkaramazdım. Sürdüğüm, ancak onların bir şekilde batırdıkları, araçtaki potansiyeli açığa çıkaramadığım zamanlar hep oldu, bu yüzden bu bir takım çalışması.”

“Her şey anı değerlendirmekle ilgili. Budapeşte’de yağdığında bakıp kolayca bunun işimizi zorlaştırdığını söyleyebilirsiniz. Bu da bardağın yarısını boş görmektir. Ben diğer yöne bakıyorum, bunun benim için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Harika. Kuruda onlar daha hızlıydılar. Şimdi ise iyi bir iş yaptığımda fark yaratabilirim.”

“Bunu bilmek ve uygulamak iki farklı şey. Sonra önde olduğumdan emin olmak için turu bir araya getirmek için çalışıyorum.”

Bu girdiğin bir zihin yapısı mı? “Bence bir zihin yapısı, evet.”

Her ne olursa olsun, kendini mükemmelleştirdiği anlar oldu. Almanya’da son bölümde yağmur yağmaya başladığında Vettel ile olan farkı dramatik bir şekilde kapatmaya başlamıştı ve Ferrari pilotu sonunda kaza yaptı ve bu da şampiyonada 32 puanlık bir dalgalanma yarattı.

“Yağmur yağıp yağmayacağını bilmiyordum. Yarış içinde zihinsel olarak ilerliyorsunuz. Sonra yağmur başladığında ‘Tamam, şimdi onu yakalayacağım’ diye düşünüyordum. Aynı zamanda onun da kendisini yakalayacağımı bildiğini biliyorum. Eminim ona benim nerede olduğumu söylüyorlardır.”

Gün başladığında Hamilton sıralamalarda yaşadığı bir hidrolik sorunundan dolayı gridde 15. sıradaydı. Hamilton bunu 2014 İngiltere GP’de değişken şartlardaki son turunda polü kaybetmesine benzetti.

“Bir gece önce, kayıptan dönmeye çalışırken, biraz 2015 Silverstone’da Nico’nun polü alması gibiydi. Dağılmıştım, ancak ertesi günü kazandım.”

“O yarışta [Almanya] sıralamalarda kalmıştım ve o da polü almıştı. ‘Kaybı nasıl azaltabilirim?’ şeklinde düşünüyordum. Bu psikolojik operasyon benim en güçlülerimden biriydi.”

Ahiret işleri

Hamilton inançlı biri, her gün dua ettiğini söylemişti.

Almanya’daki yarıştan sonra bu inancı ile ilgili birkaç açıklama yaptı. “Dualarım kabul oldu. Bu beni normale göre daha çok şaşırtıyor.”

Üç ay geçti ve o zaman kastettiğini açıkladı.

“Kazanmak için dua etmem. Şans için dua etmem. Sadece şunu isterim, belki kendi kendinize konuşuyorsunuzdur veya belki biri sizi duyuyordur, ancak o gün potansiyelimi gösterebilmek isterim. Harika olabileceğimi biliyorum, ancak bazı şeyler olur ve her zaman harika olamazsınız. Sadece rahat olabilmeyi isterim.”

Fanatik taraftarların yuhalamaları da bunda rol oynamış.

“Hockenheim’da çok fazla olumsuzluk da vardı. Bana göre bu şeytan gibi. Başarmıştım ve sonra karanlığa döndüm, yuhalamak, bunlar karanlık şeyler.”

“Bana göre yağmur varken bile güneş ışıldıyordu.”

Yarıştan sonra ise yoğun yağmur başladı.

“Bana göre bu ilahiydi. Dualarımda söylediklerimi bilseydiniz, öngöremezdiniz. Yarışın sonunda yağmasını istememiştim, tam da öyle oldu. Bir işaret beklerseniz, işte budur.”

Sonrasında Singapur’daki sıralama turunun ardından da Instagram’dan “cennetten gelme” açıklamasını yapmıştı.

Şöyle açıklıyor: “Bunun yukarıdan kontrol edildiğini söylemiyorum. Cennetten gelme derken, bu sadece mükemmelliği aramanızla ilgili. Buna asla yaklaşamazsınız. Ancak hislerime göre yaklaşabildiğimin en iyisi bu. Tur öyle çıkıverdi. Harikaydı. Bana göre yaptığım en iyi turlardan biriydi.”

Sadece “en iyilerden biri” diyorsun. Neden “en iyisi” değil?

“Çünkü hafızam gerçekten kötü ve tüm pole turlarımı hatırlayamıyorum. Bu konuda kesin olmak istemiyorum, çünkü sonrasında başka bir turu hatırlayabilirim.”

“Ancak o zaman cennetten gelme derken, kendinize hedefler belirlersiniz ve bu hissi alırsınız. Bence cennet mükemmel bir yer ve o turda da mükemmel bir noktada olduğumu hissettim. Güzel bir yerde, harika bir his, en iyi halimle dengelenmişti.”

Savaşın psikolojisi

Hamilton Vettel ile olan savaşı yıl sonunda kazanmadı, hayati anlarda da pist üzerinde yenmeyi başardı.

