Daniel Ricciardo ve Sebastian Vettel 2021 Formula 1 sürücü pazarının anahtar isimleri olabilir.

Charles Leclerc’in Ferrari ile uzun süreli kontrat imzalaması, Max Verstappen’in Red Bull ile geleceğine bağlı olması ve Lewis Hamilton’ın Mercedes’ten ayrılma ihtimalinin zayıf olması Ricciardo ve Vettel’in gelecek süreçte kilit isimler olmalarını sağlıyor.

Avustralyalı pilotun Red Bull’dan ayrılıp Renault’a geçtiği 2019 sezonu iyi gitmedi. Fransız üreticiye geçerek radikal bir karar veren Avustralyalı pilot lider üçlüyü yakalama hedefleri olduklarını söylemişti. Fakat Fransız takım şampiyonada beşinci sırada kaldı ve McLaren takımı onları geride bırakarak şampiyonada dördüncü sırayı aldı.

Renault ile kontratının son yılına giren Ricciardo önemli bir karar vermek durumunda.

Ricciardo’nun Renault takımı ile birlikte bir gelecek görmesi için takımın büyük bir atılım yapması gerekiyor.

“Eğer 2020 yılından 2014 sonrası sürece baksaydım bir ya da üç şampiyonluk hedeflerdim.”

“2011’den bu yana içinde bulunduğum spor içinde bir etki yaratmam gerekiyordu. Yaptıklarımdan dolayı kesinlikle mutluyum ancak daha başaramadığım çok şey var.”

“Kesinlikle geriye dönüp ‘Ah, şu teklifi kabul etmeliydim ya da diğerini kabul etmemeliydim.’ demiyorum. (Yaptıklarımdan) Oldukça mutluyum.”

“Eğer kariyerim bugün sona erse dünya şampiyonluğum bulunmadığı için hayal kırıklığı yaşar mıyım? Evet, ama bunu değiştirmek için o on yıllık sürede bir şey yapabilir miydim? Muhtemelen hayır?”

“Ancak henüz (kariyerimi) bitirmedim ve devam ediyorum.”

Renault 2021 sezonu için planlanan sportif, teknik ve finansal kuralların değişmesini sabırsızlıkla bekliyordu.

Geçen hafta koronavirüsün sezonu etkilemesinin ardından takımlar 2021 kurallarının 2022 sezonuna ertelendiği açıklandı.

Bu erteleme Ricciardo’nun geleceğiyle ilgili vereceği kararı etkileyebilir. Şampiyonluk umudu olmadan bir sene daha aynı riski göze alabilir mi?

İşin içine burada Vettel giriyor.

Vettel Ricciardo gibi Red Bull’dan ayrıldı, ancak Ferrari’ye gelmesinin ardından umduğunu bulamadı.

Scuderia ile altıncı sezonuna girecek olan Alman pilot İtalyan takımla beraber 14 zafer elde etti. Vettel henüz kendi kahramanı olan Michael Schumacher’in başarısına ulaşabilmiş değil.

Vettel 2020 sezonuna girerken hayal kırıklığı yaşadığı üç sezonu gerisinde bırakarak geliyor.

2019 sezonunda sadece bir galibiyet elde etti ve şampiyonada beşinci sıradan öteye gidemedi. Bu 2014 sezonunda Red Bull ile aldığı sonucun ardından gelen en kötü sonuç. Vettel için bir diğer tehdit garajın diğer tarafında bulunan genç pilot Leclerc. Geçtiğimiz sezon yarışırken aralarındaki tansiyon yükselen ikili Brezilya’da birbirlerine temas ederek yarış dışı kalmışlardı.

Alman pilot kontratının sonuna gelirken kariyeri için çok kritik bir karar vermek durumunda. Takım patronu Mattia Binotto ise Vettel’in geleceğinin ‘kendi ellerinde’ olduğunu söylemişti.

Binotto Ferrari’nin önceliğinin Vettel olduğunu ve 2021 sezonunda Leclerc’in yanında görmek istedikleri ismin Alman pilot olduğunu söylemişti.

Dört kez dünya şampiyonu Vettel’in hayal kırıklığını bırakıp nasıl bir geri dönüş yapacağı ve Ferrari’nin pilotları pist üzerinde nasıl yöneteceği ise merak konusu.

Takımın Mercedes ile çekişmesi için gereken pilotun ise uyumlu bir isim olması gerekiyor. Vettel ve Leclerc arasındaki mücadele büyür ve Hamilton Fernando Alonso ortaklığına dönerse Ferrari’nin gelecekte Leclerc’in yanına bir isim bulması gerekiyor.

Ferrari geçtiğimiz yıllarda Ricciardo ile ilgilenmişti. Daha önce yarış kazanmış olan Avustralyalı pazarlama açısından iyi bir kişiliğe sahip ve bu durum onun avantajı olabilir.

Ricciardo Leclerc için sağlam bir sınav olabilir çünkü takıma katılırsa kesinlikle iki numaralı koltuk için katılmayacak. Ferrari Vettel ile yolları ayırması durumunda Ricciardo kesinlikle potada bulunan isimlerden birisi halinde.

Cyril Abiteboul ise Ricciardo’nun 2021’de takımdan ayrılması halinde Vettel’in burayı dolduracağı şeklinde çıkan haberleri yalanladı.

“Harika bir pilot ve muhteşem bir şampiyon ancak ona hayır demek istemiyorum. Onunla birlikte çalıştık ve kazandık.”

Vettel Renault için harika bir isim olabilir. Esteban Ocon’un yanında takıma öncülük edecek doğal bir isim olarak takıma katılabilir. Alman pilotun tecrübesi ve araç gelişimiyle birlikte mevcut aracın ayarlarına vereceği yön Renault için çok değerli olabilir.

Fakat Vettel’in şampiyonluk için yarışacağı takımı bırakıp orta sıraların liderliğine oynayan takıma gitme ihtimali henüz sorgulama aşamasında.

Gideceği ortamda daha az baskı olması ve ona gösterilecek olan sevgi ve ilgi belki cezbedici olabilir. Ayrıca Renault 2022 kurallarında başarılı olursa Vettel kazanan isim olabilir.”

Henüz başlayamadığımız bir sezon bulunuyor ve bu sezon (başlarsa eğer) çözülmesi gereken çok şey var. Fakat Ricciardo ve Vettel takası ise imkansız gibi gözükmüyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]