İlk tasarım taslaklarından, Barselona’daki kış testlerine kadar, bir Formula 1 şasisini üretmek yaklaşık 12 ay kadar sürer. F1i bu yazı dizisinde, dört farklı bölümde bir Formula 1 aracının ana üretim aşamalarını inceledi ve Renault’nun şasi bölümü teknik şefi Nick Chester bize açıklıyor.

Dört bölümden oluşan bu yazı dizisinin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

SÜREKLİ GÜNCELLEME

Konsept çalışmalarının ardından, tasarım aşamasının en büyük mücadelesi pek çok paralel süreçleri bir arada yürütme ve yönetmekte yatıyor ve bunların hepsi aracın belirli bir bölümünde çalışırken, tümü ise diğer alanlarda yapılan ilerlemelere uyum sağlamak zorundadır.

Aerodinamistlerin, vites kutusu üzerinde çalışan arkadaşlarına giderek şunu söyleyebilir: “Eğer difüzörün şu alanını değiştirirsek çok fazla yere basma kazanacağız. Şimdi, siz vites kutusunu verimliliği veya dayanıklılığı etkilenmeden bu hacim içine sıkıştırabilir misiniz?”

“Genel tasarım ve üretim programı büyük bir iş demektir. Bu süreçte sorunlar yaşayabilir veya fırsatlar kazanabilirsiniz.”

“İlginç bir şeyler gördüğünüzde programın bir kısmını geciktirmek isteyebilirsiniz, belki aerodinamide bir şeyleri değiştirmek istersiniz ve geciktirirsiniz.”

“Programınızı her zaman güncellemek zorundasınız, ancak bunu yaparken aracı üretme tarihlerini kaçırmayacak şekilde yönetmek zorundasunuz. Oldukça zordur.”

“Takip edecek çok fazla şey vardır ve süreçte nerede olduğunuza bağlıdır. Bu süreç zamanında belirli noktalarda bir şeyler değiştirebiliyor olursunuz ve bir yerden sonra da çok geçtir.”

“Örneğin, geçen yıl Silverstone’da getirdiğimiz yeni taban süspansiyonu ayarlama şeklimizi değiştirmemize yardım etti. Bunu oldukça önceden biliyorduk ve önümüzdeki yılın tasarım seçeneklerine koyabildik. Bu sorulara mümkün olduğu kadar erken yanıt vermeyi denersiniz, çünkü geç zamanda büyük bir konsept değişikliğiniz olursa işler zorlaşmaya başlar.”

HER ŞEY NE ZAMAN BAŞLAR?

Yeni bri araç Şubat ayının sonunda ilk kez piste çıkar ve peşinden kış testleri gelir. Takım mühendisleri ise o andan itibaren bir sonraki aracı tasarlamaya başlarlar.

“Genel olarak, bu süreç önceki yılın sezon öncesi testlerinde başlar. Yani 2018 aracı hakkında 2017’nin başında konuşmaya başlarız ve bundan biraz önceden itibaren bildiğimzi şeyleri konuşuruz. Çünkü güç ünitesi ile ilgili istediğimiz bir şey için daha da önceden başlamamız gerekir.”

“Güç ünitesinde, örneğin birkaç şey şasi tasarımının arkasını etkiler. Güç ünitesi tasarımcılarının yeterli zamanı olmasını istiyorsak, 2018 için 2016 Ekim’den itibaren bunun hakkında konuşmanız gerekir. Çünkü onların başlama zamanları çok daha öncedir.”

“Sonra, kaynak aktarımı normalde Haziran’da başlar. 2017 artık bitiyor ve 2018 başlıyordur. Haziran ayında daha fazla insanı buna aktarabiliriz.”

2016 İKİ SEZON ÖNCESİ
Ekim 2018 şasisi ve güç ünitesi entegrasyonunun bazı bölümlerindeki düşünceler ve fikirlerin tartışılması.
Kasım
Aralık
2017 BİR SEZON ÖNCESİ
Ocak
Şubat 2018 şasisini düşünmeye başlamadaki erken gelişim evresi
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran Kaynakları aktarma konusundaki geçiş noktası, artık daha fazla kaynak 2018 projesine aktarılır.
Temmuz
Ağustos Vites kutusunun üretimi başlar
Eylül Monokok’un [karbon fiber şasi] üretimin başlar
Ekim Süspansiyonlar ve kanatların üretimi başlar
Kasım
Aralık Gövde parçalarının üretimi başlar
2018 HAZIRLANILAN SEZON
Ocak Kaza testleri
Şubat Piste ilk çıkış ve ilk testler

TEKRARLANAN ÜRETİM SÜREÇLERİ

Yeni bir F1 aracının tasarımı tekrarlanan bir süreçtir, mühendisler ince ayar yapmak için mevcut konseptlerebakarlarken, yeni fikirleri araştırırlar.

Takımlar, rüzgar tünelinde kullanılacak modelleri üretmeye başlamadan önce aracın aerodinamisini CFD [Bilgisayarlı Akışkan Dinamiği] kullanarak kontrol eder. Bu süreç sürekli tekrarlanarak şekiller ve hacimler son haline getirilir.

Mekanik parçalar da pek çok testten geçirilir ve bunların arasında en iyi sertlik ve dayanıklılığa ulaşana kadar sürekli test edilir. Şasi tasarımının son dokunuşları da yaz ayının sonlarında yapılır.

Bir Formula 1 aracının doğuşu Bölüm 3: Tasarım süreci

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]