Bir Formula 1 takımının fabrikasında her sezon başında, hiç yoktan bir yarış otomobili tasarlanır, üretilir, performansı ve dayanıklılığı test edilir ve sürekli olarak geliştirilir. Gelin şimdi bir Formula 1 takımı fabrikasının farklı bölümlerine bakalım ve işlevlerini inceleyelim.

Rüzgar tüneli

Rüzgar tünelindeki pervaneler rüzgar hızını saatte 80m/s’ye kadar çıkabilir ve bu hız, kuralların izin verdiğinden 30m/s daha fazladır.

Son derece karışık olan bu tesis, aerodinamik testlerin hassas noktasını bulmak ve düşük maliyet olup- verimlilikte kullanılan ve gelişmiş test cihazlarıyla donatılan motor laboratuvarı dediğimiz yerdir.

Tasarım Ofisi

Bulunduğumuz yer, rekabetçi ve rekabetsiz tüm fikirlerin ortaya atıldığı ve tartışıldığı, olunabilirliği şartıyla gerçek fikirlerim ortaya atıldığı ve kabul edildiği bölümdür.

Mühendisler, CAE, CAD teknolojisi ve araçlarını kullanarak yarış araçlarını oluşturmak-geliştirmek ve olgunlaşabilmesi için parça takliti yapıncaya kadar tasarımların oluşturulduğu bilgisayar yazılımlarını kullanırlar.

Burada her bir araç parçasının performans ve dayanıklılığını arttırmak için simüle edilerek veriler elde edilir.

Yarış desteği

Mühendislerin yarış içinde telemetri verilerini incelemek üzere her takımın fabrikasında yüksek teknolojili bir bölümde analiz edilen bölümdür.

Mühendislerin canlı interkom yoluyla pistteki verileri derinlemesine analiz ederek yarış mühendisleriyle irtibata geçmesi. Burada aracın güç ve dayanıklılığından tutun, yarışta ne kadar güç kullanarak öndeki veya arkadaki araçların telemetri verilerine bağlı olarak aralarındaki farklarının ne kadar artıp veya azalacağına ve lastik stratejilerine kadar her şey simüle edilir. Aslında anlatılması uzun olan pist verilerinin ne kadar devasa büyük ve nitelikli olması sebebiyle yazıya daha fazla karmaşık bir yapı ekleyemiyorum.

Simülatör

Yarış içi pist özelliklerini barındıran genellikle yarış pilotlarının ve test simüle pilotların kullandığı sistemdir. Burada pistlerle ilgili çeşitli varyasyonlar deneyip bilgi edinebilirsiniz.

Yarışa hazırlama alanı

Araçlar  parçlara ayırılarak, bakıma ihtiyacı olan parçaların icabına bakılır ve testlere tabi tutulur. Bir sonraki pist için hazırlanmaya başladıkları zaman yeni parçaların bir araya toplandığı yerdir. Mekanikerler tasarlanmış parçaların, kolayca aktif edilmesi için derli toplu bir düzene ihtiyaç duyar.

Test-Geliştirme Merkezi

Aracın performansını, dayanıklılığını, uyumluluğunu son teknoloji ile ölçen bir tesis yapılanmasıdır. Tesis son derece üstün yetenekli mühendis ve teknisyenlerin son teknoloji ve donanımlara sahip olduğu yerdir. Mühendis ve teknisyenler çeşitli setuplar deneyerek aracın maruz kaldığı yükleri analiz eder.

Aerodinamik Ofis

Hassaslık ve hata oranının en ama en düşük olması gereken bölümdür.

En gelişmiş CFD  kullanılarak araca gelen havanın nasıl kullanıldığını canlandıran donanımları kullanırlar. Bu aslında F1’e yeni zamanda giren bir donanımdır. Bunun gelmesiyle birlikte takımlar rüzgar tüneli testi öncesi çeşitli varyasyonlu tasarımlar deneyerek gelişime yön verebilirler. Bu mühendislerin pistteki tur zamanlarına kadar nasıl bir etki yaratacağını hesaplamalarınada yarar.

İmalat

Tüm yıl boyunca hiç durmadan çalışan tesistir. Son teknoloji makineler ve kalifiye elemanlar ile birlikte parçaların analizleri yapılır ve incelenir. Kalite önceliği çok önemlidir. Her bir performans yaratacak parçanın üst limitini bulana kadar ciddi çalışmalar yapılır. Belirtilen farklı-farklı bileşimler kullanılarak malzeme çıkarırlar ve analizleri yapılır.

