Scuderia Ferrari’nin takım patronu Mattia Binotto konuştu: “İyimserim, her yıl gelişiyoruz, 2018’de zor durumdaydım, şimdi genç bir grubun öğretmeniyim. Arrivabene? Onunla asla bir kavga olmadı.”

Maranello’da Binotto’nun ofisinde beyaz duvarlar ve küçük bir bahçeye açılan bir kapı var.

“Güzel, değil mi? Bazen dışarı çıkıp birkaç adım atıyorum, düşünürken yardımcı oluyor.”

Duvarlar boş, tablolar eksik, her şey çok yeni görünüyor.

“Evet, taşınmayı tamamlamam gerekiyor. Ascari’nin San Remo GP’deki hoş bir posterini asacağım.”

Ancak bir takım patronunun hayatında hiç boş zaman yoktur. Pazar günü Melbourne’de yarış var.

Neden iyimsersiniz?

Sezondan sezona büyüme gösteren bir takımımız var. Çünkü her yıl öğreniyoruz, hatalarımızdan bile. Ve bu süreç bize daha da iyi bir araç yapmamızı sağlıyor.

Peki, bir endişe var mı?

Bence yenilmesi gereken takım hala Mercedes. Biz genç bir grubuz, hedeflerimizi biliyoruz, ancak zorluklarda da bir arada olduğumuzu göstermek zorunda olacağız. Bunun gerçek bir endişe olup olmadığını bilmiyorum, ancak bunu da görmemiz gerekiyor.

Mercedes peki, her zaman olan şey mi?

Evet. Büyük bir ekipleri var, nasıl hızlı bir araç yapacaklarını biliyorlar, ticari kaynakları ve yetenekleri var. Ve eğer başlarda zorluklar yaşarlarsa, onların üstesinden geleceklerdir.

Red Bull, o da gelişiyor mu?

Güçlü. Honda gelişti ve aynı zamanda Toro Rosso ile de dayanıklı olduğunu kanıtladı.

SF90’ın gücü hakkında konuşmak mümkün mü?

Önemli bir aerodinamik istikrara sahip, öngörülebilir ve orta ve yüksek hızlarda istikrarlı. Yanal rüzgarlar, virajlar ve düzlüklerde de öyle. Bu aradığımız şeydi, çünkü geçen yılki aracın eksikliklerinden biriydi.

Peki bunu nasıl başardınız?

Rüzgar tüneli ve pist arasındaki dönütlerle. Sorunları ortaya çıkaracak simülasyonlar yapmak için kendimizi zorladık ve verilerin daha iyi uyuşmasını sağladık.

Vettel ve Leclerc farklı çalışma metotları gerektiriyorlar mı?

Hayır, onlara eşit ürünler vermeye adanmış durumdayız. Yaklaşım farklı: Charles bizim bir yatırımımız. En iyi ilerlemeyi yapmak için mühendislerle çok fazla zaman geçiriyor. Aynı zamanda dil sorunu da var, iletişim için gerekli kelimeleri anlamak gerekiyor. Çünkü makinenin nasıl açıklanacağını bilmeniz gerekiyor. Hızlı öğreniyor, o akıllı bir adam.

Sık sık “Binotto bir teknisyen, politikacı değil” diyorlar. Bu doğru mu?

Binotto kötü bir teknisyen (şaka, gülüyor). Şaka bir yana, ben tasarımda özellikle iyi değilim, ancak mekanik şeylerden çok fiziği iyi anlayan bir mühendisim. Bu yıllarda güçlü olduğum şeyin bir grubun yönetimi olduğuna inanıyorum. Konu ister teknik, ister politik olsun, önemli olan takımı nasıl organize ettiğinizdir. Diğer her şeyden fazla, kendimi diğerlerinin işlerini iyi bir şekilde yapmasına yardım eden biri gibi hissediyorum.

Enzo Ferrari buna “insanları ateşleyen” diyebilirdi.

Hayır, benimki daha çok baba figürü gibi. Neredeyse bir öğretmen gibi hissediyorum.

2018’in sonunda Ferrari’den ayrılmaya ne kadar yaklaştın? Nereye gidebilirdin?

Artık işimi iyi şekilde yapacak bir pozisyonda olmadığımı düşündüm, herkesin bunu bilmesini sağladım. Ve bu sadece benim için değil, tüm ekip için zorluydu, çünkü bir teknik şef en iyi halinde çalışamazsa koordine ettiği her şey bundan etkilenir. Evet bu doğru: diğer takımlar beni istiyordu, çünkü deneyimimin F1’de bir değeri var.

İsim yok mu?

Hayır, ben çocukluğumdan bu yana bir Ferrari taraftarıyım. Ferrari dışında bir takımı asla düşünmedim.

Maurizio Arrivabene ile aranızdaki sorun neydi?

Burada 25 yıl çalıştım ve Todt, Brawn ve Schumacher ile ışıltılı anları da yaşadım. Sonra Stefano Domenicali ile de öyle. Herkesten her zaman bir şeyler öğrendim, hatta Maurizio’dan bile, bunun için ona teşekkür ederim. Kişisel ilişki her zaman iyiydi. Asla bir kavga olmadı. Farklılıklar vizyon ile ilgiliydi, ekibin veya bir yarış hafta sonunun yönetimi ile ilgili. Farklı bakışlarımız vardı.

