Liberty Media ve Formula 1 takımları 2021 kuralları üzerindeki anlaşmayı Ekim sonuna ertelerken, Bernie Ecclestone ise kendi alternatif fikirleri ile geldi. Şu an sahip olduğumuz karmaşıklığa karşı çözüm önerisi oldukça basit görünüyor.

Eski F1 patronu çok tartışılacak fikirleriyle ünlü, ancak yine de düşünmeye değer. Ecclestone, amacının insanların televizyonlarını kapatmalarına yol açan F1’i her bir yarışta aynı takımın baskın olmasından uzaklaştırmak olduğunu söylüyor.

Bay E bu konuda ESPN’e konuştu ve 40 yıl boyunca yönettiği ve günümüze getirdiği sporu nasıl düzeltebileceğini anlattı. Bana da onun kendi sözleriyle anlattıklarını tercüme etmek kaldı.

Öncelikle, takımlarla konuşmazdım. Bu bir komiteye sahip olmak gibi bir şey ve bu tip kararlar verirken buna ihtiyacınız yok.

Şöyle derdim: İki şampiyonamız olacak. İkisi de dünya şampiyonası; biri Üreticiler Dünya Şampiyonası ve diğeri de Takımlar Dünya Şampiyonası. Sürücüler Dünya Şampiyonası da hiçbir şekilde etkilenmeyecek.

Üreticiler şampiyonası motoru ve şasiyi üreten takımlar için bir şampiyona, Ferrari ve Mercedes gibi takımlar için.

Takımlar şampiyonası ise, bir araç yapardım, çok gelişmiş bir F2 aracı gibi. Eğer Honda Formula 1’de olmayacaklarına karar verirse, veya Renault bir üretici olmamaya karar verirse, herkese tedarik için onlardan biriyle çok iyi bir anlaşma yapardım. Bu motorlar bugün sahip olduklarımıza benzer olurlardı. Ancak motorun tam sezon dayanması zorunlu olurdu ve ilk motorun bir arıza çıkarması halinde yedek bir tane de bulunurdu.

Yani eğer bir takım kurarsanız, şansınız önünüzde olurdu. Size tam bir araç ve bir yedek motor verirdim. Ve size yıllık 30 milyon dolar verirdim. bu şekilde tüm bu harcama sınırı mantıksızlığını unutabiliriz. Takımı yapabildiğiniz en iyi şekilde yönetirsiniz. Elinizde başlamak için 30 milyon dolar var, yani çıkıp bazı sponsorlar da bulmanız gerekir.

İnsanlar o zaman şunu söyleyecek: “Bir dakika! İyi bir sürücü ile bile üreticileri yenme şansınız olmayacak. Ferrari’yi nasıl yeneceğiz?”

Endişelenmeyin, şikayet etmeyeceksiniz. Takımlar şampiyonasına yardımcı olmak için işleri dengeleyeceğiz.

İlk olarak, isterseniz, yakıt ikmali yapabileceksiniz. Sadece tek bir set lastikleriniz olacak, ancak yakıt ikmali için durmak istiyorsanız aynı zamanda lastikleri de değiştirebileceksiniz. Sonrasında belki aracın ağırlığını değiştirmek zorunda kalabiliriz. Eğer takım araçlarının hızlı olmadığını anlarsak, üreticilerin araçlarını biraz ağırlaştırabiliriz. Bu şekilde kolaylıkla iki saniye bulabilirsiniz.

Yakıt ikmali stratejisi ve lastik değişimi ile bir saniye daha bulmuş olacaksınız. Ancak bunlar isterseniz yapacağınız şeyler. Size kalmış. Bir şey daha; takımlar isterlerse sadece tek bir araçla da katılabilecekler.

Üreticilerin araçlarını tanımlayan kurallar bugünkü gibi olur. Bu şekilde şikayet etmezler. Kurallarda yapacağım tek şey ağırlıktır, onu biraz değiştirmemiz gerekebilir.

