Anında yasaklananlar serisinin üçüncü örneği de Williams’tan geliyor. Ancak bu örnek Williams’ın aktif sürüş yüksekliği sağlayan süspansiyonu veya CVT vites kutusu çalışmalarından çok daha önce ortaya çıkmış.

80’lerin başlarında takım dört tane tekerleğin geçmişte kalmış olduğunu düşünmeye başladı ve bu kez de altı tekerlekli bir araç için çalışmaya başladılar.

Bu fikir Formula 1 için yeni değildi, Tyrrell 1976 ve 1977’de meşhur P34’ü ile iki sezon boyunca altı tekerlekli aracını kullanmıştı.

Bu araç iki sezonda sadece 1 yarış kazanmış ve beklendiği kadar başarılı olamamıştı. Araçtaki temel sorun küçük ön tekerlerin Tyrrell için özel olarak yapılmasının gerekmesi ve diğerleri için yapılan standart lastiklerden daha fazla tutunma yakalayamamasıydı.

Williams’ın azimli şef tasarımcısı Patrick Head ve takımın geri kalanı bu fikri aldılar, ancak aracın arka kısmına dört tane standart ön teker koydular, böylece özel boyutta lastiklere de ihtiyaç duymadılar.

Arkadadaha dar lastiklerin kullanılmasının yeterli olması sürüklenme etkisini de azaltıyordu.

İlk prototip FW07D olarak adlandırdıkları 1979 araçlarında 1981’de geliştirildi. 1982’nin sonlarında FW08B adlı güncellenmiş versiyon hazırlandı ve 1982 araçları üzerine kurulmuştu.

Takım kış testlerinde tur zamanlarını kırmaya başladı. Bundan çok kısa bir süre sonra FIA 1983 sezonunun başlangıcından hemen önce F1 araçlarının sadece dört tekerleğe sahip olabileceğini açıkladı.

Bu kural da altı tekerlekli olarak tasarlanmış son F1 aracının sonunu getirdi.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]