Uçarak yarış bitirenlerden tutun da, yan yana bitirmeyi bile beceremeyenlere karar, karşınızda garip şekilde biten altı Formula 1 yarışı…

2002 Avusturya GP: Ferrari’nin orta oyunu

2002 sezonunda Michael Schumacher’in Ferrari’nin birinci pilotu olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktu. Ancak takım bunu hiçbir zaman 2002 Avusturya GP’deki kadar kötü bir şekilde göstermemişti.

O sezonki 17 yarışın 15’ini kazanacak olan takımda, Alman pilot sezonun altıncı yarışında ikinci Juan-Pablo Montoya’dan iki yarış galibiyetinden daha fazla farkla liderliğini sürdürüyordu. Barrichello ise kötü başlamış ve birkaç yarış dışı kalmanın ardından sadece altı puandaydı.

Ancak Brezilyalı pilot Avusturya’da polü almış, yarışı lider götürmüş ve Schumacher’den uzak kalabilmişti. Ancak takım araya girdi ve ‘Schumacher’in şampiyonluk şansını azamiye çıkarmak’ için o meşhur takım emrini vermişti. Kalabalığın ve F1 dünyasının bu harekete tepkisi çok şiddetli oldu.

2002 Amerika GP: Ferrari’nin yan yana bitiremeyişi

Birkaç ay önce Avusturya’da olanların yankısı henüz dinmemişti, ancak Ferrari bir diğer tartışmalı bitiş daha gerçekleştirdi.

Schumacher polden kalkıp yarışı lider götürürken, Barrichello da rahat bir duble için arkasından takip ediyordu. İtalyan takım fotojenik olmaya karar verdi ve sürücülerinin finişi yan yana geçmesini istedi.

Ancak Schumacher ve Barrichello, bitiş çizgisindeki tuğlaları hesaplamayı unutunca, yarış galibiyeti 0.011 saniye gibi bir farkla Barrichello’ya gitti.

FIA zaten Avusturya’da olanlar nedeniyle baskı altındaydı, ve bu olayın ardından 2003 için takım emirleri yasağı geliverdi.

1993 İtalya GP: Christian Fittipaldi’nin tam anlamıyla uçarak bitirişi

1993’te puanların sadece altıncıya kadar verilmesi utanç vericiydi, çünkü Christian Fittipaldi İtalya GP’deki finişiyle 10 tam puanı hak ediyordu. Muhtemelen ciddi şekilde yaralanmadan kurtuldığı için de mutlu olması gerekiyor.

Brezilyalı pilot yedincilik için Minardi’deki takım arkadaşı Pierluigi Martini ile savaşıyordu, son turun son düzlüğünde sol ön tekerleği, takım arkadaşının sağ arka tekerine değince, birden havalandı ve tekrar tekerlekleri üzerine düşmeden önce tam bir takla attı.

Fittipaldi finişi geçerken, sadece üç tekerleği, ve yedinciliği elde edemediği için kırık bir kalbi vardı.

2003 Brezilya GP: Yanlış zaman, tamamen yanlış yer

2003 Brezilya GP podyumunda sadece iki pilot bulunuyordu. Yağmurun etkilediği yarış pek çok güvenlik aracı periyoduna sahne olmuş, stratejiler ve dikkatli sürüşler önem kazanmıştı.

Jordan’dan Giancarlo Fisichella, bitime 20 tur kala lider Rubens Barrichello’nun teknik sorunlarla kalmasının ardından 53. turda lider Kimi Raikkonen’in bir saniye gerisinde gidiyordu.

Fin pilot 54. turda hata yapınca, kendini liderlikte buldu. Ancak Mark Webber ana düzlüğe çıkarken büyük bir kaza yapmış, görüşü olmayan Fernando Alonso da Webber’in pist ortasındaki tekerleğine çarparak bariyerlere çarpmıştı.

Yarış durduruldu, ve sonuç açıklandı; Raikkonen kazandı, ve Fisichella ikinci oldu. Yarış durdurulduğunda bir önceki turun klasmanı dikkate alınıyordu, FIA da buna göre sonuçları belirlemişti.

