Formula 1, yarışları iyileştirmek için pistleri değiştirmesine gerek olup olmadığını araştırıyor.

Araçların birbirlerini yakından takip edebilmelerini sağlayacak tasarım değişikliği araştırması devam ederken, aynı zamanda da pist tasarımlarını etkileyebilecek bir çalışma da başlatıldı.

Abu Dhabi’deki sezon finali bir olay olmaması nedeniyle büyük eleştiri almış, pist mimarı Hermann Tilke de ardından pist tasarımında değişiklikler yapabileceğinin sinyallerini vermişti.

Ross Brawn ise Liberty Media’nın iyi yarışlar için pistleri daha iyi yapan bileşenleri tamamen anlayabileceğini ve mevcut pistlerin buna göre ayarlanabileceğini söyledi.

“Aerodinamik program artık hızlanmaya başladı ve pist gelişimi üzerindeki çalışma da devam ediyor. Bazı pistlerle görüşmeye çoktan başlamış durumdayız ve mümkün olan değişiklikler hakkında konuşuyoruz.”

Melbourne pistinin, geçiş alanı yaratmak için tasarımının bir kısmını değiştirmeyi gözden geçirdiği ortaya çıkmış, ancak değişikliğin çok etkili olmayacağı anlaşılmıştı.

Brawn ise Liberty’nin araştırmada F1 tarihini incelediğini söyledi.

“Arşivlerimize bakmaya başladık. Daha fazla geçişin olduğu yarış dönemleri var mıydı? Pistlerde nerelerde daha fazla geçiş yapıldı? Böylece istatistiksel bir analiz yapabilirsiniz.”

“Dikkatli olmanız gereken şey ise geçişlerin iyi yarış demek olmadığı.”

“İyi yarışların ne demek olduğunu düşünmeye başlamalısınız, ve bu iki aracın birbiriyle savaşmasıdır. Bu öndekinin önde kalması anlamına gelebilir, ancak harika bir yarış ortaya çıkabilir.”

“Bu geçişlerin sayısını tutmaktan biraz daha karmaşık bir şeydir. Şimdiye kadar gördüğümüz şey virajlarda farklı çizgiler kullanabilmenin yarışlara yardım ettiği oldu. Yani bir U virajınız var ve dar bir pistse, bu o kadar iyi bir şey değil.”

“Bir U viraja sahipseniz ve geniş bir pistiniz varsa burayı geçmek için farklı çizgiler olabilir ve böylece bir şeyler olabilir.”

“Bence Austin, karmaşık virajlar kategorisine giriyor.”

“Viraja girerken bir çizgiyi alıyorsunuz ve sonrasında öndeki aracı farklı çizgiler kullanmaya zorlayabiliyorsunuz. Sonrasında da doğru yerde hamlenizi yapıyorsunuz. Bizim baktığımız şey de bu.”

Brawn, pist yüzeyinin de analiz edildiğini ve düz, düşük aşınmalı asfaltın eğlenceye faydalı olmadığını söyledi.

“Aşınma oluşturan bir bunu belli bir derecede yapan yüzeyler yarışlara yardımcı oluyor, çünkü performans farkları yaratmaya başlıyor.”

“Çok az aşınma olan pistlere bakacak olursanız, Sochi gibi, orada yarışmanın zorlu olduğunu görebiliyorsunuz ve sadece tek bir pit stop oluyor.”

“Lastikler aşınmıyor ve devam edebiliyorsunuz. Performans farkları oluşmuyor.”

“Bu yıl olan bazı harika yarışlara bakacak olursanız, lastiklerin aşınma seviyeleri bakımından etkili olduğu yerler olduğunu görürsünüz. Raikkonen’in, arkasındaki Max’inki kadar iyi olmayan lastikleriyle savunma yapmaya çalışması gibi.”