 • CAE (Computer-aided engineering)=Bilgisayar destekli mühendislik.
 • CAD (Computer Aided Design)=Bilgisayar destekli tasarım.
 • CFD (Computational Fluid Dynamics)=Bilişimsel hesaplamalı akışkanlar dinamiği

11 Yorum

 1. Bu derlemeler önemli. İnsanlar bu şeysi leri otomobilleri gibi şeyler zannettikleri için… çok önemli.

  Bu tadı bir kere alan bir daha boş muhabbete de boş adama da prim vermez. 😛
  Kısa kısa…
  – Rüzgar tünelleri; bir ülkenin sanayi de gelişmişliğinin göstergesidir. Dağılımı gösteren bir harita vardı ama bulamadım şimdi. Bunları tam zamanlı kendinize kullanmıyorsanız kiralarsınız. Güzel büyük paralar döndüğü için CFD softwaring işleri biraz hızlı gelişmiştir… Ülkemizde otomobiller konusunda hiç yok. Askeri alanda ise kısıtlı avionik ve insan testleri vs için 1-2 tane var.

  Yarış desteği; birkaç lokasyonu içerebilen büyük bir IT ağı veya ağları birleşimidir. Monitoring alanı padokta, kısıtlı analiz garajda ve garaj alanında ki TIR dediğimiz şeylerin dorseleri içerisinde ki sunucularda ve takımların merkezleri ile anlaşmalı oldukları, bizim ki gibi web sayfalarının da barındırıldığı datacenterlar itibariyle olan bir iletişim ağ yapısıdır. Yarış sanayiinde milisaniyeler söz konusu olduğundan ve ağ teknolojisi gecikmeler içerdiğinden takımlar bütçelerine göre pistlere birçok TIR içerisinde sistemlerini taşımak zorunda kalırlar.

  Ah o simulatörler aklımızı yiyor. 🙂
  Bugün insanlar bazı takımların 7-8 yıl önce ki simulasyonlarının yakın düzeyini evlerine kurabiliyorlar ancak şuan ki düzeyi sanırım kıyamete kadar elde edemeyecekler. 🙂 10 lu milyon $’lar havalarda uçuşuyor…
  Artı belirli oyun stüdyolarının asıl parayı kazandığı alandır… Yani Electronic Arts hızlı tüketimli paketleri milyonlarca satarak parayı vururken bazı kıyaslanamaz küçük ekipler parayı buradan vururlar…

  Bazı görsellerin bulunamaması normaldir. Takımların yapılarına göre bazı birimleri ayırt etmesi güç şekilde yan yana olabileceği gibi yakın mesafeli lokasyonlar arasında da olabiliyor. Ayrıca dağınık yapılarda söz konusu olabildiği gibi aracın temel parçalarının bir araya getirildiği ve birim testlerine sokulduğu birimler bir aradadır. Araçlar bir odanın ortasında yavaş yavaş toplanır ve dağıtılır. Şuan bildiğim çoğu büyük markanın çok eksenli cnc tezgahları ve kalıplama, fırınlardan oluşan imalathaneleri (parça üretim sayısı mecburiyetleriyle) araçların sökülüp toplandığı atelyeye ve tasarım ofisleriyle aynı lokasyonda.

  İmalat bizim genel merağımız gibi en merağı celbeden konuların başında geliyor. Buralarda ki ustaların ellerinden öpem. 🙂

  • +1 Özellikle Ferrariden görsel veya bilgi bulamadım. Mercedes sitesinde her şeyi açıklamış resim koymuş felan. RBR-Mercedes gibi firmalara kızıyoruz ama adamlar F1’in bu yönlerini güzel anlatıp tayin ediyorlar. Scuderia, Mclaren felan tarihin takımı felan ama hala ne sitesinde bir şeyleri açıklıyor ne takipçilerine bir şey öğretiyorlar. Anca yaptıkları araç tanıtımından sonrası veya her yarış öncesi b.tan bilgiler vermek. Mercedes’e baktığımız zaman tesis topluluklarına ve teknik birimlerine kadar neler yapıldığı teker teker her şey yazıyor. Örnek bir takım. F1’i insanlara öğretmedikçe takımlar veya F1 gerisi pilot ve tkaım desteklemekten öteye gitmiyor. Helal olsun Mercedes’e..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]