Ancak Jordan sonuçlara itiraz etti ve Fisichella’nın kırmızı bayraktan önce çizgiyi geçtiğini iddia etti. Jordan haklıydı, günler sonra düzeltme açıklaması yapıldı ve Fisichella ilk zaferini biraz da sürpriz şekilde kazanmış oldu.

Raikkonen ve Fisichella, sonraki yarış Imola’dan önce garip bir ödül devretme töreni ile de kupalarını değiştirmişlerdi. Üçüncü isim neden mi podyumda yoktu? Çünkü o kaza yapan pilotlardan Alonso’ydu ve hastaneye kaldırılmıştı.

1984 Dallas GP: Mansell kendisini limitlerine kadar zorluyor

Formula 1 Dallas’ı sadece bir kez ziyaret etmiş olabilir, ancak 1984’teki tek yarış belki de tüm zamanların en garip olayına sahne oldu.

Polden kalkan Mansell, beşinci sırada ilerlerken, finişten hemen önce Lotus’unun vites bağlantısı kırılınca, aracını iterek yarışı bitirmeyi denemişti. Araçtan atladı ve itmeye başladı, ancak pistteki sıcaklıklar çok çok yüksekti ve İngiliz pilot iki saattir yarışıyor olmaktan dolayı susuzluk çekiyordu. Daha fazla dayanamadı, ve bayıldı.

“Çok kızgındım, itmeye devam ettim. Sonra ışıklar söndü ve hastanede uyandım.”

1984 Avrupa GP: Yakıtlar biter

https://www.youtube.com/watch?v=SlrHKRMt8U8

F1’de sürücülerin podyuma ulaşmak için ana düzlükten geri yürümek zorunda kalmaları pek de görülen bir şey değil. Ancak Michele Alboreto ve Nelson Piquet, yeni Nürburgring’deki yarışta bunu yaptılar.

FISA, hızlı gelişen turbo araçlara 220 litre yakıt sınırı getirmişti ve bu, sezonda pek çok pilot için sorun yaşattı. Alboreto ve Piquet, damalı bayrağın altından yakıtı bitmiş halde geçtiler.

İki sürücü de ana düzlüğe geri yürümek zorunda kalmıştı, yarış galibi Alain Prost da mükemmel yakıt kullanımı ile kendilerine katılmıştı.

BONUS: 2015 Bahreyn GP: Ricciardo’nun motorsuz bitirişi

Yakın zamanlara gelelim; turbo hibrid çağının ikinci yılında Renault hala dayanıklılık ve performans sorunlarını çözmeye çalışıyordu.

Bahreyn gecesinde, sezonun dördüncü yarışı düzenleniyordu. Yarışa yedinci sıradan başlayan Red Bull pilotu Daniel Ricciardo, sezonun dördüncü yarışında şimdiden son motoruna geçmişti. Ancak altıncı bitirmek için ana düzlüğe çıktığında bir sürprizle karşılaştı.

Ricciardo’nun yeni motoru yarışın sonunu getirememişti. Birime sadece birkaç yüz metre kalmıştı, ancak Red Bull aracından dev beyaz dumanlar çıkmaya başladı. Avustralyalı pilot şanslıydı ki halen oldukça hızlıydı ve yarışı pozisyon kaybetmeden tamamlayabildi.

2 Yorum

 1. Çok güzel bir derleme olmuş.
  Özellikle ilk resim çok şey anlatıyor. Tam “O An”
  Bir rezaleti nasıl temizleyeceğini bilmez hakim bir pilotun [Babasının huzurunda herkesin içinde kardeşine karşı rezil olmuş….] çaresiz ifadesi ve vakur, onurlu duruşuyla, anlamaz, hüznü, öfkeyi, dalgayı, kıs kıs gülmeyi hepsini bir arada içeren yüz ifadesi.
  Orada asıl sahnede olmayan bir ifade daha var. Büyük patronun sanki büyük birşey yapmış gibi durmaya çalışan sahte ifadesi… (1:45)
  [O kudretli patron halen ısrarla devam ediyor malesef bu tavırlarına…]

  Tamamı burada…
  https://www.youtube.com/watch?v=yqJBeFrj1Yg

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]