9 Yorum

 1. Şu olay üzere hareket çizgisinden çıksınlar yahu artık.
  Her zaman olduğu gibi yine çözümü aerodinami de bulsun bey amcalar kerblere felan kanat eklesinler artık…
  Dalga geçmek zorunda bırakıyorlar insanları. Geçiş düzeyi ve mücadele seviyesi ile ilgili sorunun pistler olmadığı, pistlerin güvenlik gibi başka nedenlerle bozulduğu gerçekliği varken pistler üzerinden neyi çözebileceklerini sanıyorlar.
  Günay, grupta demişti… Bütün pilotlar karting seviyor, özlemliyor. Neden? Çünkü karting basittir ve mücadeleyi, seyir ve sürüş keyfini ortaya koyabilecek temel de herşeye sahip. 2+2=4 Kimse onlara karting kadar basit olun demiyor ama iş temelleri de ortada kulağı tersten tutarak güya düzeltmeye çalışmazsınız işleri. Kurumlar böyle hareketlerle batıştan çıkamaz yahut batar… herkes bunu biliyorken batışa sürüklenen ortamda halen bu konuşmaları yapabiliyorlar. İnsan isyan ediyor görün artık lan şu gerçeklikleri diyesi geliyor.

  Bir dozer altında biri ölmüş, bir ağaca biri vurmuş kemikleri kırılmış olmasına rağmen Güvenlik lafazanlığı ile bozulanları güvenliği es geçip düzeltebilecekler mi. Tabi ki hayır bunu yapabilecek olduğuna inanılacaklar Halo’nun getirilişine engel olurdu…

  Bir şeyi bozduysanız en hızlı, etkin ve kolay ayrıca da ucuz… plan bozulmadan önce ki haline dönüp herşeyi tekrar ele almaktır. Biz sistemciler buna system restore, backup dan dönmek deriz…
  Beyler hem hayır olmaz dönemeyiz diyor hem de bozuk imar üzere nitelik inşa etmeye devam etmek istiyor.
  Yürümeyecek lan işte küçük bir dinamik ile kağıttan desteniz tekrar yıkılacak. Yine bir napsak kavgasına tutulacaksınız.
  Mr. Brawn, hür BrawnGP zamanında olması gerekenleri izah ettiği şekilde izah edemiyor bugün. Onların yapılamayacağı için ve kendisine onları sakın düşünme denildiği için. Hal böyle olunca da isabet yerine konuların etrafına dolanan açıklamalar yapmış oluyor. Eh bunlar da insanların gözüne batıyor.
  Koltuğa oturan sahneyi gördüğünden değişiyor değil. Sokulduğu kalıbı tattığı için yapamayacaklarını biliyor engellilik içinde koşuyu kazanmaya çalışacağını söylüyor. Çağ açıp kapatmak böyle olmaz ki arkadaş şayet derdiniz o ise…
  Beklentileri gerçekten anlayabiliyorlar mı acaba.

  • “Dikkatli olmanız gereken şey ise geçişlerin iyi yarış demek olmadığı.”

   “İyi yarışların ne demek olduğunu düşünmeye başlamalısınız, ve bu iki aracın birbiriyle savaşmasıdır. Bu öndekinin önde kalması anlamına gelebilir, ancak harika bir yarış ortaya çıkabilir.”

   Adam neyi çözmesi, neyi değiştirmemesi gerektiğinin farkında.

   “Yani bir U virajınız var ve dar bir pistse, bu o kadar iyi bir şey değil.”

   “Bir U viraja sahipseniz ve geniş bir pistiniz varsa burayı geçmek için farklı çizgiler olabilir ve böylece bir şeyler olabilir.”

   Tüm röportaj bahsi de bu.

 2. Brown’ın yapmaya çalıştıklarını merakla izliyorum ve takdir ediyorum ama bu pist değisiklikleri bana biraz abartı geliyor. Sıkıcı yarışlar olmasın biz de istiyoruz ama olmasın diye de herşeyle oynamanın manası yok. Pist konusunda bence tek yapmaları gereken Monaco hariç cadde pistlerini kaldırıp efsane pistleri tekrar almaları. Bkz: Nurburgring İmola sepang silverstone gibi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]