Yıllar önce Flavio Briatore, Mika Hakkinen’in Kimi Raikkonen karşısında komedyen gibi kaldığını söylemişti. Kimi çok fazla konuşmuyor, ancak bunu yaptığında tam olarak gerçeği söylüyor. Sochi’deki yarıştan sonra da şunu söylemişti: “Kalkışta kaybettik, ondan sonra da çok fazla bir şey olmadı.”

Eski Valensiya cadde pistini hatırlatan Rusya GP neyse ki son turlarda biraz heyecan kazandı. Pistte neredeyse hiç viraj yok, olan bir tanesi de neredeyse hiç bitmeyen bir sola dönüş ve artık düzlük olarak kullanılabiliyor. Geri kalanı ise uzun düzlükler ve 90 derece dönüşlerden ibaret.

Yarışa damgasını vuran isim Valtteri Bottas oldu, takım arkadaşı Lewis Hamilton’ı sıralama ve yarışta yendi ve ilk çizgiden kalkan Sebastian Vettel ve Raikkonen’dne daha iyi olabildi.

Hamilton nadir kayıp hafta sonlarından birini geçiriyordu ve Bottas tam da bu noktada Finliliğini gösterdi. O olmasaydı Ferrari duble yapacaktı.

Sezonda henüz dört yarış geçirdik, ancak Bottas’ın Sochi’deki hızı Toto Wolff ve Niki Lauda’yı memnun etmiş olmalı. Artık onu Nico Rosberg’in şok emekliliğinden sonra yerini doldurmak için seçtikleri pilottan daha fazlası olarak görüyor olmalılar.

Eğer Valtteri’nin formu böyle devam ederse durum değişebilir, öte yandan Bottas ve Hamilton arasındaki çalışma ilişkisinin de iyi olması takım için büyük bir artı.

Rosberg’in koltuğu için yarışan bir çok pilot Bottas’ın verimli bir iki numaradan fazlası olmamasını umdular. Eğer Hamilton sezon ilerledikçe kendisini öne atamazsa takım Bottas ile 2018 için de anlaşmak isteyebilir.

Rusya GP boyunca Fernando Alonso da bunları düşünüyor olabilir. İspanyol şampiyon Honda’nın bir diğer felaketinin ardından Indianapolis için erken uçak bulamayınca yarışı izlemekle meşgul olmuştu.

Alonso 2014’ün sonunda McLaren için ayrıldığına pişman olmadığını söylemekte ısrar etse de, Sochi’ye hiç gitmemiş olmayı ve Barber IndyCar yarışını yakından izlemeyi istemiş olabilir.

McLaren MCL32 şasisi ona çok uygun, ancak Honda en kötü motor olarak en yavaş araca yol açıyordu ve başlayabilseydi 15.’likten daha yukarı gidebilmesi pek mümkün görünmüyordu.

Fernando’nun McLaren’da mutlu olduğundan hiç şüphe yok, özellikle de Ron Dennis’in gidip Zak Brown’ın gelmesinden sonra… Ancak son üç sezonu berbat geçti ve sezon sonunda ayrılacağı söylentileri şimdiden başladı.

Peki nereye gidecek? 10 yıl önce takım arkadaşıyken yaşadıkları sorunlara rağmen Hamilton ile arası iyi görünüyor, Lewis Fernando’nun savaştaki eksikliğine üzüldüğünü söylüyor ve hatta Mercedes’e gelmesinde bir sakınca olmadığını dile getiriyor, ancak Toto Wolff Hamilton orada olduğu sürece bunu yapmak istemeyecektir ve sonunda Bottas’ı değiştirmek için bir sebep olmadığını düşünmeye başlayabilir.

Marco Mattiacci günleri geride kalmış olsa da, Ferrari’den bir çok kişinin Alonso’nun ayrılığına üzüldüğünü söylese de, İspanyol pilotun Maranello’ya dönüşü de pek mümkün görünmüyor, her şey mümkün olsa Vettel bunu veto ederdi.

