Meksikalı pilot bir diğer iyi sezonu daha geride bırakıyor, ancak 2018’de de Force India’da kalıyor. Peki neden?

Guadalajara’da doğan Meksikalı sürücü Formula 1’de yedinci sezonunun sonuna yaklaşıyor. 27 yaşındaki pilot 2017’de bir diğer istikrarlı sezon geçirdi ve çok fazla puan topladı. 19 yarışın 16’sında puan almayı başardı ve bu gerçekten etkileyici bir istikrar, ancak spordaki geleceği ise Force India’dan, orta gruptan ileri gidemiyor.

Peki bunun arkasındaki sebep ne? Şimdi bunlara bir bakalım.

James O’Connor, Sergio Perez’in Formula 1 macerasını farklı bir yönden ele alıyor.

Takım arkadaşı sorunları

Sauber’de Kamui Kobayashi ve Force India’da Nico Hülkenberg ile hiç sorun yaşamadığı söylenir, ancak Jenson Button ve Esteban Ocon ile sorunları oldu. Bunların ilki 2013 Bahreyn GP’de ortaya çıkmıştı.

Perez 2013’te McLaren’a katıldı ve kariyerine çok zorluk bir başlangıç yaptı. Sakhir pistinde takım arkadaşı Button’a karşı yaptığı tekerlek tekerleğe savunma, temas ve Button’ın bir noktada Perez’i pist dışına atması… Taraftarlar açısından izlemesi harikaydı, ancak şüphesiz takım adına bir kabus gibiydi. Yarış boyunca Jenson telsizden “onu sakinleştirin” dedi durdu ve yarıştan sonra ise şunları söyledi: “F1’de bazı zorlu savaşlarım oldu, ancak hiçbiri bu kadar kirli değildi.”

İkilinin arasındaki tansiyonun yükseldiği açıktı ve ortamı yumuşatmak için görüşmeler yapılması gerekmişti. İkili bundan sonra temiz yarıştı.

Bu yıl da Fransız takım arkadaşı Esteban Ocon ile sorunlar yaşadı. Sorunların ilk işaretleri Kanada’da Daniel Ricciardo ile podyum savaşı verirken yaşandı. Ocon Perez’e göre daha uzun bir sürüş yapmıştı ve pite girdikten sonra onu yakaladı. Perez sert savunma yaptı ve Ocon’un geçmesine izin vermedi. Genç Fransız ise bundan mutlu değildi. Bakü’deki ilk büyük kaza, Esteban’ın Sergio’yu ikinci virajda geçmeye çalışmasıyla oldu. Ancak Meksikalıya çıkışta yeterli yer bırakmadı ve büyük bir temas yaşadılar. Checo’nun yarışı bitti.

Force India bununla doğru şekilde baş edemedi ve Macaristan’da ilk virajda tekrar temas ettiler, ancak bu kez iki araçta da çok fazla hasar olmadı. Rekabet Spa’ya geldiğinde iki kez temas ettiler. İkinci temas Perez’in lastiğini patlatırken, Ocon’un ön kanadı kırıldı. Ocon yarıştan sonra “Perez iki kez beni öldürmek istedi” demişti.

İkilinin ilişkisi bundan sonra kötüden berbata döndü, tıpkı Alonso ve Hamilton’ın 2007’de McLaren’dayken yaşadıkları gibi. Bundan sonra, Force India takım emirleri uyguladı ve ikiliyi birbirine karşı iyi bir şekilde yönetti.

Böyle şeyler kesinlikle büyük takımların sizi almasını engeller ve Perez’in kariyerinde iki kez oldu. Onun dosyasına büyük bir siyah damga vuruldu.

McLaren’da geçirdiği zorlu yılı

Lewis Hamilton 2013’te Mercedes’e geçtiğinde, Perez’in büyük takımda olma şansı gelmiş gibi görünmüştü. Ne yazık ki, McLaren düşmeye ve gridde gerilemeye başlamıştı. Bununla birlikte takım arkadaşı Jenson Button ile çok zorlu zamanlar yaşadı. İngiliz dünya şampiyonu takım arkadaşına göre sıralamalarda harika bir iş yaptı ve sezon içinde onu 10’a 9 yenmeyi başardı.

Ancak yarışlarda farklı bir hikaye vardı. Button onu düzenli olarak geçti ve Perez 2013’te çok fazla olaya karıştı. Sezon sonu geldiğinde, takım arkadaşı Button’ın 24 puan gerisindeydi. McLaren ise sadece tek bir sezonun ardından ondan kurtulmaya karar verdi. 23 yaşındaki bir pilot için bunun ağır olduğu düşünülebilir, ancak uzun vadede Meksikalı yıldız için harika bir şey olacağı anlaşıldı.

Ferrari, Raikkonen’in yerine Perez ile anlaşmalı mı?

Sergio Perez’in sporda tepedeki takımlarla uzun vadeli bir anlaşma yapmamış olmasının sebepleri, yukarıda anlatılanlardır. Ancak onun McLaren’da kötü bir muameleye maruz kaldığı ortada ve Force India’da harika hızı ve istikrarının olduğunu görüyoruz. O düzenli olarak puan alacak bir sürücü ve size şu an her yarışta hiç olmazsa 10 üzerinden 7 seviyesinde bir performans verebilir.

Aynısını Kimi Raikkonen için söyleyebilir misiniz? Hiç sanmam. Perez Ferrari için mükemmel bir iki numara olabilir ve kesinlikle son yıllarda Scuderia’da olsaydı bir veya iki yarış kazanabilirdi. Ne yazık ki o ve taraftarları onun F1 kariyerini orta grupta sürüklenirken görüyorlar. Onun adına üzücü bir durum.

13 Yorum

 1. Bana da çok enteresan gelen bazı pilot seçimleri oldu.Sanırım takımlar bizden daha fazlasını biliyor olmalılar.

  Perez istikrarlı bir pilot, fakat insanlar şunu anlamıyor kardeşim, anlamamakta da ısrar ediyor.

  Büyük takım baskısı başkadır, Kimiye şu an alternatif olabilecek pilot yok.

  O büyük takım ve başarı baskısını yediğinizde Williamsta aslan olan Bottas gibi kediye dönersiniz.Bu sene görece çok fazla baskı olmadı üzerinde, Ferrarinin kendi fişini çekmesinden dolayı..

  Yani büyük takımda yarışmak farklı bir hikaye.

  Versi de bekliyorum bakalım üzerine baskı binince nasıl davranacak..

 2. Montoya gibi an’a kilitlenen, genel düşünemeyen pilotlar F1 gibi kırılgan, narin, tek düzeliği ödüllendiren şartlarda kalıcı veya uzun vadeli olamazlar…
  Buranın araçları extreme dayanıklılık şartlarına sahip değil burada 1 metreden iğneye ip geçiriyor gibi olacaksınız.
  Perez şansını başka serilerde denemeli.

 3. Perez ile çalışmanın çok da kolay olmadığını okumuştum bir yerlerde. Kaldı ki büyük takımlarda da gerçek bir fırsat olmadı hiç. Red Bull zaten kendi içinde çözüyor, Ferrari Vettel’i ikna için Raikkonen’le devam ediyor, düne kadar Rosberg vardı, aciliyette içeriden Bottas bulundu vs. Renault’yu da Perez istememiş, Hülkenberg o yüzden geçmiş.

  Gerçi daha iyi analiz kasabilecek Perezci arkadaşlarımız var burada. 😀

  Var mı?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]