Sergio Marchionne’nin öğrettiği şey neydi?

Sınır koyma. Bize imkansıza ulaşma hedefi verdi. Bu onun sürekli motivasyonuydu, tarihe geçecek bir şeyler yapmaya çalışmak, kişisel veya bu spor için. Bazen vahşiceydi, ancak işe yaradı.

Vahşi?

Belki şöyle diyebilirdi: “Hepsi bu mu? Bunlar hiçbir şey, üç katını yapmak zorundasınız!”

Marchionne sizi teknik şef olarak atadığında şaşırdınız mı?

Evet, ancak bu tamamen beklenmedik bir şeydi. Beni 2014’te zaten motor şefliğine terfi ettirmişti, ancak bence ikinci terfide bir şeyleri değiştirmek istedi, sadece Ferrari’de değil, F1’de. Daha önce hiç araç tasarlamamış birini teknik şef olarak atadı. Bu, bu yatay organizasyonda bir kumardı, hala bu şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Bu “yataylığı” daha iyi açıklayabilir misin?

Bir yönetici olarak artık detaylara giremezsiniz ve insanlara otomatik olarak yetki veremezsiniz. Bu Binotto’nun makinesi değil, herkese ait: sanatçı, boyacı, motorcu… Katkısı olanlar baş aktörlere dönüştü.

Takım patronu olarak atanmak şaşırtıcı mıydı, yoksa ulaşılmış bir hedef mi?

İkisi de değil. Takım patronu olmamı Arrivabene ile de konuşmuştuk. Atama şirketin bir tercihiydi. Ferrari’ye bu güven ve takdiri için minnettarım.

Bir stajyerden Scuderia’nın bir numarasına, güzel bir hikaye. Aynı zamanda gençler için de.

Evet, özellikle beni kendilerinden biri gibi gören iş arkadaşlarım için, belki bu benim en güçlü noktam. Bazıları hala stajlarındalar, diğerleri genç pist mühendisi oluyor.

En büyük zorluklar ve en yoğun tatminler neler?

En zor şey bugünün yanında yarından sonrasına da odaklanmak, 2021 kurallarına hazır bir yapıyı organize etmek. Bu tüm ekibin zamanını ayırıp geleceğe bakması ile ilgili. Beni sevindiren şey ise oyunun dizginleri elimdeyken asıl farkı çalışma arkadaşlarımın yarattığını bilmek.

Geçmişten bir pilot seçseydin kimle anlaşırdın?

Schumacher. Onu araca koymadan önce takıma koyardım. Çünkü o bir lider.

Bu macera tekrar edilemeyecek bir şey mi?

Hayır, Mercedes bunu gösteriyor. Hedefimiz topu sürmek, burada bir sezonu kazanmayı değil, bir çağı açmayı hedefliyoruz.

Hamilton ve Schumacher benzer mi?

Hayır, iki zıt insanlar. Kişilik, yetenek ve sürüş şekli olarak tamamen farklılar.

Oğlu Mick’i akademiye almakla bir sorumluluk hissediyor musun?

Bu sadece harika bir mutluluk, bizi keyifli kılıyor. Ancak acele etmeyelim, karşılaştırma yapmayalım.

Inter mi, Ferrari mi önce kazanacak?

Ferrari!

1 YORUM

 1. Buradan anlaşılan uzun zamandır Mr. Brawn gibilere evrildiği şeklinde… Bazı mühendisler böyledir idariye kayar bazı sistem uzmanları gibi 😛
  Diğer anlaşılan şey de altında deha mühendislere ihtiyacı var ve bir yapı oturtmaya MB gibi…
  Herkes Newey ismini bilir ancak o ismi oluşturan altında ki isimlerin harikalığıdır onların ismini bilmeyiz.
  Şu durumda ki Ferrari’i tüm italyancılık yargıları aksine ancak içeriden yetişen birileri kurtarabilir. Yada bam başka zirve bir kadro. İkisini de yapabilecek adamlar yok ortada sıkıntıları bu.
  Bu yönden doğru ve güzel bir adımdı. Ancak diğer koltuklar halen bom boş…
  Ben olsam daha alt ve kısıtlı bir pozisyonda Luca’a Özel Liderlik teklifi götürürdüm bir nevi abilik ve danışmanlık… tabi kabul etmeme olasılığı yüksek olurdu. Bir de diretir bazı şeyleri tavsiyelerine kulak asan olmaz. 🙂 O yüzden kovmuştu zaten kafasızlar…
  Yaparmıydı bilinmez ama Schumacher katılımı kendileri için muazzam bir durum olurdu.
  En başta kadrolarını, pilotlarını yönetemiyorlar yıllardır. MB bu tip her yönden muazzam bir kadroya sahip.
  Niki’nin ne yaptığını tam bilmeyiz ama muhtemelen büyük organizasyon katkısı oldu. Nico-Lew değişimi-dengesine de muhtemelen o sebep olmuştur diye tahmin ediyorum.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]