Hamilton’un gölgesinden kurtulabilir mi?

Kimileri onu geçtiğimiz senelerde yaptıklarıyla iyi bir ikinci adam olarak tanıyor ancak o da diğer pilotlar gibi şampiyon olmayı Mercedes AMG Petronas’a geçtiğinde hayal etmeye başlamıştı. Takım emirleri F1’de hep tartışılmıştır. Kimi pilotlar bunu dinlerken kimileri de bunu hakaret olarak görüp takım emirlerine karşı çıkmıştır. İşte bu noktada, Valtteri Bottas büyük bir seçimin ortasında, 2019 sezonu onun için harika başladı, herkes ‘’acaba olur mu?’’ dedi ama önemli olan O’nun kendi içinde buna yani şampiyonluğa olan inancı. Henüz takım emirleri sert bir şekilde gelmese de takımın 5 şampiyonluğu bulunan Lewis Hamilton’un arkasında olduğunu tahmin etmek zor değil. Peki Valtteri Bottas bunu kırabilir mi?

Williams yıllarında takımı eski şaşaalı günlerine döndüreceği bile konuşulan Bottas, Nico Rosberg’in sürpriz ayrılık kararından sonra Mercedes AMG Petronas’a transfer oldu. İlk yılını 3.sırada ve ikinci senesini de 5.sırada tamamlayan Fin pilot takım emirlerine de uyarak aslında takımlar klasmanında takımının şampiyonluk yaşamasına; pilotlar klasmanında da takım arkadaşı Lewis Hamilton’un şampiyon olmasına büyük katkı sağladı. Ancak bu sezon ilk yarış olan Avustralya ve Azerbaycan Grand Prix’inde aldığı 1.lik ve ardından Bahreyn, Çin, İspanya ve Fransa yarışlarından da aldığı 2.lik ile –Monako ve Avusturya 3.lüğü- şampiyonluğun büyük bir adayı olduğunu kamuoyuna ve belki de en büyük rakibi olan takım arkadaşı Lewis Hamilton’a gösterdi.

İkinci adamlık, takım açısından sorun olmasa da onun açısından bir gün sorun olacağı –ki her pilot için bir gün sorun olur- veya rahatsız hissedeceği beklenirdi. Bu sezon belki de bu azimle çalışmalar -yapan yerine isimlerin bile konuşulduğu- Valtteri Bottas, Williams günlerindeki ışığı da arkasına alarak şampiyonluğa yürüyebilir.

Valtteri Bottas’ın geleceği yüksek ses ile konuşuluyor, bunu kırması için tek şart bence şampiyon olması, Şampiyon olmaması durumunda gönderilmesine kesin gözüyle bakılıyor, O’nun yerine en büyük aday ise 2018 sezonunda Force India’da izlediğimiz şu an Mercedes test pilotu olan Esteban Ocon. Mercedes, Ocon’un gelecek sezon dönmesi için çalışmaları hızlandırdığı ve birkaç seçeneğin masada olduğu söyleniyor. Ocon için ilk hedef tabii ki Mercedes hem hangi genç pilot istemez ki? Valtteri Bottas’ın Mercedes ile anlaşması tek senelik olduğu için Mercedes koltuğu büyük bir olasılık gibi duruyor.

McLaren’de Alain Prost – Ayrton Senna ve Red Bull’da Sebastian Vettel – Mark Webber gibi ciddi çekişmelere sahne olacak mı hep birlikte göreceğiz ama Lewis Hamilton’un artık güçlü ve kendinden emin bir takım arkadaşı olduğu kesin. Nico Rosberg’in 2016’da kazandığı şampiyonluk gibi bir başarı elde edip edemeyeceğini sezon sonunda göreceğiz ve fakat Nico gibi son şampiyon Hamilton’u zorlayacağı arkada bıraktığımız dokuz yarışta da belli oldu. Şu anda 192 puanlı Lewis’e en yakın isim 166 puan ile Valtteri Bottas, ki grid üzerinde 4 kez şampiyon Vettel de bulunmasına rağmen.

Arkada bıraktığımız yıllarda, Mercedes AMG Petronas’a 5 şampiyonluk yaşatan (biri Vodafone Mclaren Mercedes ile) Lewis Hamilton’un olası bir Valtteri Bottas şampiyonluğunda Ferrari yolunu tutabileceğini olası görüyorum ki Mercedes’i bırakmayacağını beyan etmesine rağmen. Eğer bu olmazsa bile iki pilot, Formula 1 tutkunlarına bu durumun ardından 2020 sezonunda efsane bir rekabet izlettirebilirler. Valtteri Bottas’ın şansının diğer sezonlara kıyasla daha fazla olduğunu düşünüyorum, kendisi için yarışmalı ve başarabileceğinin göstermeli. Memur zihniyeti, şampiyonluk getirmiyor umarım bunu fark edebilir.

Muhammed KAYA , Diyarbakır / Temmuz,2019

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]