Vettel kendisini Belçika GP’de düzlükte rahatça geçmişti, ancak Hamilton’ın İtalya’nın ilk turundaki ve Rusya’da pit stoplarda yerini kaybettikten sonraki hareketleri daha önemliydi.

Hamilton böyle durumlarda, gerektiği zaman Vettel’i geçebileceğini bildiğini gösterdi ve bu konuda kötüye giden taraf olmadı.

“Ben asla ‘seni yendim’ olarak düşünmem. Bu zihin yapısını kullanmam. Ancak düşünürseniz, ringe giderken Floyd Mayweather’a bakın. Onu kazanamayacağını bilerek gider halde gördüğümü hatırlamıyorum. Rakibi daha uzun ya da başka türlü olsa bile.”

“Farklı sporculara baktığımda da aynı, aralarındaki farkı ve rakibinin neyi yapıp yapamayacağı konusunda gergin olup olmadıklarını hep merak etmişimdir.”

“Ancak arkada çıktığımda onun güçlü olduğu alanları biliyordum, zayıflıklarını da biliyordum ve benim nerede daha iyi olduğumu biliyordum. Oyun belliydi, ‘Haydi dans edelim, şu an benden daha iyi olabilirsin, ancak seni nasıl alacağımı da biliyorum’ gibiydim.”

Perde arkası…

Hamilton Rusya’da Vettel ile girdiği savaşı kazansa da, Ferrari pilotunun sürüşünden memnun değildi ve iki viraj sonra geçtiği rakibinin kural dışı ikinci manevrayı yaptığını iddia ediyordu.

Hamilton bir sonraki yarış olan Japonya’daki sürücüler brifinginde konuyu Charlie Whiting’e açtı. İşleri karıştıran ise Verstappen olmuş.

“Aslında bir tartışma değildi. Kural kitabında yazan ve gördüğünüz şeyin yorumlanması konusunda farklı bir fikirdi.”

“Charlie’ye bir şeyler sorabilirsiniz, bir şey söyler ancak bu başka bir anlama gelir. Bazen. Bu yüzden ‘Charlie, frenleme esnasında iki hareket yapmaya izin var mı? Bir mi iki mi? Kurallar bir tane olduğunu söylüyor, ancak videoya bakarsanız o iki hareketti, ben böyle gördüm.'”

Hamilton ilk viraj için Vettel’e yaklaştığı ve Vettel’in savunma yapmak için kapanarak sonrasında tekrar kapanıp Hamilton’ı duvara sıkıştırdığı manevradan bahsediyor.

“Charlie dedi ki, ‘Evet, ancak önden bakarsanız dönüyor gibi görünüyor ve sonra yavaşlıyor ve devam ediyor. Yani tek bir hareket.'”

“Tamam, gelecekte hareket eder ve aracın açısını korur ve bir hareket daha yaparsam sorun olmayacak yani? Ancak aslında iki manevradır. Bunun bir emsal olduğunu söylüyorsun.”

“Tüm sürücülere neler düşündüklerini sundum. Sadece bir sürücü bunun iki manevra olduğunu söyleyip normal olduğunu söyledi, o da Max’di. Çünkü iki manevra yapıp duran o!”

Hamilton kahkaha atmış: “Kahkaha atıyordum ve ‘Max, bu iki manevra şeyini sen başlattın, bu çifte hareketin kıralı sensin.’ diyordum. Bunu sadece anlamaya çalışıyordum.”

Kişisel gelişim

Mükemmel bir sezon olmadı ve Hamilton da bazı kötü yarışlar geçirdiğini kabul ediyor. Çin, Hamilton bunu şok edici bir hafta sonu olarak tanımlıyor ve sezonun ilk yarısının harika olmadığını ekliyor.

Ancak Vettel’in aksine hatasız olduğunu söylerken, bunun iyi yarışlardan daha fazla zevk almasını sağladığını söylüyor ve ekliyor: “Disiplin, yarışa nasıl çalıştığınız ve hazırlanmanız temel şeydi.”

Bunu yaparak ilk sezonunda Fernando Alonso’yu şoke etmişti.

“2007’deki halimin bugünkü halim karşısında hiçbir şansı yok. Ancak o yine de çok hızlıydı.”

Hamilton, insanların bu sezonu [2007] hafife aldığını hissediyor.

“En baştan tepedeki bir takımda olmak ve iki kez dünya şampiyonu birine karşı mücadele etmek zorunda kalmak ve onunla denk olmak büyük bir şeydi ve hayatımdaki en zorlu anlardan biriydi.”

Hamilton şimdi “çok, çok farklı bir seviyede olduğunu” söylüyor: “Geçen yıl bu harika yılı anlamaya ve nasıl gelişeceğimi düşünmeye çalışıyordum.”

“Şampiyon olduğunuz zaman bu akıma kapılıp bunun harika olduğunu düşünmek kolaydır. Ancak her zaman çıtayı yükseltmek isterim.”

Beş şampiyonluk ve yenileri eklenecek 71 zafer. Lewis Hamilton’ın uzun yolu henüz bitmedi.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]