Daniel Ricciardo’nun kontratını erken bitirip 2018’de Ferrari’ye geçme olasılığında ise Red Bull Toro Rosso’da zor tuttuğu Carlos Sainz’ı terfi ettirmek isteyecektir, yani orada da boş yer yok.

Son söylentilerle birlikte, Honda’nın kısa sürece ciddi adımlar atamaması halinde, Alonso 10 yıl önce bulunduğu ve iki şampiyonluğunu kazandığı Renault’ya geri dönebilir.

Geçtiğimiz yılın başında Renault spora bir takım olarak geri dönmüştü ve CEO Carlos Ghosn bir gün Alonso’yu tekrar takımda görmek istediğini açıkça söylemişti.

Ghosn Renault’nun öncelikle Fernando gibilerini etkileyecek bir pozisyona gelmesi gerektiğini söylemişti ve bu yıl Nico Hülkenberg cesaret verici yarışlar çıkarmaya başladı ve Alonso bundan etkileniyor olabilir.

Juan Manuel Fangio doğru zamanda doğru takımı seçme yeteneğiyle bilinirdi ve tarih de bunu gösteriyor, ancak ne yazık ki Fernando tam tersi durumda ve bu konuda neredeyse Chris Amon gibi, 1969’da Ferrari’den ayrıldıktan sonra yeni motora sahip Jacky Ickx ve Clay Regazzoni’nin kendisini geçtiğini pişmanlık içinde izlemişti.

36. yaş gününe yaklaşan Alonso, üç yıldır emek verdiği McLaren’da kalmak ve ödülünü beklemek veya geçmişte başarılı olduğu ve kendisini isteyen Renault’ya geçmek konusunda muhtemelen Formula 1 kariyerindeki son büyük kararını verecek.

Renault’nun güç ünitesi henüz Mercedes ve Ferrari’ye denk olmasa da şu an da elinde olana kıyasla kesinlikle çok daha iyi, ancak Formula 1’de hiçbir şey sonsuza kadar olduğu gibi kalmaz ve Alonso’nun aklında bu geçişi yapma düşüncesi var, ancak sonrasında yanından geçip giden bir McLaren-Honda, daha da kötüsü bir Sauber-Honda olabilir.

Formula 1’in harika savaşçısı için zor günler.

6 Yorum

 1. Soru; ferrari pilotunun veto hakkı olduğunu düşündüren nedir?
  Ben şöyle derdim Schumacher edememişken kime verirler ki bu hakkı.

  Geçmişten beri pilota sonsuz ve bazen hakkınca değer vermeyen 2 takım sayarım. Williams ve Scuderia Ferrari. Başkaları da olmuştur elbet ama bunlar zirveyi teşkil eder.
  Bunlara mevcut dönemden bir 3.ü zirve örneği dominant Mercedes’i veririm. Maaş almış pilotları birşeylere inanmadıkları için kaçıyor olmalılar. Ve başka bazı şeylerle birlikte tahakküm, iktidar kafasıyla pilotların ekibinin değiştirilmesi zirvesini teşkil eder. Hiçbir samimi, akılcı takım bunu yapmaz, adam gibi değer atfeden zaten yapamaz…

