Ferrari’nin genç pilotu Charles Leclerc Scuderia’daki ilk dört yarışında üç beşincilik ve bir tane de [Ferrari’nin kontrol elektronikleri arıza yapmasa zafer olabilecek] üçüncülük elde etti, buna bir en hızlı tur ve bir pole pozisyonu da eklememiz gerekiyor.

21 yaşındaki Monakolu, şu an herkesin gözü önünde ve kendisiyle kısa bir röportaj yapıldı.

Ferrari’deki ilk dört yarışını özetlemesi istendiğinde: “Genel olarak, oldukça tatmin olmuş durumdayım.”

“Avustralya’daki ilk hafta sonu boyunca pek çok yeni parametreyi öğrenmek ve düzenlemek gerekiyordu. Bu takımda izimi bırakmalıydım, aslında birbirimiz üzerinde izimizi bırakmalıydık.”

“Son yarış [Bakü] istediğim gibi gitmedi. Cumartesi günü, sıralamalarda yarışı değiştirecek bir hata yaptım. Bu olabilir, biliyorduk. Geride bırakmak daha iyidir.”

“Pazar günü, yarışta performans seviyemiz oldukça iyiydi. Ancak şu an önümüzdeki yarış olan Barselona’ya odaklanıyorum.”

Kendisini en çok Bahreyn’deki teknik sorunun mu, yoksa Bakü’deki kazanın mı etkilediği soruldu.

“Bahreyn’de beni son turlarda yavaşlatan şey yarışların, motorsporlarının bir parçasıdır. Bu olur. Bunun öngöremeyiz.”

“Yani evet, tarihi yeniden yazmak zorunda kalsaydım büyük oranda Bakü’deki kazayı silerdim. Bence pole pozisyonuna ulaşabilirdik. Ancak dikkatli olmak gerek, son sürüşte de bunu başarıp başaramayacağımı bilmiyorum. Kesinlikle gridde çok daha iyi bir yerde olabilirdik. Yarışı farklı bir şekilde yönetebilir ve farklı bir strateji uygulayabilirdik.”

Kazadan sonra suçu kabul etti ve kendisini de ciddi şekilde eleştirdi.

Cumartesi günü kazadan sonraki tepkisi sorulduğunda: “Doğal, anlık tepkiydi. Verilecek bir mesaj yoktu. Bu sözler, gerçekte, anlık çıkarlar, çünkü kendimden çok şey beklerim. Tek koltuklu araçlara ilk oturduğumdan bu yana, hatta kartingden bu yana hatalarımdan ders almak ve onları tekrar yapmamak istedim.”

Elbette takım içindeki hiyerarşiye sıra gelecekti. Takım emirleri ve kendisini ciddi geriye düşüren bazı garip stratejilerle birden fazla kez karşılaştı. Kendisinden 10 yaş daha büyük ve deneyimli bir takım arkadaşı var ve sürekli onunla karşılaştırılıyor.

“Sosyal ağlara girdiğimde ikimiz hakkında çok fazla yorum olduğunu görüyorum. Bunu bir şekilde anlayabiliyorum.”

“Hamilton ve Bottas uzun süredir takım arkadaşıyken, Ferrari’nin genç bir pilotu var. Şu an, pek çokları kırmızılardaki ilk adımlarımı yakından takip ediyor. Bu bana normal geliyor. Evet, sürekli olarak bu konudaki fikrim soruluyor.”

“Yarışta bazı emirler aldım. Bazılarını anladım… Sık sık söylediğim gibi, onları belirli bir noktaya kadar kabul etmek isterim. Şu an, ekleyecek özel bir şey yok. İşi düzgün yapmak bana kalmış, yani başarılı olabilirim”

Sezonun ilk zaferini Vettel’den önce kazanmanın onu şampiyonluk savaşında tercihli pilot yapıp yapmayacağı sorulduğunda: “Bilmiyorum. İlk zafer kesinlikle insanların aklında kalacaktır. Ancak benim için bir takıntı değil. Sürekli bunu düşünmüyorum. Ana olarak performansla ilgileniyorum, aracın ve benim performansım. Eğer düzgün bir şekilde çalışmaya devam edersek, yakında başarılı olacağız.”

Ferrari Barselona’daki testlerden sonra pek çok kişiye Mercedes’in düşüşünün geldiğini hissettirmişti. Ancak Gümüş Oklar sonrasında tarihi bir rekora imza attı ve ilk dört yarışı duble ile tamamladı.

“Bence yarıştaki hızımızı geliştirebiliriz. Belirli pist şartlarında araç çok hassas, keskin bir ayar gerektiriyor. Tam olarak doğru aralıkta olmazsanız, zamanı çöpe atıyorsunuz. Ancak potansiyel orada!”

“Dürüst olmak gerekirse, fark çok küçük, tur başına yarım saniye bile değil, aşağı yukarı 0.2 veya 0.3 saniye. Bahreyn’de daha hızlıydık. Avustralya ve Çin’de onlar öyleydi. Bakü’de oynayacak bir kartımız vardı. Ne yazık ki Cumartesi günü benim yüzümden düştük.”

“Büyük bir şey kazandılar, ancak şampiyonada hala 17 yarış var. Uzun bir yol, değil mi? Her şeyin mümkün olduğuna inanıyorum. Neyse ki takım da inanıyor! Araç da doğru çözümleri hızlıca bulabildiğimiz sürece hala gelişebilir.”

Şubat ayında Ferrari’nin çok iyi olduğu Barselona’ya, İspanya GP’ye gidiyoruz ve takımların kış testlerine göre performanslarının ne kadar değiştiğinin gerçek resmi olacak.

“Kış testlerindeki zamanlara çok fazla önem vermeyin. Şubat ve Mart aylarında sıcaklık çok yüksek olmaz. Mercedes de biraz hız saklamıştı.”

“Barselona’yı seviyorum. Herkes orayı çok iyi biliyor, yani farkı anlamak zor olacak. Sorunlarımız da hala büyük görünüyor.”

Monako’daki röportajdan sonra kırmızı Ferrari Portofino’suna binip gitmeden önce, herkese çocukken yarışları ilk kez izlediği ve St. Devote virajını gören terasını gösterdi ve favori noktalarından biri olan Larvotto’daki sahile doğru yola koyuldu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]