Bu hafta sonu Avusturya’nın tepelerinde beygir gücü sesleri tekrar yankılanacak, ve olaylı geçen Azerbaycan GP’nin ardından Spielberg’de dikkat etmemiz gereken pek çok hikaye var.

1. Bakü’den kalan Vettel-Hamilton tartışması

FIA her ne kadar daha fazla ceza verilmeyip ‘konunun kapandığını’ söylese de, tüm bu tartışmalar olduğu gibi Avusturya’ya da taşınacak, pilotlar ve takım patronları Bakü’de olanlar konusunda soru yağmuruna tutulacak.

Vettel ve Hamilton muhtemelen Perşembe günkü basın toplantısında olacaklar ve Alman pilot her ne kadar özür dileyip olanların sorumluluğunu alsa da, rakibinin konu hakkında söyleyeceği birkaç ‘dikkatli’ sözü olacaktır.

Yani: henüz bitmedi.

2. Mercedes, baskın olacak mı?

Bakü’deki olaylar, Mercedes’in sezonda en baskın olduğu hafta sonlarından birinin gölgelenmesine neden oldu, özellikle Ferrari ile olan güç dengesi değişmiş gibi görünüyor.

Hamilton ve Valtteri Bottas Ferrari’nin bir saniye önünde ilk çizgiyi kapatmışlardı ve Hamilton yarışın ilk bölümünde oldukça rahat bir şekilde liderdi. Ancak güvenlik araçları, Hamilton’ın yaşadığı teknik sorunlar ve cezalar nedeniyle Ferrari ile olan farkı tam olarak göremedik.

Ferrari bunun tek seferlik olmasını umacak, ancak asıl cevabı Avusturya’da göreceğiz.

3. Red Bull kendi evinde uğursuzluğunu kırabilecek mi?

Red Bull kendi evine gelmeden önce Bakü’de sezondaki ilk yarışlarını kazandılar, ancak takımın kendi pistlerinde aldıkları sonuçlar pek de iç açıcı değil.

Max Verstappen geçtiğimiz yıl ikinci sırada bitirmiş olabilir, ancak ondan önce takımın en iyi sonucu sekizincilikti. Yani orası Red Bull için çok da mutlu olunan bir yer değil.

Bakü’deki gibi çılgın bir yarış olmazsa, Red Bull için zafer pek de mümkün görünmeyebilir, ancak Avusturya bize Red Bull ve Renault’nun son zamanlarda yaptıkları ilerlemeler hakkında net bir bilgi verecektir.

4. Honda’nın ‘Üçüncü seri’ motoru McLaren’ı ne kadar hızlandıracak?

Son zamanlarda McLaren’dan iyi haberler duymak pek de alışıldık bir şey değil, ancak İngiliz takım, Honda’nın Bakü’de denediği üçüncü seri motorun Avusturya’da iki araçta da kullanılacağını duyurdu ve bu konuda mutlu olmalılar.

Her ne kadar McLaren şasisinin oldukça iyi olduğu söylense de, Honda motorunun performanstaki katkısının yeterli olup olmayacağı ortaya çıkacaktır. Takım Spielberg’de puanlar almak için iyi bir pozisyonda olmayı umuyor, çünkü pist oldukça kısa ve güç çıkışına görece daha az gerek duyuyor.

Honda’nın yapacağı bazı olumlu ayarlar ile birlikte McLaren ileri yönde büyük bir adım atmayı başarabilir ve orta grubun sonlarına da olsa tutunabilir. Belki bu kez üreticiler şampiyonasında sürünen Sauber’in önüne geçebilirler.

5. Daha fazla taraftar katılımı mümkün olabilir.

Liberty Media Formula 1 içindeki taraftar katılımını artırmaya devam ediyor ve Avusturya’daki hafta sonu için çok daha fazla etkinlik planlanıyor.

Perşembe günü pit alanının bilet sahiplerine açılmasının yanında, üç taraftar Formula 1’in resmi güvenlik aracının yolcusu olma fırsatına sahip olacak.

Ayrıca, seçilen 20 çocuk sürücüler için resmi maskotlar olarak yanlarında bulunacak ve bir şanslı tarafta ise yarışın sonundaki damalı bayrağı sallama şansını elde edecek.

Yarış öncesindeki özel Le Mans gösteri sürüşlerini ve canlı konserleri de içeren taraftar etkinliklerine de dikkat etmek gerek.

Bonus: Force India pilotlarını nasıl yönetecek?

Bakü’den kalan bir diğer soru işareti de Force India (Force One mı diyelim?) takımı pilotlarının nasıl hareket edeceği.

Sergio Perez ve Esteban Ocon, Kanada GP’den bu yana takım içi savaş içindeler ve daha onun tartışması bitmeden, Bakü’de birbirlerine çarparak Lance Stroll’un podyuma çıkabildiği bir yarışta devasa şansları ellerinden kaçırmışlardı.

Ocon’un performansını artırmış görünmesi, kendini ezdirmek istemeyen tecrübeli Perez’in de agresif davranması ile birlikte, 2014-2016 arasında Mercedes’te gördüğümüz savaşın bir benzerinin Pembe Panterlere taşındığını görüyoruz.

Bakalım takım iki haftalık sürede pilotlarına ne gibi talimatlar vermiş ve pilotlar pist üzerinde savaşırken bunlara ne kadar uyacaklar?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]