  Bana göre Fernando’nun gidiş şekliyle birlikte Ferrari’den ayrılışı ile kariyeri bitti. Bu fikirsel düşüncenin uygulamasını görüyoruz kaç yıldır. Bir daha büyük takım yüzü görebileceğini sanmıyorum. Bu risk tercihini kendisi doğurdu başkası değil. Renault’a dönse ne olur ki Reno birşey yapabilecek halde mi…
  Sabırlı, kanaatkâr olacaktı daha iyisi yoksa eldekini kullanmayı bilecek Scuderia’da kalacaktı. Bırakın Senna kafasını 2.’lik için mücadele etmekte istatistik ve populerlik kazanmaktır. Tüm cümlelerini narsizm üzerine kurdu.. büyük beklentiler ile geldi o yanlıştı geldiğin ortamı bileceksin. Schumacher ve Alesi geldiğinde yarın şampiyon olacağız, rekorları altüst edeceğiz diye gelmedi. Sabırlı olmak, kollamakta meziyettir. İstatistik başarının bir sırrı da burada. Ayrton da kayıp verdiğinde bu narsistliğin hudutları yüzünden veriyordu. Velhasıl Fernando büyük büyük laflar edip durdu olmadığında da kafasını bozdu kalabilme imkanı bırakmadı kendisine. Şimdi sürünüyor bu kafayla yarın da sürünecek.
  Jacques, Hill gibi bir isim daha silindi gitmek üzere artık gözüyle bakabilirsiniz…

  • Schumacher ve Alesi geldiğinde yarın şampiyon olacağız, rekorları altüst edeceğiz diye gelmedi.

   MSC tek başına mı geldi? Yoksa zaten şampiyon olmuş takımdan neredeyse mekanikerine kadar toplayarak mı geldi? Geride bi Allison kaldı, o da sonradan yine geldi 😀

   Alonso ile McLaren’e gelen Stella’dan başkası yok bildiğim, o da mühendisiydi.

   • İşte onu demeye çalışıyorum. Devasa milyon $’lık kadro geçişi olmuş yine de şöyle yapacaz böyle atacaz demiyor diyemiyor.
    Olay sadece fanatikleri itibariyle de değildi bi laflar bi laflar dominasyon yapamayacak takımda lafa baksan silip atacaktı tarihi 🙂 fernando haberlerinin altına hep yazıyorduk o vakitler fazla uçuyor, uçuyorsunuz fena çakılırsınız.
    Demiştim.. sadece böylelerine denmeye mübahtır.:)

    Bak alman çocuğa 4 şampiyonluğu var en az 5 istatistik alan da çok daha iyidir. Kuruya atar yapıp duruyor mu böyle başlanan bir sezon da bile yapmadı o da yeniyor yanındakini mesele oysa 🙂 işte bu şahsiyet ve memberlık konusu.
    O yüzden helyum basan koca bir balon fernando balonso diye boşa küfretmediler.
    Yıllardır şöyle meziyetli böyle gridin en iyisi deyip dururlar hiç katılamadım. Bakıyorum diğerlerine bu adamı diğerlerinden farklı kılan 3 yada 5 alan nedir göremedim bir türlü. 🙂 Ama sorsan dünya yıldızı…
    Bakışım son cümlede ki kadardır çok uzun vakittir değiştirebilecek birşey keşke görebilsem konu şampiyonluk adedi de değil.

  • Vettel’in şu an gayette veto hakkı var. 2015 başında bu projeye onunla başlandı. 2015’de iyi sonuçlara takıma o getirdi ve 2016’da bu projenin cefaları onunla çekildi. bu proje dahilinde italyan medyası ona saldırdı şimdi bu Ferrari ile şampiyonluk kovalamak onun hakkı. hem yiyorsa alsınlar bakalım Alonso’yu. nasıl olsa onun sporda ki son bir kaç senesi ama Vettel’in önünde daha çok uzun yıllar var. Mercedes yıllardır ne zaman Vettel’in sözleşmesinin son yılı olsa hemen kapısında bitiyor adamın… oraya gittiği anda nasıl olsa hem İngiltere hemde rahat ve baskısız bir çalışma ortamı var diye Newey gibi üstün insan mühendisler rahatlıkla Mercedes’i tercih edecektir. ne oldu ? Mercedes los galacticos’a dönüştü ama Ferrari, direksiyon çevirmekten daha iyi politika yapan bir pilotu oldu. Ferrari’nin şu anda bir lider pilotu vardır ve onu mutlu etmek zorundadır. hem Alonso’da gider ayak Vettel tarafından tokatlanma riskine girmez.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]