Bernie Ecclestone artık F1’i yönetmese de hala adından bahsettiren simalardan. Kendisinin Alman auto motor und sport’a verdiği röportajı sizler için çevirdik.

Son yarışları takip ettiniz mi?

Evet, yarışları televizyondan izliyorum

Peki izleniminiz hangi yönde?

Son yarışlar olması gerektiği gibiydi. Eğer hep böyle devam ederse F1’in eskisi gibi olmaması için bir neden göremiyorum.

Eleştiriler çok sıkıcı yarışlardan sonra mı geliyor yani?

Bu hep böyledir. Her şey yolundaysa kimsenin sesi soluğu çıkmaz, kimse bir şey söylemez. Ama her zaman yüksek sesle bir şeylerden şikayet eden insanlar vardır.

İyi geçen yarışlara rağmen F1 2021’de yeni bir jenerasyona geçecek. Sizce ne değişikliğe ne kadar ihtiyacımız var?

Çok köklü ve büyük bir değişikliğe bir neden göremiyorum. Eğer böyle bir şey olacaksa dramatik derecede büyük çaplı olması gerekir. Örneğin atmosferik motorlara dönüş gibi. Ama kimsede o cesaret yok.

Liberty bütçe sınırı ve teknik alandaki kısıtlamalar ile fırsat eşitliğini sağlamaya çalışıyor. Sizce bunlardan sadece biri yeterli olmaz mıydı?

Bütçe sınırına gerek yok. Teknik kurallar iyi yazılmışsa buna gerek yoktur.

”İyi yazılmış kural” ne anlama geliyor?

Sadece tur zamanını iyileştirmek için para harcanmamalı. Böyle olursa ne kadar para harcadığınızın bir önemi olmayacaktır.

Takımlar teknik kısıtlamaların F1’in ruhunu bozduğu fikrindeler. Sizce haklılar mı?

Teknik alandaki mücadele F1’in kanında olan bir şeydir. Bunu kaybedersek ortada F1 kalmaz. Herkesin aklında olan daha iyi bir araç yapmalıyız fikrini ortadan kaldıramazsınız. Fakat bir yere kadar olanakları sınırlandırmak mümkün olabilir. Para sorun olmamalı. F1’de yarışacak kadar paranız yoksa evinizde oturmaya devam edebilirsiniz.

O zaman parası olanlar otomatik olarak kazanır diyebilir miyiz?

Para zaferi garantilemez. Parası olup da istediğini almayı beceremeyen takımlar biliyorum.

Şu an paranın %80’i 3 büyük takımın elinde. Bu F1 için iyi mi?

Bu sistemi asla istemedim. Madalya sistemini tercih ederim. Kim daha çok altın madalya kazanırsa şampiyon olur. Bu da sizi mücadeleye zorlar.

Bir çoğu madalya alamayacak. Neden yarışsınlar ki?

Ne yaparsanız yapın asla tam olarak dengeli bir dağılım olmaz. Bazıları her zaman daha iyi iş yapar. Son 5 yılda olduğu gibi yarış başlamadan önce kimin kazanacağını bilmek elbette güzel değil. Ama 6 sürücünün kazanabilir durumda olması yeterli.

2008 ve 2009’da bir çok üretici spordan çekildi. Çevresel faktörlerin spordan çekilmek için iyi bir bahane olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu hep var olan bir problem. Üreticiler istedikleri gibi gelir ve gider. Şartlar istedikleri gibi olursa tekrar gelirler. Koşullar değişirse yine ortadan kaybolmak için bahane ararlar. Bunu önleyecek bir şey yok.

F1’in bu durmlar için bir B planına sahip olması gerekir mi?

Neden gereksin ki? A planını yeterince iyi yaparlarsa buna ihtiyaç olmaz.

Sezonluk yarış sayısı git gide artıyor. 2021’de 24 yarış olacağı öngörülüyor. Bu sayı fazla mı?

Kesinlikle fazla. 16 yarış yeterli. Sayı azalırsa sporun değeri artar. Bu doygunluğu teniste gördük. 100 tane turnuva var ama herkesin bildiği, izlediği turnuva sayısı maksimum 10.

Fakat daha fazla yarış daha fazla para demek. Takımlar daha fazla paradan feragat mı etmeliler?

16 yarış varsa organizatörler daha fazla para ödemelidir. Çünkü yarış azlığı o yarışın değerini artırır.

Son zamanlarda komiserler daha az ceza vermeye başladı. Bu yarışların daha iyi olmasına katkı sağladı mı?

Daha az ceza daha iyi yarışlar demek. Ceza birisi aptalca veya çok tehlikeli bir şey yapmadığı sürece verilmemeli. Sadece 20 adet F1 pilotu var, bırakın yarışsınlar. Frene bastıklarında artık F1 pilotu değiller. Hakemler de rahatladı, ama sürücülere çok fazla izin verirlerse eleştirilerin odağında yine onlar olacaklar.

Verstappen ve Hamilton arasında bir tercih yapacak olsaydınız kimi seçerdiniz?

İki farklı sürücü, iki farklı tip. Yarışları da farklı şekilde kazanıyorlar. Benim için seçim zor. Onları ancak aynı araçta kıyaslayabiliriz. Umarım bunu görürüz.

Vettel’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir şeyi kaybetmiş gibi. Bir şeyler eksik. Ona yapılacak en büyük kötülük Montreal’deki cezaydı. Tamamen yanlış ve gereksiz bir karardı. Bu bir şekilde Sebastian’ın spora olan inancını zedeledi. Yaptığı hareket tehlikeli değildi. Kim olsa aynısını yapacaktı. Lewis zeki birisi, durumu tehlikeliymiş gibi gösterdi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]