Bu da F1’in dışındaki insanların şöyle düşünmesini sağlayabilir: “Bunu yapabiliriz.” Volkswagen’in Audi ile dört yıl önce bunu yapmaya çok yaklaştığını biliyorum, çünkü onlarla anlaşmaya çok yaklaşmıştım. Ancak başları sonra Amerika’da emisyonlar ile derde girdi. Mühendislerinin iki yıl içinde rekabetçi bir araç ve motor tasarlayabileceklerinden emindiler.

Üreticiler Dünya Şampiyonanız olacak ve kazanan çıkıp diyecek ki: “Bizler Dünya Şampiyonu’yuz.” Takımdakiler de diyecek ki: “Biz Takımlar Dünya Şampiyonası’nı kazandık.” Her şampiyona için bir sponsorunuz olacak.

Tribünlerdeki adam şunu söylemeyecek: “Bu adil değil, çünkü takımı yılda 350 milyon dolar harcıyor ve diğeri 70 milyon dolar harcıyor.” Onun tek istediği iyi yarışlar. Ve biz de bunu elde edeceğiz. Bana göre, bu fena halde iyi olurdu. Fikir ise iki tip aracı dengelemek ve 70 milyon dolar harcayan takımların bazı durumlarda podyumda olabilme şansları olmasını sağlamak.

Bazıları şunu diyecek: “Hepsi güzel de, ancak Racing Point gibi takımların tesisleri için yaptıkları yatırımlar ne olacak? Ellerindeki fazlalıklar ne yapılacak?”

Bunun cevabı, Lawrence Stroll’ün yatırım yapmaması halinde Racing Point’in kapılarını kapatacak olmasıydı. Diğer küçük takımlar da benzer durumda. F1’de kalmak istiyorlarsa, bunu yapmanın yolu bu.

Bu tamamen yeni bir şey değil. Geçmişe dönüp bakarsanız, Stirling Moss’un Rob Walker adına girdiği tek araçlık bir müşteri takımıyla Ferrari ve diğer herkesi yendiğini görürsünüz. Fikir yeni, çünkü biz teknik olarak ilerleme kaydettik, ancak tek araçlık takımlara dönemeyeceğimizi kim söylüyor? Elbette üreticilerin kazanma şansı takımlara göre daha fazla olacak. Ancak bu yeni bir şey değil, Moss Rob Walker adına kazanırken de en çok kazanma ihtimali olanlar yine üreticilerdi.

İki şampiyonaya sahip olmakla -pilotlar şampiyonasından bağımsız olarak- birlikte küçük takımlara yardım ederken, üreticilerin de istedikleri gibi yarışmalarına izin vermiş oluyoruz. Ancak Ferrari bırakmak isterse bırakabilir. Veya isterlerse takımlar arasına katılabilirler. Tercih onların.

Motor üreticileri için de durum aynı. Eğer Renault’ysanız ve üretici olmak, 350 milyon dolar harcamak isteyeceksiniz. Veya motor tedarikçisi olursunuz, onların motorları bedava vermesini sağlayabilirim, ancak bunun karşılığında aracın üzerinde büyük bir yere Renault motorlu olduğunu yazarız. Şu an sahip olduklarından daha fazla tanıtımları olur, ve bu onlara daha aza mal olur.

F1 tekrar insanların ilgisini kazanmak zorunda. Eğer bir yarışa gidecek dört arkadaşınız varsa hiçbirinin kimin kazanacağı konusunda fikir birliğinde olmaması gerekir. Bu önde yarışan Ferrari ve Mercedes ile de ilgiliyken, diğer takımların da beşte biri kadar bir bütçeyle bunu yapabilme şansı olacak.

Her şey tartışılabilir. Ancak temelde ihtiyacımız olan şey çok pahalı teknoloji değil, altından kalkılabilir bir eğlencedir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]